Po uzavření tzv. balkánské cesty se tok migrantů přesunul do Středozemního moře a do Itálie již letos připlulo přes 85 tisíc migrantů, o pětinu víc než za stejnou dobu minulého roku. Přívalu migrantů, kteří přes Itálii putují na sever, se bojí Rakušané.
Ministr obrany Hans Peter Doskozil v pondělí rakouskému webu Krone.at prozradil, že země je připravena do 72 hodin obnovit kontroly na hranicích s Itálií. K zajištění Brennerského průsmyku je podle Doskozila připraveno 750 vojáků, kteří by byli rozděleni do dvou jednotek.
Už v neděli převelelo ministerstvo do Tyrolska čtyři obrněné transportéry Pandur, které by v případě obnovení kontrol na hranicích blokovaly cesty přes Brennerský průsmyk. Doskozil očekává, že obnovení kontrol na hranicích a nasazení armády se země nevyhne.
Na druhé straně hranice Itálie žádá Evropskou unii, aby jí s přílivem migrantů pomohla. "Ten pohyb směrem do Libye se nezmenšuje. To znamená, že se přes Středozemní moře dál bude snažit připlout velké množství lidí," varoval podle webu dw.com speciální pověřenec OSN pro tuto migrační trasu Vincent Cochetel.
Podle OSN skutečně třetina běženců utíká před útlakem či válkou, 70 % z těch, kteří letos připluli do Itálie, jsou ale ekonomičtí migranti, kteří nemají prakticky žádnou šanci, aby získali azyl.
Většina uprchlíků utíká přes Libyi ze sousedních západoafrických států - Nigérie, Gambie a Guinei. Většinou se jedná o mladé svobodné muže s nízkým nebo žádným vzděláním, odhalila zpráva OSN.
Více o problémech Itálie s přívalem migrantů v reportáži: