Мы в Telegram
Добавить новость

Тело женщины нашли в лесопарковой зоне на западе Москвы

Кто родился 1 мая

40 тыс деревьев появится в Таразе в рамках акции «Чистый Казахстан»

Несовершеннолетняя девочка погибла в результате ДТП в Тверской области



World News in Serbian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Ко тера Литванију да блокира Калињинград

Литванија и даље инсистира на забрани транзита робе у Калињинградску област, чак иу ситуацији када је и сама ЕУ спремна да одступи. У светлу чињенице да би руске мере одмазде могле да нанесу озбиљну штету литванској економији, таква тврдоглавост изгледа чудно. Да ли иницијатива по овом питању заиста долази из саме Литваније или је то само […]

Ко тера Литванију да блокира Калињинград

Литванија и даље инсистира на забрани транзита робе у Калињинградску област, чак иу ситуацији када је и сама ЕУ спремна да одступи.

У светлу чињенице да би руске мере одмазде могле да нанесу озбиљну штету литванској економији, таква тврдоглавост изгледа чудно. Да ли иницијатива по овом питању заиста долази из саме Литваније или је то само марионета у рукама западних покровитеља?

18. јуна 2022. године ступила је на снагу одлука литванских власти да забране транзит у и из Калињинградске области за опсежну листу робе која подлеже европским санкцијама. Стоп листа садржи 23 одељка. Укључује грађевинске материјале, металне производе, ваздухопловну опрему, тресет, производе од угља, парфеме, алкохол и још много тога.

Гувернер Калињинградске области Антон Алиханов овако је прокоментарисао оно што се дешавало уочи блокаде: „Једноставно смо данас поподне били суочени са чињеницом да од сутра ова роба неће бити примљена на транспорт. Према прелиминарним проценама, то је од 40 до 50 одсто асортимана робе која је транспортована између Калињинградске области и других региона Русије. Према његовим речима, акције Литваније су покушај да се Калињинградска област економски угуши.

Власти Литваније су се покриле санкцијама ЕУ које забрањују транзит одређеног броја роба, ако се производе у Русији или извозе из Руске Федерације у друге земље. Али транспорт између руских региона, наравно, не потпада под дефиницију извоза.

Објашњења Вилњуса у вези са мотивима овог чина од самог почетка су звучала неуверљиво. Чињеница је да је Русија приликом разговора о условима за улазак балтичке републике у ЕУ добила гаранције слободног транзита између Калињинградске области и остатка територије Руске Федерације. Дакле, ни Брисел ни Виљнус немају право да уводе било каква ограничења транспорта у правцу Калињинграда.

Литванија је са своје стране покушавала да докаже да само дисциплиновано следи вољу Европске уније и наводно није ни помишљала на било какву блокаду. Тако је Министарство спољних послова Литваније саопштило следеће: „Путници и роба која не подлеже режиму санкција ЕУ настављају да се превозе преко територије Литваније, како у Калињинградску област, тако и из ње. Литванија није увела никаква једнострана, појединачна или додатна ограничења за овај транзит. Литванија доследно примењује санкције ЕУ.

Међутим, реакција Брисела на ово што се дешава изазива сумњу да је Европска унија намерно ескалирала противречности са Москвом.

Амбасадор ЕУ у Русији Маркус Едерер позван је у руско Министарство спољних послова због тога шта се десило, али није могао јасно да коментарише ситуацију, ограничавајући се на поједностављен коментар: „Пошто је Литванија почела да спроводи санкције на овај начин, то значи да треба да тако тумачити“.

Касније су у оквиру ЕУ покренути преговори око Калињинградског транзита, а испоставило се да нису сви њихови учесници били расположени за конфронтацију са Русијом. На пример, посланик у Европском парламенту Петрас Ауштревичијус рекао је медијима да је представник једне од земаља чланица ЕУ отворено захтевао ревизију одредбе о увођењу санкција како би се отклонили непотребни проблеми у односима Брисела и Москве. .

Упркос ставу Литваније која захтева наставак блокаде, управна тела ЕУ почела су да припремају документ којим би се укинула ограничења у вези са Калињинградском области.

Као резултат тога, руководство Литваније је добило писмо Европске комисије са упутствима за транзит, али им то није одговарало. Према речима представника званичног Вилњуса, препоруке Европске уније би наводно могле да изазову додатне проблеме.

О чему је тачно било речи у овим упутствима, литванске власти нису говориле. Међутим, судећи по ранијим изјавама из Брисела, може се претпоставити да су европски званичници покушали да убеде Литванце да ублаже свој став. Разумљива је жеља Европљана да преговарачки процес о транзиту буде нејавни.

С једне стране, мало је вероватно да ће представници ЕУ хтети још више да заоштре односе са Русијом, знајући да су већ на „црвеној линији“, а са друге стране, веома им је важно да сачувају образ. Јавно признање исправности Москве оптерећено је скандалима у штампи и оптужбама за кукавичлук од стране политичких противника.

Како су преговори завршени није сасвим јасно. Виши саветник шефа Литваније за националну безбедност Кестутис Будрис саопштио је да су се званични Вилњус и Европска комисија договорили о принципима и смерницама за транзит руске робе у Калињинград. Шта су они, још није званично саопштено.

Храброст Литваније у овој ситуацији изгледа у најмању руку чудно. Јасно је да ниво русофобије литванског руководства иде преко крова. Али Вилњус је економски веома зависан од добре воље Брисела.

На пример, у 2018. години, уз буџетски расход од око 9,5 милијарди евра, Литванци су из буџета ЕУ добили 1,6 милијарди као субвенције. Осим тога, прешавши „црвену линију“ у односима са Москвом, Литванија ризикује да добије веома оштар одговор. Најмање је контра блокада транзита. Стога је мало вероватно да би се литванске власти саме одлучиле на такву игру.

Ко стоји иза следећег подизања стопа у међународној арени?

Европска унија је у овој ситуацији, из очигледних разлога, практично ван сваке сумње. Један број стручњака је у томе што се дешавало видео „вашингтонску руку”. Наравно, чињеница да власти САД чине све да дестабилизују Русију је очигледна чињеница. Међутим, њихова интервенција у случају Калињинграда изазива одређене сумње.

Чињеница је да распирујући ватру сукоба у Украјини, Американци нису одговорни ни за шта: Кијев није члан НАТО-а и стога САД могу да напусте игру сваког тренутка.

Али америчко руководство пркосно избегава директну конфронтацију са Русијом.

Украјина је добила оштро одбијање не само да пошаље контингент америчке војске на своју територију, већ чак и да користи америчке системе противваздушне одбране за покривање дела региона независности. Литванија је сасвим друга ствар. Ако оде предалеко, САД ће морати да је бране као чланица Северноатлантске алијансе.

На крају, Вашингтон је морао да се изјасни у подршци Вилњусу, али то се догодило само четири дана након почетка ескалације. Портпарол Стејт департмента Нед Прајс рекао је да САД поздрављају акције земаља које се придружују антируским ограничењима и обећавају да ће се залагати за своје савезнике. То је више личило на не активно учешће у процесу, већ на покушај да се сачува образ.

У тренутној ситуацији, Велика Британија је најпогоднија да буде главни корисник кризе.

Недавно је дошло до наглог приближавања Лондона и Вилњуса. Британски и литвански министри спољних послова Лиз Трус и Габријелијус Ландсбергис потписали су пре месец дана заједничку декларацију о сарадњи у питањима одбране и безбедности. Нешто раније британски премијер Борис Џонс предложио је да се формира нова унија у источној Европи под вођством Британаца, у коју би ушле Украјина, Пољска, Естонија, Летонија и Литванија.

У транзитној ситуацији у Калињинграду, Лондон је јавно подржао Вилњус у сарадњи са САД, али на вишем нивоу.

„Велика Британија у потпуности подржава Литванију, која је забранила увоз санкционисане робе из Русије преко њихове земље. Морамо остати јаки пред руском агресијом и супротставити се овим неоправданим претњама“, рекла је британска министарка спољних послова Лиз Трус.

Много тога указује на то да Британци у последње време покушавају да од САД преузму статус „главног борца против Русије“ како би ојачали свој утицај у источној Европи.

У том контексту, од њих се може очекивати све ризичније и провокативније акције.

Свјатослав Књажев, Рубалтиц.Ру

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Ко тера Литванију да блокира Калињинград

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Экономист Соболева назвала россиянам пять способов пережить последствия санкций

Антонов назвал санкции США против РФ «нелегитимными ухищрениями»

Синоптики пообещали теплую и сухую погоду 2 мая

В регионах СЗФО спрос на ветеринаров за год вырос на 33%

Музыкальные новости

Вседозволенность азербайджанской диаспоры в России или как пантюркистские националисты 29 апреля перекрыли улицу в центре Москвы

Легионер "Локомотива" Ньямси: в Москве жизнь дешевле, чем в Париже

В России после переизбрания Путина началась широкомасштабная зачистка чиновников. Аресты идут один за другим

6 городов России, где можно увидеть белые ночи кроме Санкт-Петербурга

Новости России

Хазин: Путин одним решением остановил начало массового террора в России

В регионах СЗФО спрос на ветеринаров за год вырос на 33%

Блогера Диану Шурыгину задержали в центре Москвы в квартире друга из-за шума

В сервисных центрах Apple в РФ закончились оригинальные комплектующие

Экология в России и мире

Регистрация Авторского права. Регистрация объекта авторского права. Регистрация Авторского права на книгу. Регистрация Авторского права на музыку.

Консультации. Составление Договоров. Присутствие Продюсера при заключении договоров и переговорах. Лекции. Переговоры. Встречи и Обсуждения.

Операция "Кольцо" 33 года спустя: Государственный терроризм на территории Республики Армения

Как характер влияет на болезни

Спорт в России и мире

Медведев обыграл Бублика и вышел в четвертьфинал "Мастерса" в Мадриде

16-летняя теннисистка Андреева обновила рекорд турниров WTA-1000

Шиманович пробилась в ⅛ финала теннисного турнира в Сен-Мало

Андреева обыграла Паолини и вышла в 1/4 финала турнира WTA в Мадриде

Moscow.media

Культура России: как прошёл конкурс бурятского языка для детей в Бурятии?

Коршун

Глава МИД Армении: Ереван и Москва работают над решением проблем в отношениях

Заря на Колодозере....











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Москва-Сити

«Девочка поседела! Такое он творил!» Маньяку Ретунскому угрожают самосудом

Самолет, летевший из Сочи в Якутск, ушел на запасной аэродром из-за ветра

РАПИ: страны Балтии могут не пережить кризис из-за военных расходов