Добавить новость

Путин поручил регионам обеспечить запрет на зрелищно-развлекательные мероприятия с 23.00 до 6.00

Хронический дефицит йода грозит последствиями

Челябинцам сообщили, кто может стать новым детским омбудсменом России

В «Госкорпорации по ОрВД» прокомментировали появление белого шара в небе Подмосковья25 октября 2021 года


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

Стакленичките гасови лани на рекордно ниво и покрај затворањето поради пандемијата

Метеоролошката агенција на Обединетите нации соопшти дека концентрацијата на стакленички гасови достигнала... Читать дальше...

Топ новостей последнего часа


Октябрь
2021

Новые комментарии

Все новости

SlobodnaEvropa.mk 

Руската полиција трага по истражувачки новинар

Познатиот руски новинар Сергеј Резник, кој со години работи на теми за антикорупциски истраги, е додаден на листата на барани лица на Министерството за внатрешни работи. Локалните руски медиуми објавија денеска дека името на Резник е додадено на листата на барани во текот на викендот. Досега од руските власти не беа објавени детали за причините за ставањето на неговото име на списокот на барани криминалци, иако дел од руските медиуми пишуваат дека Резник се бара поради наводното „оправдување на нацизмот“. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Стакленичките гасови лани на рекордно ниво и покрај затворањето поради пандемијата

Метеоролошката агенција на Обединетите нации соопшти дека концентрацијата на стакленички гасови достигнала рекордно ниво минатата година и покрај временото намалување поради затворањата кои се преземаа како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот за време на светската пандемија. Во годишниот извештај објавен денеска агенцијата предупредува дека нивото на гасови што ја задржуваат топлината во 2020 година се зголемило со побрзо темпо од годишниот просек во последната деценија. Извештајот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Вселенскиот патријарх Вартоломеј пуштен од болницата

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон откако преноќи тамѕ на првиот ден од планираната 12-дневна посета на Соединетите Американски Држави. „Со задоволство можам да им соопштам на сите дека нашиот духовен отец, Неговата пресветост штотуку беше пуштен од болница. Тој се чувствува добро и е подготвен да ја продолжи својата официјална апостолска посета“, напиша на 25 октомври на Твитер архиепископот Елпидофор од Грчката православна архиепископија на Америка. Вселенскиот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Таравари- Алијанса за Албанците ќе ги поддржи кандидатите на Беса

Потпретседателот на Алијансата на Албанците и кандидат за градоначалник на Гостивар Арбен Таравари на прес-конференција ја најави поддршката за кандидатите за градоначалници на политичката партија Движење Беса во вториот круг и ја поздрави нивната одлука да дадат поддршка на кандидатите на Алијанса-Алтертнатива. „Веднаш по објавувањето на резултатите, ние како коалиција го искажавме нашиот став дека треба да се поддржат сите кандидати на албанската опозиција што се борат против ДУИ“, рече Таравари. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Влада- граѓаните да не стравуваат од рестрикции на струја

Од владата соопштија дека за обезбедување стабилност на електроенергетскиот систем, од денеска во функција е ставен и вториот блок на РЕК Битола, што значи дека комбинатот работи со двата блока како што било предвидено. „Граѓаните нема потреба да стравуваат бидејќи количините на електрична енергија за нив се обезбедени во целост од Акционерското друштво ЕСМ и тоа по цена од 36 евра за мегават час. Во моментот цените се четири до пет пати повисоки од таа цена и ова е само показател дека Владата... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Нови 135 заразени со ковид, 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.514 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19. Од нив во Скопје – 91, Куманово – 14, Кавадарци – 7, Струга – 4, Прилеп – 3, Битола, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Штип, Кочани, Гевгелија, Виница, Валандово и Кратово – по 1. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица од 64 до 82 години. Сите се починати во болнички услови. За истиот период регистрирани сe 330 оздравени пациенти. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Владиниот коалициски партнер Беса повика да се гласа за опозициската Алијанса за Албанците

Генералниот секретар на Движењето Беса Арјанит Хоџа денеска апелираше до гласачите на оваа партија во вториот круг на локалните избори да ги поддржат кандидатите за градоначалници на Алијансата за Албанците, со цел, како што рече, да „помагнат во политичкиот пораз на ДПА и ДУИ“. „Исто така, бараме од Алијансата за Албанците реципрочно да ги повика своите гласачи да ги поддржат кандидатите на Беса. Политичката сцена во наредните години мора да се промени. Затоа, сакаме заедно да ја водиме и да ја направиме оваа промена“... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ЕУ и исплати 600 милиони евра помош на Украина

Европската унија исплати 600 милиони евра како макро финансиска помош на Украина што е дел од програмата за економска помош за справување со последиците од пандемијата на ковид-19. Европската комисија соопшти дека ова е втора и последна транша со актуелната програма за Украина и дека првата транша од 600 милиони евра била исплатена во декември 2020 година. „Овие исплати не се само доказ за нашата солидарност со Украинците, но исто така и одраз на тоа што Украина продолжи да ги исполнува клучните... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Татарстан се спротивстави на рускиот обид да ја укине титулата претседател

Пратениците во Татарстан гласаа против нацрт -законот инициран од Долниот дом на рускиот парламент, Државната дума, со кој се бара да се укине титулата претседател во оваа руската автономна република. Предлог-законот беше поднесен кон крајот на минатиот месец од група пратеници на Државната дума. Со него се предлага меѓудругото, титулата претседател во регионот да се смени со титулата „глава“. Алберт Хабибулин, член на Државниот совет на Татарстан денеска изјави дека дека 82 од регионалните членови... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Управниот суд поништи гласање на едно избирачко место во Шуто Оризари

Управниот суд ги поништи резултатите од спроведеното гласање на избирачко место 2957/1 во скопската општина Шуто Оризари и за кандидатски листи за избор на градоначалник и за членови на Советот на Град Скопје, како и за градоначалник и за членови на Совет на Шуто Оризари. Судот одлучуваше по тужбата на Движењето „Одлучно за промени“ против решението на Државната изборна комисија. Приговорот на Движење „Одлучно за промени“, предводено до ЛДП и ДОМ, беше поднесен до Државната изборна комисија за постапката за гласање... Читать дальше...
SlobodnaEvropa.mk 

Вонредна состојба во Судан по воениот удар

Неколку членови на владата на Судан се приведени, откако војници извршија воен удар во земјата. Суданскиот генерал прогласи вонредна состојба, илјадници демонстранти излегоа на улица против военото преземање на власта. Најмалку 12 демонстранти се ранети.

SlobodnaEvropa.mk 

Полска ќе ја зајакне безбедноста на границата поради мигрантите

Полска објави дека планира да го зголеми бројот на војници и гранични полицајци долж границата со Белорусија со цел запирање на протокот на илегални мигранти од Белорусија. Во соопштението од полските власти е наведено дека бројката на војници и гранични полицајци ќе биде зголемена до 10 илјади. До ова доаѓа откако Европската унија го обвини Минск за олеснување на пристапот до Европа на мигрантите во одмазда за санкциите против белорускиот лидер Александр Лукашенко. Германија ќе ја зајакне безбедноста... Читать дальше...

«Федеральное агентство новостей №1» 

Актрисы из сериала «Великолепный век» встретились в ресторане

Нур Феттахоглу пришла в ресторан к Сельме Эргеч и Небахат Чехре.

Анкара, 25 октября. Актрисы из популярного турецкого сериала «Великолепный век» встретились в ресторане, пишет Teleprogramma.pro.

О встрече популярных турецких актрис стало известно из Instagram Сельмы Эргеч. Она выложила снимок, на котором с коллегами по сериалу весело проводит время в ресторане. О том, что женщины подружились на съемках, ни для кого не секрет.

Небахат Чехре в «Великолепном веке» сыграла мать султана ... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Обвинителството ги проверува обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за „изборни злоупотреби“ на полицајци

Наместо во име на законот, 40 полицајци делувале во име на партијата на власт, обвини ВМРО-ДПМНЕ. Од МВР пак, велат дека оваа партија шири невистини. Од ОЈО додаваат дека информациите за случајот им се доставени и оти се дадени насоки за нивна проверка.

SlobodnaEvropa.mk 

МВР:ВМРО-ДПМНЕ шири невистини за параполициски структури во Прилеп

Министерството за внатрешни работи категорично ги отфрла невистините кои втор ден по ред ги шири партијата ВМРО-ДПМНЕ за наводно „координирано следење, малтретирање и селективно попречување на слободата на луѓе”, се вели во соопштението испратено до медиумите. Во соопштението е наведено дека во јавноста не е изнесен ниту еден доказ ниту дека тоа се договарало, ниту дека МВР на било кој начин е дел од таква наводна операција, ниту пак, дека тоа реално се случувало. ВМРО-ДПМНЕ обвинува за злосторничко... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Премиерот и неколку министри приведени при воениот удар во Судан

Неколку членови на владата на Судан се приведени, откако војници извршија воен удар во земјата. Здружените воени сили рано утрово приведоа цивилни членови на преодното владејачко тело на Судан и неколку членови на преодната влада, соопшти Министерството за информации. „Цивилни членови на преодниот суверен совет и голем број министри од преодната влада се приведени од здружени воени сили. Тие се одведени на неидетификувана локалција“, се вели во соопштението на Министерството на социјалната мрежа Фејсбук. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ОН-Авганистан се соочува со тешка хуманитарна криза

Светската програма за храна и Организацијата за храна и земјоделство во заедничка изјава предупредија дека и онака нестабилниот Авганистан се соочува со една од најтешките хуманитарни кризи во светот. Според нивните прогнози речиси 23 милиони Авганистанци ќе претрпат „акутна несигурност во храната“ оваа зима поради неколку причини. Од една страна се комбинираните влијанија на сушата, од друга конфликтот, но и пандемијата на коронавирус и економската криза која претрпе дополнително влошување откако Талибанците ја презедоа власта во земјата. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Полицајци, наставници и (не)мешањето во внатрешни работи - вие коментирате!

Обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за злосторничко здружување МВР-СДСМ, интервјуто со Никола Димитров, како и информацијата за тепаниот ученик од страна на наставик во фокусот на вашите коментари.

SlobodnaEvropa.mk 

Израел продолжува со градба на 1355 нови домови во окупираниот Западен Брег

Израел, и покрај загриженоста од САД, и натаму планира да ја спроведе изградбата на 1355 нови домови во окупираниот Западен Брег. Израелските власти вчера ги објавија тендерите за изградба на нови домови во голем број населби во окупираниот Западен Брег, каде што Палестинците сакаат да си ја изградат својата држава. На 23 октомври, портпаролот на американскиот Стејт департмент рече дека таквите чекори може да ги подигнат тензиите и да им наштетат на напорите за постигнување мировен договор. Во... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Капчан: Западен Балкан треба да биде подготвен за интензивен ангажман на САД

„САД се многу заинтересиран набљудувач во пристапните преговори и патот кон членството во ЕУ. Но, мислам дека не се играч кој може да направи голем надворешен удар“, вели Чарлс Капчан, член на Советот за надворешни односи и професор на Универзитетот Џорџтаун, во интервју за РСЕ. Кренаре Цуболи

SlobodnaEvropa.mk 

Судии од Авганистан пристигнаа во Атина

Преку Тбилиси во Атина, пристигнаа 269 авганистански државјани, мнозинството од нив судии, додека пак со втор авион во текот на ноќта требаше да пристигнат уште 98, соопштија од Министерството за мигрција и азил на Грција. Триесет и пет Авганистанци кои времено престојуваа во земјава заминаа во Грција Откако талибанците го презедоа Авганистан, ова е првпат во Грција да стигне голем број авганистански државјани, со оглед на тоа дека досега во неколку наврати во Атина пристигнуваа или по неколку лица или не повеќе од 30 Авганистанци... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Антикорупциска: Со месеци чекаме одговори од ОЈО за тендер на ДИК и ДУП-от кај Холидеј ИН

Антикорупциската комисија бара проактивност на институциите и побрзо решавање на иницијативите, барањата и препораките кои ги испраќа до нив. Претседателката на комисијата Билјана Ивановска на денешната прес конференција на која зборуваше за оценките на Европската комисија за ДКСК , истакна дека многу нивни предмети се заглавени во институцитте и дека со месеци чекаат одговори. Обвинителството се уште не и одговорило на Антикорупциската комисија за иницијативите за кривична одговорност за лицата... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за злосторничко здружение МВР-СДСМ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта ја злоупотребува полицијата и дека одредени вработени во МВР делувале како параполициска структура со која се вршело притисок врз неистомисленици. Тие обвинуваат дека станува збор за злосторничко здружение кое обвинителството, како што велат, мора да ги истражи по брза постапка. На прес конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки објави делови од вибер комуникација со која посочува дека  тоа се јасни докази дека злосторничка група на Зоран Заев и Оливер Спасовски... Читать дальше...SlobodnaEvropa.mk 

Нова корпоративна даночна реформа за зголемен прилив од директните даноци

Македонија е доминантно зависна од даноците од ДДВ-то и акцизите. Новата даночна реформа, која ја прифатија над 100 земји, вклучува пофер оданочување на големите компании и ќе овозможи повеќе прилив во македонскиот Буџет од директните даноци, велат експерти.

SlobodnaEvropa.mk 

Мирзијоев пред втор мандат како претседател на Узбекистан

Узбекистан вчера гласаше на претседателските избори на кои актуелниот претседател Шавкат Мирзијоев не се соочи со вистинска опозиција и по се изгледа, ќе добие втор мандат. Офцијалните резулатите се очекуваат денеска. Тој се соочи со четворица малку познати кандидати кои главно се провладини. На три опозициски партии не им беше дозволено да се пријават или да имаат кандидати во трката. Тоа беа шести претседателски избори во Узбекистан откако земјата со околу 35 милиони жители ја стекна својата независност... Читать дальше...


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта

Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Russian.city

Два дня на вакцинацию: Путин поручил обеспечить работающим россиянам выходные для прививки от COVID-19

Россияне подсели на любовные романы

Джонсон: "Отношения между Великобританией и Россией не те, которых мы хотим"

«Россия сохранила, Америка потеряла». Что обсуждали на Соборе в Ставрополе?

Музыкальные новости

Максим Егоров и Игорь Маковский обсудили перспективы развития электросетевого комплекса Тамбовского региона

Алек Болдуин — убийца, ковидные выходные и расправа над девочкой в Вологде. Неделя в фотогалерее

В «Динамо» отреагировали на слухи о переходе Захаряна в «Спартак»

Беспредел коррупционеров, рейдеров и оборотней в погонах в городе Свободный

Новости России

Ощущение сцены. Почему актёр Белгородской драмы Дмитрий Евграфов чувствует себя счастливым

Российский фильм «Разжимая кулаки» выдвинут на «Оскар»

Путин и Джонсон обсудили климат, Украину, Иран и Афганистан

Лавров посоветовал главе МИД Норвегии Хюитфельдт посетить Россию

Экология в России и мире

"НЕОБЫЧАЙНЫЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ ЭННИ ФОКС" Театр Кирилла Ганина

Семь важных деталей для роскошного образа

Комедийный хит «Полярный» возвращается на ТНТ с новым сезоном и новой злодейкой

Египет ждёт обвал цен: российским туристам дали дополнительно 172 регулярных рейса в Хургаду и Шарм-эль-Шейх

Спорт в России и мире

Теннисист Аслан Карацев стал победителем турнира Кубок Кремля

Российский теннисист Карацев пробился в финал Кубка Кремля

Контавейт обыграла Вондроушову и вышла в финал Кубка Кремля

На турнире ATP в Санкт-Петербурге будет разрешена загрузка трибун не более чем на 30%

Moscow.media

Соревнования по пожарно-спасательному спорту прошли в Элисте

"НЕОБЫЧАЙНЫЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ ЭННИ ФОКС" Театр Кирилла Ганина

Исповедь космополита — чем Россия лучше Норвегии и Германии

Схему движения изменят на участке капремонта трассы Р-297 в Забайкалье 26 октябряТоп новостей на этот час

Персональные новости


«Опасный сумасшедший требует опеки»: политолог оценил угрозы Украины направить ракеты на Москву

Встречу с писателем из Ташкента организуют в библиотеке района

Bloomberg: запуск «Северного потока - 2» положит конец зависимости РФ от стран-транзитеров

Фильм ученицы Сокурова Киры Коваленко выдвинут на «Оскар»