Kumkum Haroon, 18 år: ”Lyssna på oss”
Kumkum Haroon är 18 år och bor i Lund.
Lyssna: Första gången - P4 Malmöhus - Kumkum Haroon
Kumkum Haroon är 18 år och bor i Lund. Hon är orolig över krigen i världen och önskar sig ett säkert samhälle i framtiden.
Den 13 september får 472 000 människor i Sverige rösta för första gången. Det är fler än på 16 år.
För politikerna handlar valet om vilka som ska få makt att styra Sverige de kommande fyra åren – men för de som går till vallokalen är det början på att bli vuxen, på riktigt, och få göra sin röst hörd.
Politikerna som väljs i höst ska ju faktiskt inte bara bestämma vad som sker under en mandatperiod. Deras beslut kommer påverka framtiden för alla unga som röstar.
Så vilka framtidsfrågor är viktiga för förstagångsväljarna? Hur tänker de sig livet om 20, 25, 30 år? Hur ska Sverige vara – och vad vill förstagångsväljarna att politikerna ska göra för att det ska bli så? Sveriges Radio gick ut på stan från Piteå i norr till Malmö i söder och frågade 100 förstagångsväljare: hur vill du att ditt liv ska se ut i framtiden?
”Första gången” är Sveriges Radios sätt att fokusera på förstagångsväljarna. Finalen blir sändningen ”Fördrink med partiledarna” där partiernas företrädare får berätta om sin vision om framtiden – och sedan starta igång valrörelsen.