Добавить новость

The American Conservative: Киев не получит поддержки Запада в случае начала военного наступления на Донбасс

Родионенко оценила выступление Климентьева на ЧМ по спортивной гимнастике

Объявлен в розыск программист, передавший архив с пытками в тюремной больнице под Саратовом

Востоковед Стрельцов назвал борьбу за Курилы неотъемлемой частью японской политики25 октября 2021 года


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
Октябрь
2021

Новые комментарии

Все новости

Evropaelire.org 

Dhjetë vjet burgim për ish-pjesëtaren gjermane të Shtetit Islamik

Një gjykatë në Mynih të Gjermanisë e ka dënuar me 10 vjet burgim një gjermane e cila ishte konvertuar në myslimane dhe i ishte bashkuar grupit ekstremist të Shtetit Islamik në Irak. Ajo u dënua nën akuzat për krime lufte për vrasjen e një vajze të pakicës jazidi të cilën ajo dhe burri i saj e kishin mbajtur si skllave. Jennifer Wenisch u gjykua si bashkëpunëtore e një krimi lufte dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste. Gjykata tha se ajo ishte prezente kur burri i saj e la pesëvjeçaren të vdiste nga etja... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Fotografitë e javës

Zgjedhjet lokale në Kosovë dhe në Maqedoninë e Veriut, luftimi i virusit të etheve tropikale në Pakistan dhe ballafaqimi me COVID-19 në Rusi janë disa prej ngjarjeve që ndodhën në rajonin nga ku raporton Radio Evropa e Lirë në javën që lamë pas. Për më shumë fotogaleri klikoni KËTU.

Evropaelire.org 

Ndryshimet kushtetuese si rrugë e vetme për vetting-un

Vetting-u në drejtësi në Kosovë nuk ka alternativë, por pa ndryshime kushtetuese nuk mund të ketë proces të vetting-ut, vlerësojnë Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Arton Demhasaj nga Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet “Çohu”. Më 13 tetor, Qeveria e Kosovës e ka miratuar koncept-dokumentin për vetting-un në drejtësi, përmes së cilit synohet të forcohet sundimi i ligjit. Vetting-u është proces i rivlerësimit të figurës së prokurorëve dhe gjyqtarëve dhe ka për qëllim rritjen e tyre profesionale... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Miliona afganë i kërcënon uria këtë dimër, thotë OKB

Nëse nuk ndërmerren veprime të menjëhershme atëherë miliona afganë do të përballen me urinë gjatë këtij dimri, ka paralajmëruar Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së(WFP). Me pasiguri të sigurimit të ushqimit përballen rreth 22.8 milionë njerëz, shifër kjo që përbën mbi gjysmën e numrin të popullsisë, ndërsa 3.2 milionë fëmijë nën pesë vjeç mund të vuajnë nga kequshqyerja, tha organizata. “Tani, Afganistani shënon ndër krizat më të këqija humanitare në botë”, tha WFP, duke shtuar se katastrofa po troket. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Për nëntë muaj, afër 1.400 raste të dhunës në familje në Kosovë

Gjatë nëntë muajve të vitit 2021 në Kosovë janë regjistruar 1.548 raste të dhunës, prej të cilave 1.396 janë regjistruar si dhunë në familje. Në 445 raste ka pasur kërkesa për urdhër mbrojtje të viktimave të dhunës në familje, kurse në 36 raste janë lëshuar urdhër-mbrojtje emergjente. Kështu njoftoi të hënën (25 tetor) kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi, në konferencën e parë më titull “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”.   Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha me këtë rast... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Berlini shpreh shqetësim për raportet diplomatike me Ankaranë

Gjermania tha se është e shqetësuar me paralajmërimet e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan për dëbimin e ambasadorit gjerman në Ankara. "Jemi të shqetësuar dhe hutuar nga paralajmërimet e presidentit turk. Nuk ka pasur asnjë njoftim zyrtar nga pala turke. Ne jemi në konsultim të ngushtë me partnerët që janë prekur nga këto kërcënime", tha zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se ka urdhëruar Ministrinë e Jashtme të shpallë... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Pritja e ekipit të Shqipërisë në Beograd

Ekipi i Shqipërisë është pritur me fishkëllima në Beograd, në Kampionatin Botëror të Boksit, që mbahet nga data 24 tetor deri më 6 nëntor 2021. Nelson Hysa, kapiten i ekipit të Federatës së Boksit të Shqipërisë, ka thënë se në një video që ka dërguar për Radion Evropa e Lirë dëgjohen fishkëllimat me të cilat është përcjellë ekipi.

Evropaelire.org 

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd dhe ceremonia u përcoll me fishkëllima, me rastin e parakalimit të sportistëve nga Shqipëria. Sportistët nga Kosova nuk po marrin pjesë, duke qenë se autoritetet e Serbisë nuk kanë lejuar hyrjen e tyre me simbole shtetërore të Kosovës. Në fakt, Federata e Boksit të Shqipërisë kishte paralajmëruar se do të tërhiqej nga gara për shkak të këtij vendimi të Serbisë, por kjo gjë nuk ka ndodhur, për shkak të, siç thuhet... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Protesta pas raportimeve për grusht shteti në Sudan

Demonstruesit sudanezë kanë djegur goma automjetesh, duke bllokuar qarkullimin, teksa janë mbledhur në rrugët e kryeqytetit, Kartum, të hënën e 25 tetorit, për të protestuar kundër arrestimit të pjesëtarëve civilë të këshillit qeverisës të Sudanit, si dhe të ministrave në qeverinë kalimtare të vendit.

Evropaelire.org 

Sulmet e IS-it ndaj shiitëve janë krime kundër njerëzimit, thotë HRW

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, Human Rights Watch (HRW), ka paralajmëruar se sulmet kundër pakicës shiite të Afganistanit të kryera nga një degë e grupit ekstremist Shteti Islamik përbëjnë krime kundër njerëzimit. Shteti Islamik-Provinca Khorasan (IS-K), një degë e IS-it që vepron në Afganistan ka marrë përgjegjësinë për disa nga sulmet më të rënda të kohëve të fundit në Afganistan, duke përfshirë sulme vetëvrasëse ndaj besimtarëve shiitë nga grupi i pakicës Hazara. Rreth... Читать дальше...
Evropaelire.org 

Pas grusht-shtetit, ushtria shpall gjendje emergjente në Sudan

Në Sudan raportohet për një grusht-shtet ushtarak pasi disa anëtarë të qeverisë kalimtare dhe udhëheqës tjerë civilë janë arrestuar. Raportohet se në mesin e zyrtarëve që janë vënë nën arrest shtëpiak është edhe kryeministri, Abdallah Hamdok. "Ata janë çuar në një vend të paidentifikuar", tha në një komunikatë Ministria e Informacionit. Grupet pro-demokracisë kanë bërë thirrje për protesta në rrugë. Ministria tha se kryeministri Hamdok është nën presion për të mbështetur një grusht-shteti,... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Shefi i OBSH-së thotë se pandemia është larg përfundimit

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) paralajmëroi se bota ka ende një rrugë të gjatë derisa të arrijë momenti kur mund të shpallet e përfunduar pandemia e COVID-19. “Kemi pothuajse 50.000 vdekje në javë bazuar vetëm në shifrat e raportuara. Pandemia është larg përfundimit”, tha shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në Samitin Botëror të Shëndetit në Berlin më 24 tetor. Sipas tij është në duart e njerëzimit për t’i dhënë fund pandemisë. “Ne kemi të gjitha mjetet e shëndetit publik që na duhen... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Gjermania shton forcat e sigurisë në kufirin me Poloninë

Gjermania ka shtuar sigurinë në kufirin me Poloninë në përpjekje për të trajtuar një fluks të migrantëve nga Bjellorusia. Autoritetet njoftuan për vendosjen e qindra policëve shtesë në kufi, derisa një zyrtar qeveritar tha se Berlini është i gatshëm të rrisë edhe më shumë kontrollet kufitare. Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer i tha gazetës Bild am Sonntag se 800 policë janë dërguar në kufi. "Nëse është e nevojshme, unë jam gati ta urdhëroj përforcime tjera", tha ai. Policia... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Izraeli planifikon ndërtime të reja në Bregun Perëndimor

Izraeli po planifikon të ndërtojë 1.355 shtëpi të reja banimi në Bregun Perëndimor të okupuar, pavarësisht shqetësimeve të shprehura nga Shtetet e Bashkuara.   Autoritetet izraelite publikuan më 24 tetor, tenderët për ndërtimin e shtëpive të reja në një sërë vendbanimesh në Bregun Perëndimor, në tokat e të cilit palestinezët synojnë të kenë shtetin e tyre të ardhshëm. Në luftën gjashtë ditore të vitit 1967, Izraeli e pushtoi territorin e Bregun Perëndimor. Gjithashtu pritet që në ditët e ardhshme... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Si funksionojnë armët që përdoren në filma?

Drejtorja e fotografisë Halyna Hutchins vdiq më 21 tetor pasi aktori Alec Baldwin shkrepi armën e zjarrit, që përdoret në industrinë e filmave, gjatë xhirimeve në Nju Meksiko të filmit “Rust”. Regjisori Joel Souza po ashtu u plagos, por ai pas trajtimit të marrë u lirua nga spitali. Përderisa ka shumë të panjohura për këtë ngjarja dhe policia po e heton atë, agjencia Associated Press sjellë detaje për armët që përdoren gjatë prodhimeve filmike dhe televizive dhe për protokollet e sigurisë që janë në fuqi. Читать дальше...


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта

Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Russian.city

Замглавы МИД Грушко сравнил действия НАТО со схемой холодной войны

Годный: Решить вопрос о поставках газа может только Медведчук, поскольку ни у кого из украинских политиков нет контактов уровня главы РФ

Жители Новой Москвы создают группы самообороны...дожили!

Польша похвасталась скопированным у России оружием

Музыкальные новости

Губерниев констатировал неудачу Витории на тренерском мостике «Спартака»

«Краснодар» разгромил в гостях «Нижний Новгород» в матче РПЛ

Белорусский президент Александр Лукашенко ведет гибридную войну против ЕС

Названы регионы с критической ситуацией по заболеваемости COVID-19: где введут нерабочую неделю с 23 октября 2021 года

Новости России

Голы Чалова и Заболотного помогли ЦСКА добыть волевую победу над «Крыльями Советов» в матче РПЛ

Сразу пять автомобилей не поделили Краснодонскую улицу в Москве

Федор Емельяненко — Тимоти Джонсон: смотреть онлайн трансляцию боя на турнире Bellator 269

СМИ: более 800 заключенных бежали из тюрьмы в Нигерии, удалось задержать более 200

Экология в России и мире

Семь важных деталей для роскошного образа

Адвокат Екатерина Кузнецова рассказала о порядке перерегистрации наследственного автомобиля

Египет ждёт обвал цен: российским туристам дали дополнительно 172 регулярных рейса в Хургаду и Шарм-эль-Шейх

Приобретение земли в Подмосковье

Спорт в России и мире

Теннисист Аслан Карацев стал победителем турнира Кубок Кремля

Российский теннисист Карацев выиграл в финале ВТБ Кубка Кремля

Эстонская теннисистка Контавейт стала победительницей Кубка Кремля

Павлюченкова поднялась на одну позицию в Чемпионской гонке WTA

Moscow.media

«Аэродиск» и «Киберпротект» создают совместную многоуровневую бэкап-среду

Огнеборцы в Хакасии ликвидировали пожар в административном здании и в модульной котельной

"НЕОБЫЧАЙНЫЕ ПРИКЛЮЧЕНИЯ ЭННИ ФОКС" Театр Кирилла Ганина

Глава Росавтодора обсудил развитие автодорог на Северном Кавказе с главами регионовТоп новостей на этот час

Персональные новости


Эксперты: РФ использует "Газпром" для достижения геополитических целей

Valve работает над авторизацией в Steam Deck с помощью QR-кода

В Якутии создали материал, способный выдерживать от -70 до +200 градусов

Здесь был Вася