Добавить новость

После пожара на рынке «Синдика» в воздухе не зафиксировано превышение норм вредных веществ

Следователи проверяют информацию о пожаре на строительном рынке в Красногорске

Бастрыкин поручил доложить о ходе расследования дела по факту издевательств над ребенком в Москве

В Коломне планируют благоустроить сквер перед зданием администрации29 января 2023 года
Ria.city


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
«Живые» новости

Rss.plus

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

Борисов - Гледам обид за враќање на Северна Македонија под руско влијание

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на неговата партија ГЕРБ изјави... Читать дальше...

Топ новостей последнего часаВ Следственном комитете заинтересовались проблемами авиационного техникума в Жуковском

Более 3 млн жителей Подмосковья пройдут диспансеризацию в 2023 году

В Коломне планируют благоустроить сквер перед зданием администрации

Жители Москвы 150 тысяч раз пополнили проездной с помощью сервиса «Московский транспорт»Новые комментарии

Все новости

SlobodnaEvropa.mk 

„Гоце Делчев“ под стража

ВМРО-ДПМНЕ најави херојска стража на гробот на Гоце Делчев на 4 февруари. Организаторите на групата на граѓани од Бугарија кои сакаат да дојдат на чествувањето, повикаа тоа да е мирно и Бугарите да не одговараат на провокации. Скопје и Софија в понеделник треба да ги договорат активностите за роденденот на Делчев.

SlobodnaEvropa.mk 

Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ најави стража на гробот на Гоце Делчев на 4 февруари

Херојска стража и целодневно присуство на гробот на Гоце Делчев на денот кога се одбележува неговиот роденден, 4 февруари, најави Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, „Гоце Делчев“. Денеска Комитетот заседавал, по што претседателот на ова тело, Александар Пандов ги повика сите граѓани, почитувачи на делото на Делчев, да изразат заедничка мирна и достоинствена почит кон великанот. Комитетот ги осудува „шовинизмот и негаторските политики кои доаѓаат од Бугарија и се дополнително... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Борисов - Гледам обид за враќање на Северна Македонија под руско влијание

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов на денешната прес-конференција на неговата партија ГЕРБ изјави дека Бугарија ќе инсистира да се најдат виновниците за претепувањето на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид Христијан Пендиков и да бидат изведени пред суд и оцени дека ова „ги поткопува огромните напори што ги направивме Северна Македонија и Албанија да одат по патот на Европската унија“. Борисов рече дека Македонија не ги внела во Уставот работите важни за Бугарија и не ги заштитила Бугарите од агресија. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Чесите бираат претседател

Жителите на Чешка на 28 јануари гласаат на вториот ден од вториот круг од изборите за нов претседател на земјата. Гласањето треба да заврши околу 14 часот. Се предвидува историски рекордна излезност, бидејќи половина од регистрираните 8,25 милиони гласачи излегле на првиот ден од гласањето. Тие избираат меѓу поранешниот началник на Генералштабот, а потоа и шеф на Воениот комитет на НАТО, пензионираниот генерал Петар Павел и петтиот најбогат Чех и поранешен премиер Андреј Бабиш. Тие двајца се пласираа во вториот круг на гласање... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Протести во САД по снимките од полицајци како тепаат Афроамериканец

Полицијата во Мемфис, САД, објави снимка на која се гледа како петмина, сега веќе, поранешни полицајци клоцаат човек што го запреле за време на сообраќајна контрола, додека тој ја повикува мајка си. Снимките од надзорните служби се објавени на 27 јануари. Афроамериканецот Тир Николс бил сопрен од полицајците на 7 јануари 2023, поради несовесно возење. Три дена подоцна тој почина во болница од повредите што му биле нанесени кога полицијата го запрела. Но, на снимката објавена дваесет дена подоцна се гледа како полицајците го удираат со нозе... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

УСЈЕ за загадувањето ќе плати казна до 200 илјади евра

Цементарница УСЈЕ за загадувањето на амбиенталниот воздух ќе плати казна од 180 илјади до 200 илјади евра. Колкава казна ќе плати ќе се знае на 7 февруари, кога ќе се спроведе спогодување за висината на цената. Освен тоа предвидена е и казна за управителот од 10.000 евра. Казната УСЈЕ ќе ја плати согласно прекршочната пријава на Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС). Компанијата по интервенцијата на ДИЖС веднаш премина на греење од мазут на гас. Од Инспекторатот велат дека во ваквите... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Израелската полиција приведе 42 лица за смртоносниот напад пред синагога

Израелската полиција приведе 42 лица на сослушување по нападот пред синагога во Источен Ерусалим, во кој загинаа седум лица на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот. Приведените се роднини и соседи на починатиот 21-годишен напаѓач , соопшти полицијата во саботата. Неколку други беа повредени кога мажот отвори оган кон луѓето што ја напуштаа синагогата во израелската населба Неве Јаков во петокот вечерта. Полицајците го убиле напаѓачот на местото на настанот додека безбедносните сили опколиле областа. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

На поштарот му треба цел месец за неколку километри низ Скопје

Граѓани се жалат на проблеми при достава на пратки од Македонската пошта. Искуството на РСЕ го потврди проблемот, додека чекаме да стигнат новогодишните честитки, пошта ги поскапе дел од услугите.

SlobodnaEvropa.mk 

Временска прогноза – Студено, на места со слаб снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, на места со провејување на слаб снег. Ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, соопштува Управата за хидрометеоролошки услуги. Минималната температура ќе биде во интервал од -4 до 2, а максималната ќе достигне од 0 до 7 степени. Во Скопје променливо облачно со умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Температурата ќе достигне до 4 степени. Ќе се задржи студено време, со утрински температури кои насекаде ќе бидат под нула... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Пендаровски: Одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот со Пендиков за политички цели

Одредени политички субјекти во Бугарија, локалниот инцидент во Охрид се обидуваат да го стават во политички контекст и да го политизираат за да добијат политички поени на краток рок, смета претседателот Стево Пендаровски. „Јас можам да разговарам за моето соопштение во кое направив неколку елементи, следејќи го соопштението на ОЈО Охрид. Прво, осудив чин на насилство, кој е наспорен, бидејќи дечкото има тешки телесни повреди. Второ, кажав дека е секретар на клубот на Бугарите во Охрид, затоа што ОЈО Охрид тврдеше дека така почнал инцидентот... Читать дальше...

Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайтаЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

От XVI века до 2222 года. Каким был первый булгаковский вариант "Ивана Васильевича"

Эксперты рассказали, кому из пожилых граждан России уменьшат пенсию в 2023 году

В Кремле не обсуждают переименование Волгограда в Сталинград

Диана Гурцкая рассказала о роли музыки в ее жизни

Музыкальные новости

Портреты Пушкина и митрополита Тихона представлены на выставке в Пскове

Возбуждено уголовное дело из-за нарушений при проектировании 60-квартирного дома для сирот

ТЫСЯЧА НАЙДЕННЫХ ЛЮДЕЙ И СОТНИ ТОНН ПРОДУКТОВ ДЛЯ НУЖДАЮЩИХСЯ: РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОГРАММЫ «ЗАБОТА О СООБЩЕСТВЕ» «ПЯТЁРОЧКИ» ЗА ГОД

Альберт Абзалов вошел в состав руководящего органа регионального отделения «Ассамблеи народов России»

Новости России

Гороскоп и главный совет на весну 2023 года для каждого знака зодиака

Косачев: не надо ожидать улучшения отношений Москвы и Праги после выборов президента Чехии

"Монако" Александра Головина сыграл вничью с "Марселем"

В Москве мужчина убил сына и бывшую жену, после чего покончил с собой

Экология в России и мире

Эксперт Михаил Александров: МИД РФ упрекнул Армению в нелояльности, забыв о своих собственных обязательствах

Организаторы подвели итоги XVI выставки-презентации Sport Casual Moscow

Когда голодание полезно для здоровья, а когда убивает - комментарий гастроэнтеролога

Аранжировка Музыки и Песен купленных у нас и под заказ.

Спорт в России и мире

Эксклюзив! Андрей Ольховский: Джокович играл с Полом в кошки-мышки

Александр Волков получил соперника на мартовский турнир UFC в Лас-Вегасе

Прощание с Алексеем Смирновым пройдет 27 января

"Да здравствуют русские": Отец Новака Джоковича передал привет из Австралии "братьям в Москве"

Moscow.media

В пяти районах Ленобласти в 2023 году по нацпроекту отремонтируют мосты

В глубокой матрице само-осознания…

Топ-5 «параллельных» новинок автомобильного рынка в РФ

Американские автомобили с леденящим душу внешним видомТоп новостей на этот час

Rss.plus


Россияне рассказали, куда полетят отмечать февральские праздники

Косачев: не надо ожидать улучшения отношений Москвы и Праги после выборов президента Чехии

В Кремле не обсуждают переименование Волгограда в Сталинград

Мужчина убил жену, сына и себя на севере Москвы