Ať už se o prázdninách válíte u moře, nebo navštěvujete krásy Česka, měli byste se vždy pečlivě ochránit před zákeřnými slunečními paprsky. Splnit tuto funkci mají kromě jiného i opalovací krémy. Musíte ale vědět, po jakém sáhnout a jak ho aplikovat, aby byl opravdu účinný.
Spotřebitelská organizace dTest testuje opalovací přípravky opakovaně od roku 2006. "Nezávislé a objektivní testy opakovaně prokázaly, že na výrobky zakoupené v lékárnách není z hlediska kvality větší spolehnutí než na výrobky z drogerií či parfumerií,“ varuje šéfredaktorka časopisu Hana Hoffmannová. "
A důležité je myslet i na správné množství. "Ani nejkvalitnější opalovací krémy neposkytnou dostatečnou ochranu před UV zářením, pokud je aplikujete v malém množství a vrstvu neobnovujete,“ dodává s tím, že na celé tělo průměrného dospělého člověka byste měli použít 36 gramů přípravku, tedy přibližně šest čajových lžiček. Při polovičním množství se ochranný účinek snižuje o dvě třetiny.
Je třeba počítat i s tím, že při styku s vodou dochází k výraznému úbytku ochrany a aplikaci přípravku je zapotřebí zopakovat. "I když je velká část ochranné kosmetiky deklarována jako voděodolná, náš test dětských opalovacích prostředků v minulosti ukázal, že některé tuto vlastnost nemají. Proto bez ohledu na voděodolnost se po osušení vždy znovu natřete opalovacím krémem,“ doporučuje Hoffmannová.
Vystavování dětské pokožky slunci výrazně přispívá ke vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku. Kojenci a malé děti by neměly být vystavovány přímému slunci vůbec a starší děti by vždy měly nosit ochranné oblečení a pokrývku hlavy. Pro děti se doporučují opalovací přípravky s vysokou nebo velmi vysokou UV ochranou, tedy SPF 30 a víc.
Co znamenají údaje na obalu opalovacích přípravků
• SPF (Sun Protection Factor) – Sluneční ochranný faktor indikuje, jak dlouho krém chrání pokožku před UVB zářením. Správně aplikovaný krém s ochranným faktorem 30 ochrání pokožku 30krát déle než nic. Odborně řečeno SPF vypovídá, jaký díl UVB záření krém po aplikaci propouští do pokožky. Přípravek s faktorem 20 propouští jednu dvacetinu čili 5 % UVB paprsků (a 95 % jich odfiltruje), krém s faktorem 30 jednu třicetinu, přibližně tedy 3 % (a 97 % jich odfiltruje).
• UVA – Je vedle UVB další složkou ultrafialového spektra slunečního záření, které je spojováno s rakovinou a předčasným stárnutím kůže. Pokud je na obalu krému znázorněno logo UVA, znamená to, že výrobek splňuje doporučení EU o minimální ochraně před UVA zářením. Ta by měla být alespoň třetinová ve srovnání s SPF.
• Voděodolný – Nápis „voděodolný“, „wasserfest“ nebo „water resistant“ říká, že přípravek chrání před slunečním zářením při pobytu ve vodě. Po koupání je zapotřebí emulzi znovu nanést, protože pobytem ve vodě klesají ochranné vlastnosti. Přípravky, které po pobytu ve vodě není nutné znovu aplikovat, neexistují.
• 12M – Na obalu by měl být znázorněn symbol otevřeného víčka s číselným údajem, většinou 12M, který udává, jak dlouho můžete produkt používat po jeho otevření. Většina opalovacích přípravků se kazí, proto mají roční trvanlivost. Snažte se krémy nevystavovat horku nebo světlu, protože látky v nich obsažené mohou degradovat a ztrácet své vlastnosti.
Zavádějící tvrzení na obalu opalovacích přípravků
Některá tvrzení na obalech výrobků zvyšují důvěru spotřebitelů v daný produkt, přitom jsou zbytečná nebo dokonce zavádějící. V případě kosmetiky mezi ně patří:
• Hypoalergenní – poukazuje na sníženou (hypo) přítomnost alergenů v daném výrobku. Toto tvrzení však může být pro někoho zavádějící, neboť alergenem může být téměř jakákoliv složka kosmetiky a negativní reakce pokožky (pálení, zarudnutí) je individuální.
• Dermatologicky testováno – v současné době musí být každý kosmetický přípravek dermatologicky testován v rámci ověření zdravotní bezpečnosti výrobku. Přítomnost tohoto sdělení je proto zbytečná.
• Netestováno na zvířatech – testování finálních kosmetických produktů na zvířatech je už zakázáno, proto i z tohoto pohledu je přítomnost tvrzení na obalu zavádějící.
Chemické látky v opalovacích prostředcích
Kosmetické přípravky obsahují spousty chemických látek, z nichž ne všechny lze považovat za spolehlivě dlouhodobě nezávadné. Skupině chemických látek, které mohou narušovat hormonální systém, se říká endokrinní disruptory. Je lepší se jim vyhnout, protože jejich nezávadnost není dostatečně prokázána a navíc jsou obsaženy v mnoha jiných kosmetických produktech, takže se jejich působení sčítá.