Мы в Telegram
Добавить новость

Презентация кинофильма «Мой любимый чемпион» прошла на ВДНХ

В Коломне объявлен электронный аукцион по содержанию дворов

Первая лекция в Центре перспективных разработок Московского транспорта состоится 6 июня

Главгосстройнадзор проверит ход строительства жилого комплекса в Химках



Руски дневник (RBTH)


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Топ-7 на "вечните" въпроси на всеки руснак

1. Къде от Москва да се премести столицата?

Идеята да се пренесе столицата изплува веднъж на няколко години. Понякога се е удавало тя да бъде изпълнена: за цялата многовековна история – от Древна Рус до Руската федерация столицата се е местила осем пъти. Това обаче е нищо в сравнение с факта колко често този въпрос се повдига в наше време. И по този въпрос всички аргументи вършат работа. Например че така руснаците ще могат да победят корупцията; или че столицата трябва да бъде в центъра на страната (в Сибир) – така ще бъде по-удобно за населението. Или ето един оригинален аргумент: защото така и не пренесохме столицата в Новосибирск (3,4 хил. км от Москва), инвестициите тръгнаха не към Русия, а към Китай. За последен път във времето въпросът за пренасянето на столицата бе повдигнат през 2017 г., но кметът на Москва моментално представи цената на такова местене – няколко трилиона рубли – и опонентите замлъкнаха. Истината е, че всички знаят – това няма да е за дълго.

via GIPHY

2. Струва ли си толкова много да почиваме?

В Русия има "новогодишна ваканция" – 9-10 дни след Нова година цялата страна не работи. Официално. Макар че ако трябва да бъдем честни, за важни неща е безполезно да се говори още от средата на декември. След като от новогодишната трапеза човек вече не е на себе си, а новогодишното шоу по телевизията предизвиква алергия, руснаците започват да тъгуват за работното място. Само че след като отидат на работа, моментално признават тъгата по нея за грешка и чакат големия уикенд като манна небесна.

Общо руснаците имат годишно 118 неработни дни (без полагаемия се отпуск) и това бие всички световни рекорди. Само че едни казват, че дългите и обилни празници "се отразяват лошо на самочувствието на гражданите" – хората с ниски доходи просто си седят у дома и пият. Други пък, че ако се съкратят празниците, нацията ще бъде обречена на преработване и преумора. И двете страни имат силни лобита, така че всичко си остава така както е.

via GIPHY

3. Срамно ли е да си беден?

В страна, където фразата на вожда на революцията Владимир Ленин "който не работи, не трябва да яде" е бил завет в СССР, по невероятен начин се поощрява безделието (виж п.2). Великата руска обломовщина (по името на героя от романа на Иван Гончаров "Обломов") в руснаците е на генетично равнище: уж ти се иска да направиш нещо полезно за себе си и за обществото, но "кога да се живее?". По-добре да изпаднеш в дълбок размисъл за съдбите на човечеството на мекия диван.

Само че да се демонстрира бедност също се приема за нещо срамно. В Москва момичета са готови да гладуват, но да събират пари за чанта "Фенди" (Fendi), за да не изглеждат в очите на съседите и кандидатите за женитба девойки без зестра, а в провинцията процъфтява пазарът на ментетата на луксозни марки. Негласно правило: дори да си беден – крий го докрай, а ако това не се получава, вини за всичко другите. Сред масите, според допитвания до общественото мнение, е разпространено мнението, че всичко се решава от връзките, късмета, външни обстоятелства, само не и от личната активност.

via GIPHY

4. Може ли човек да бъде едновременно богат и честен?

Това е въпрос, на който ще ви отговорят по-скоро с друг въпрос: "А колко богат и колко честен?". Убедеността, че в страната е невъзможно да се натрупа богатство по честни начини, че затова непременно трябва да надхитриш някого или да окрадеш някого, е разпространена като хороскопите във вестниците. Дори 26 години след приватизацията (когато бившите големи държавни предприятия за отрицателно време станаха частни и в страната се появи класата на много богатите) мнозинството се отнася към богатите като към мерзавци. Дори ако си предприемач с блестящо образование и способности, ще ти се наложи да доказваш на околните, че си порядъчен (и то изобщо не с голи декларации – на тях няма да повярват).

via GIPHY

5. Какви да са краставиците – солени или мариновани?

Кулинарията е в състояние да се превърне в метафизична дилема в националното съзнание. За това говори отношението на руснаците към маринованите и солените краставици. Не всеки може да обясни тънката граница между тях (липса/наличие на оцет и ударна доза копър и сол), затова пък всеки може да се посмее на шегата: "Какво, в Германия няма солени краставици"? "Не. Само мариновани". "Е-е, затова и загубихте войната". Както и как тези краставици могат да се ядат безкрайно по всяко време на годината.

via GIPHY

6. Аз треперещо животно ли съм или имам право?

Въпросът, зададен към самия него, на най-известния сред руските престъпници – Родион Расколников от "Престъпление и наказание" на Фьодор Достоевски, става главен въпрос на нацията от момента на издаването на романа през 1866 година. Разколников се опитва да оправдае себе си след жестокото двойно убийство и измисля теория: има "висши хора" (от рода на Наполеон), които поради тази своя надареност могат да се разпореждат с живота на "низшите" хора по свое усмотрение. Сега въпросът звучи не само по време на опитите да се пофилософства, но и във войните с управляващата компания на твоя блок, с началството и младежите под прозорците, които ти пречат да спиш.

via GIPHY

7. Пяна за бръснене или чорапи?

Няма нищо по-универсално от подарък на 23 февруари (национален мъжки празник по аналогия с женския на 8 март) от чорапи или пяна за бръснене. Някога, много отдавна, руските жени са решили, че това е най-доброто, което те могат да подарят на мъжете си. Така че интригата е само в това какво да бъде: модни чорапи "с цвета на свеж скреж" / "в благороден монохром", десен на чорапи "за всеки ден" (еднакви и унили в черен цвят, на които никога не се налага да търсиш другия от чифта) или пък пяна с надпис "FOR MEN" (за мъже). "Щастливците" получават комплект "пяна + чорапи". Така че най-практичните не попълват запасите си преди празника и чакат "годишното постъпление".

23 февруари: Ден на мъжа в Русия

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Производство лекарств и медизделий в столице ...

Эксперт в сфере ЖКХ Мамчур: подорожание тарифов на коммунальные услуги связано с инфляцией

"Известия": Никулинский суд Москвы признал Эйдельштейна сыном Жириновского

Суд освободил экс-полковника ФСБ Фролова от отбывания наказания за взятки

Музыкальные новости

Скандал с пенальти, отмена гола Вендела и решающий мяч Алипа на 95-й! «Зенит» победил «Балтику» в финале Кубка России

Дело об избиении в Московской области азербайджанцем молотком участника СВО расследуют повторно

Солнечные дети на сцене Кремля

Два дня, наполненных театром, музыкой, книгами и наукой, — в Парке Горького во 2-й раз прошел Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Новости России

Шоу мотофристайла прошло в Зарайске

Вячеслав Володин напомнил, что Саратов когда-то был третьим городом в России

Суд освободил экс-полковника ФСБ Фролова от отбывания наказания за взятки

"Известия": Никулинский суд Москвы признал Эйдельштейна сыном Жириновского

Экология в России и мире

Работник СЛД «Чита» филиала «Забайкальский» ООО «ЛокоТех-Сервис» принял участие в экологической акции по очистке берега и дна озера Кенон

Пегас сделал важное заявление по Египту: стали известны цены на туры на предстоящую зиму

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Это вовсе не только Питер: названы 15 городов России, куда можно поехать на белые ночи

Спорт в России и мире

Потапова о поражении от Свентек на "Ролан Гаррос": организм дал сбой

Синнер повторил уникальное достижение Джоковича и Надаля на турнирах «Большого шлема»

После поражения де Минору россиянин Медведев завершает выступление в престижном теннисном турнире

Мирра Андреева впервые вышла в четвертьфинал турнира Большого шлема

Moscow.media

Рассказ про зятя. Хоть и не про котиков, но тож смешной

Пожар в пятиэтажке унес жизнь неосторожного курильщика

Торжественное возложение цветов к памятному знаку «Юным героям — партизанам и подпольщикам» в Феодосии

У «Грузовичкоф» появился чудесный чудик











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Строительство парковки началось в ЖК«Новая Алексеевская роща» в Балашихе

Футбольный матч между медиками и Молодежным советом прошел в Одинцове

Эксперт в сфере ЖКХ Мамчур: подорожание тарифов на коммунальные услуги связано с инфляцией

Верховный суд подтвердил действие патента на «Форсигу»