Добавить новость

На юго-западе Москвы арестован мужчина за истязание пасынка

В Ярославском районе почтили память погибших в блокаду Ленинграда

Врачи МОЦОМД оказали помощь подростку-зацеперу с обморожением пальцев рук

Сенатор Святенко: Искренний сервис как новый стандарт соцуслуг важно внедрять в другие сферы29 января 2023 года
Ria.city


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
«Живые» новости

Rss.plus

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

Komunat i kërkojnë ministrisë pezullimin e vendimit për rivlerësimin e pronave

Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) i ka kërkuar ministrisë së Financave, Transfereve dhe Punës (MFTP)... Читать дальше...

Топ новостей последнего часаВ День снятия блокады с Ленинграда – 27 января – в Подольске чествовали ветеранов-блокадников

Полицейские возбудили уголовное дело по факту нанесения побоев несовершеннолетнему в Балашихе

Ученые обнаружили в Норвежском и Гренландском морях миллионы тонн редких и дорогостоящих металлов

В Истре судебные приставы добились возможности для отца общаться с маленькой дочерьюНовые комментарии

Все новости

Evropaelire.org 

Borisov: Ka përpjekje për kthimin e Maqedonisë së V. nën ndikimin e Rusisë

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, deklaroi të shtunën në Sofje se struktura të caktuara po përpiqen ta kthejnë Maqedoninë e Veriut nën ndikimin e Rusisë. Ai nuk saktësoi se kush janë ato struktura, por pretendimet e tilla i ndërlidhi me incidentin e 16 janarit në Ohër Maqedoninë e Veriut, ku u sulmua fizikisht një pjesëtar i një klubi bullgar në këtë qytet. “Një akt i tillë si rrahja e një bullgari e vendos publikun plotësisht në anën e të rrahurit dhe mund të na çojë në një drejtim tjetër... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Përkthyesi që promovon bukuritë e Shqipërisë

Pasioni për natyrën duket se ka lindur bashkë me të. Nëse pesë ditë të javës e gjejnë mbi libra, për shkak të profesionit si përkthyes, fundjava për Anri Pashajn është për destinacione dhe zbulime të reja në Shqipëri dhe më gjerë. Në rrjetet sociale ka të postuara fotografi të vargmaleve, majave të larta, shpellave, piktogrameve dhe petroglifeve - gdhendjeve shkëmbore parahistorike - pastaj fosileve detare, stalaktiteve dhe stalagmiteve, bimëve të rralla etj. Këto zbulime dhe imazhe të tij... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Izraeli arreston 42 persona pas sulmit në sinagogën e Jerusalemit

Policia izraelite ka arrestuar 42 persona në lidhje me të shtënat vdekjeprurëse të së premtes në një sinagogë në Jerusalemin Lindor, ku të paktën shtatë persona u vranë dhe dhjetë u plagosën. Policia izraelite e përshkroi sulmin në lagjen hebraike si një “incident terrorist”. Policia tha se personi i armatosur në sulmin e së shtunës ishte një djalë 13-vjeçar. Ata thanë se ai ishte "neutralizuar", por nuk dhanë më shumë detaje. Të shtënat në lagjen hebraike të Neve Ya'akov pasuan një sulm... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Bie përqindja e vaksinimit të fëmijëve në Maqedoninë e Veriut, gjobiten prindërit

Autoritetet shëndetësore në Maqedoninë e Veriut thonë se vendi ndodhet përballë epidemisë së fruthit për shkak të rënies së numrit të fëmijëve të vaksinuar nga kjo sëmundje. Sipas të dhënave të Shëndetit Publik në Maqedoninë e Veriut, mbulimi me vaksinën kundër fruthit nga 90 për qind sa ishte para pandemisë COVID-19, tash ka rënë në 70 për qind. Në Maqedoninë e Veriut në vitin 2019 kur u shpall epidemia e fruthit, mbulimi me vaksinën kundër fruthit ishte rreth 80 për qind, ndërsa tani kjo përqindje është shumë më e ulët... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Komunat i kërkojnë ministrisë pezullimin e vendimit për rivlerësimin e pronave

Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK) i ka kërkuar ministrisë së Financave, Transfereve dhe Punës (MFTP), që vendimi për rivlerësimin e pronave të pezullohet dhe që qytetarët e Kosovës të paguajnë vlerën e faturës së tatimit në pronë për vitin 2023 ashtu siç e kanë paguar në vitin 2022. Kështu thuhet në njoftimin për media të AKK-së, ku përmenden edhe arsyet që thuhet se e kanë shtyrë bordin për ta shtruar këtë kërkesë. “Rrethana të vështira ekonomike për qytetarin; shkalla e inflacionit është dy-shifrore... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Një piktore që kreativitetin e shpreh në çanta unike

Çanta unike, me ngjyra dhe motive nga përditshmëria, janë krijim i Loreta Ukshinit nga Prishtina. Sipërmarrësja 40-vjeçare, njëherësh edhe piktore, ka një dekadë që merret me prodhimin e këtyre aksesorëve. Në një rrëfim për Radion Evropa e Lirë, ajo tregon rrugëtimin e saj në këtë veprimtari.

Evropaelire.org 

Me vite të tëra vendasit i ndihmuan shefit të mafias italiane t'i fshihej shtetit

Reuters Kur Salvatore Catalano zbuloi se shefi i mafias, Matteo Messina Denaro, kishte jetuar vetëm pak metra larg shtëpisë së tij në qytetin perëndimor sicilian Campobello di Mazara, ai u sëmur. Vëllai i Catalanos, Agostino, ishte polic që vdiq nga një bombë në vitin 1992, e cila vrau edhe gjyqtarin Paolo Borsellino - një sulm për organizimin e të cilit prokurorët thonë se ndihmoi Messina Denaro. “Ka zemërim në zemrën dhe shpirtin tim tani që e di se ai ishte këtu dhe nuk e njoha”, tha Catalano për Reuters. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Rritet numri i viktimave pas sulmit të armatosur në Jerusalemin Lindor

Të paktën shtatë persona u vranë dhe dhjetë u plagosën kur një person i armatosur hapi zjarr pranë një sinagoge në Jerusalemin Lindor, në mbrëmjen e 27 janarit, tha policia izraelite dhe shërbimet e urgjencës, raporton Reuters. Sulmi thuhet se ka rritur frikën për një spirale dhune, një ditë pas bastisjes më vdekjeprurëse të Izraelit në Bregun Perëndimor në vitet e fundit. Policia izraelite e përshkroi sulmin në lagjen hebraike si një “incident terrorist”. U raportua se personi i armatosur kishte... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Petkoviq: Askush nuk ka mirëkuptim për ata që shkelin marrëveshjet

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, më 27 janar, ka thënë se mungesa e ftesës për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në takimin për Asociacionin e komunave me shumicë serbe “është mesazhi më i qartë që askush nuk i kupton ata që shkelin dhe shkatërrojnë marrëveshjet”. Petkoviqi ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, i cili në një intervistë për Radion Evropa e Lirë (REL) ka thënë se është ftuar në takimin ku do të diskutohet për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Evropaelire.org 

Policia e Kosovës sulmohet në veri

Policia e Kosovës njoftoi se persona të dyshuar kanë shtënë me armë zjarri drejt një veturë patrulluese policore në lokacionin e njohur si Banjskë, në Komunën e Zveçanit, të banuar me shumicë serbe. Sipas Policisë, nga ky sulm nuk ka zyrtar të lënduar, përveç dëmeve materiale të shkaktuara në veturën policore. “Njësitet relevante policore kanë vazhduar me hetime intensive, duke arritur të identifikojnë një veturë të dyshuar të braktisur [xhip-opel], në një rrugë malore në distancë prej rreth 250 metra largësi... Читать дальше...

Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайтаЧастные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В Челябинске стартовал Международный шахматный фестиваль

Спасателям потребовался 21 час на ликвидацию крупного пожара в Подмосковье

В Кремле не обсуждают переименование Волгограда в Сталинград

Патагония. Ледники, морские львы, гуанако, туристы. Документальный фильм.

Музыкальные новости

Накануне: пять интересных новостей

ЦСКА не исключил перехода Артёма Дзюбы

Белорусская теннисистка Соболенко стала победительницей Australian Open

Петербургский СКА одержал победу над московским ЦСКА

Новости России

Диетологи назвали продукты, которые могут быть причиной морщин на лице

Антарктида. На яхте с детьми через пролив Дрейка, мыс Горн - через шторм. Документальный фильм

04.02 Гест рамен изакая бара из Москвы [KU:] в ресторане Kazoku в Петербурге

Глава иранской нефтяной компании встретился с российскими коллегами

Экология в России и мире

«585*ЗОЛОТОЙ» рассказывает историю культовых мировых украшений в новом проекте во «ВКонтакте»

Аранжировка Песен. Аранжировка Музыки. Создание Аранжировок.

Аранжировка Музыки и Песен купленных у нас и под заказ.

Три причины, почему надо ехать на курорты Краснодарского края именно зимой

Спорт в России и мире

Русские девушки произвели фурор в Австралии на юниорском турнире «Большого шлема»

UFC: Молдаванин Романов выйдет на ринг против россиянина Волкова! Бой в Лас-Вегасе (ВИДЕО)

Чемпион АСА назвал Романова фаворитом в поединке с Волковым

Артета: Зинченко привнес желание побеждать и добиваться чего-то особенного с «Арсеналом»

Moscow.media

Аранжировка Музыки и Песен купленных у нас и под заказ.

В глубокой матрице само-осознания…

Члены Общественного совета при УВД юга столицы Марат Зайнетдинов и Иван Копылов приняли участие в отчёте

В туле стало возможным подключать домашний интернет 1 Гбит/ от МТСТоп новостей на этот час

Rss.plus


Посольство США призвало американские власти прекратить вмешательство во внутренние дела РФ

Патагония. Ледники, морские львы, гуанако, туристы. Документальный фильм.

Победа экс-россиянки, невзрачные результаты в парах и у мужчин: чем запомнился ЧЕ по фигурному катанию

Женская команда Подмосковья стала лидером первого этапа чемпионата России по баскетболу