Добавить новость


World News in Macedonian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Иванов: Договорот за името е неприфатлив

Нема да поддржам и да потпишам ваков штетен текст на договор, изјави денеска претседателот Ѓорге Иванов во неговото обраќање откако премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димотров му го доставија договорот за името меѓу Македонија и Грција.


Иванов рече дека ова е личен договор на Заев и Димитров, нивна лична одлука и одговорност, и оти на денешната средба им укажал дека тој претставува напуштање на досега изградените суштински државни позиции, кои биле потврдени на последните две лидерски средби: „тоа се неменување на Уставот и неприфаќање на име за севкупна употреба или „ерга омнес“, рече Иванов.


„Ваквиот штетен договор кој е единствен во историјата на човештвото, за мене е недостоинствен и неприфатлив. Со него се крши Уставот, Законите и се рушат државните институции. Нема да легализирам политички дивоградби, Владата не смогна сила и храброст да изградиме заеднички став и да се постигне национален консензус“, рече Иванов.


Тој додаде дека целиот преговарачки процес се водел несериозно, неодговорно и нетранспарентно за што, како што рече сведочел и крајниот резултат. Според него, текстот на договорот е поразителен за Република Македонија и дека со него не се предвидувало само промена на уставното име, туки промена на преамбулата и сите членови на Уставот каде се спомнува името и термините произлезени од името Македонија.

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus