Мы в Telegram
Добавить новость

В Дагестане задержали мошенника, который обманывал мужчин на сайтах знакомств

Вертолет президента Ирана совершил жесткую посадку из-за тумана

Mash: свадьбы в России летом подорожают на 30-50%

Синоптик Тишковец пообещал «двойное» лето в следующие выходные



World News in Serbian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Косовски Гордијев чвор

Наставак преговора у Бриселу – између представника Републике Србије, на челу с председником Александром Вучићем, и представника привремених косовских институција, које је предводио Албин Курти – још једном је показао да у овом случају легенда о Гордијевом чвору није само симболичка, метафорична паралела о тежини и сложености проблема, већ је суштинска одредница комплексности спора који […]

Косовски Гордијев чвор

Наставак преговора у Бриселу – између представника Републике Србије, на челу с председником Александром Вучићем, и представника привремених косовских институција, које је предводио Албин Курти – још једном је показао да у овом случају легенда о Гордијевом чвору није само симболичка, метафорична паралела о тежини и сложености проблема, већ је суштинска одредница комплексности спора који деценијама оптерећује регион, али и Европу.

Косовски Гордијев чвор
Mинистар рада Зоран Ђорђевић (Фото: Лола Ђорђевић)

Максималистички захтеви албанске стране не доприносе проналажењу трајног и свеобухватног, свим актерима подједнакоприхватљивог решења, нарочито стога што је нереално очекивати да Србија, као суверена и независна, међународно призната држава, добровољно прихвати да се одрекне дела територије који јој је – назовимо ствари правим именом – силом одузет. Осим тога, начин на који албанска страна приступа разговорима, правећи од њих својеврсни игроказ, неретко неозбиљан и неодговоран у својим појавним облицима, и који заправо служи за унутрашњу политичку употребу у њиховој, политичким и другим проблемима оптерећеној јавности, није добар пут за проналажење решења. Отежавајућу околност представља и упорно албанско неспровођење већ постигнутих договора, нарочито неформирање Заједнице српских општина, иако су и ЕУ и САД били гаранти да ће се то догодити.

Надаље, Србија је на међународном плану изложена многобројним и различитим притисцима, по многим питањима, која често и немају баш много везе с конкретним случајем, а последица су жеље одређених центара моћи да убрзани и свеобухватни напредак Србије на свим пољима зауставе и успоре, при чему је наша спољна политика, окренута равномерној сарадњи и с Истоком и са Западом, поготову наше стратешко партнерство с Руском Федерацијом и НР Кином – нарочито предмет оспоравања. Такође, као посебан вид притисака појављују се и примедбе, у форми званичних извештаја одређених тела и комисија ЕУ, у највећем делу неутемељене у стварном стању ствари, које се тичу владавине права, демократских процеса, стања људских права и слобода, независности медија, као и спремности Србије да своје јавне политике уподоби и усагласи са ставовима ЕУ – што све заједно никако не доприноси томе да се разговори о решавању косовскометохијског проблема одвијају у атмосфери која би могла дати коначан и одржив резултат.

Ако смо сагласни да је политика вештина могућег, која је то реална, могућа, на међународном праву и принципима заснована политика која би, уз сагласност и прихватање обеју страна, могла довести до расплитања косовског Гордијевог чвора, наравно – без посезања за „аргументом” који је, према легенди, употребио Александар Македонски?

Фактичко стање, које је производ интервенције снага НАТО-а 1999. године, упитно је са становишта међународног права, али је реална чињеница која, за сада, изгледа непромењива и, као таква, мора бити посматрана и уважавана.

Бројност албанске популације на већем делу КиМ је неспорна, али она има своју предисторију – деценије присилног исељавања српског становништва, што би такође требало узети у обзир при проналажењу прихватљивог решења. Векови српске историје и српског присуства на територији КиМ, културно и духовно наслеђе и материјална и нематеријална сведочанства тог присуства јесу аргументи који се морају узети у обзир у било каквој врсти разговора, па и преговора, око начина решавања спора.

Осим тога, сплетом политичких и других околности, решавање косовског Гордијевог чвора је у приличној мери измештено из УН и делегирано у ЕУ, тако да су умањени место и улога Савета безбедности УН, као најмеродавнијег међународног тела за решавање сличних спорова, а свакако нису занемарљива мишљења Русије и Кине, као сталних чланице СБ УН, у вези с овим питањем. Наравно, битно је уважити и ставове најважнијих и најмоћнији земаља ЕУ, нарочито узимајући у обзир стратешко опредељење Србије да буде пуноправни члан заједнице европских држава, при чему је нужно подсетити да ни све чланице ЕУ немају исти став кад је реч о једнострано проглашеној независности тзв. државе Косово, што такође представља један од правно врло важних фактора при проналажењу решења.

Када се све наведено, али и оно што није поменуто, а од утицаја је на проблем, узме у обзир – постаје јасно колики је и какав је косовски Гордијев чвор, али још јасније постаје то да је једино оваква политика, какву тренутно води руководство Републике Србије, пре свих председник, Александар Вучић, једини пут и начин да се до решења дође.

Дакле, политика разговора, политика размене реалних чињеница и аргумената, дијалог који је усмерен ка компромису, спремност на уважавање различитости интереса, уз истовремено прихватање да је та различитост обострана, искрена жеља да се до решења, у име заједничке будућности, дође – на начин који ће свачије интересе подједнако задовољити, али и подједнако ускратити. Модалитети и форме разговора могу бити промењиви, и на различитом нивоу, али морају имати јасан стратешки циљ, заснован на очувању виталних националних и државних интереса Србије и одређен тако да буде достижан, спроводив и одржив у будућности. Мора бити и општеприхваћен и подржан од свих сегмената друштва и друштвених група. Грађани Србије морају да схвате да нам је потребан јединствен и саборан став кад је реч о решавању проблема у нашој јужној покрајни, и то такав који тестира реалност, који реалност уважава и, на основу тога и мудрих политичких одлука које морају бити донете, гарантује будућност, пре свега Србима који на КиМ живе – живе свакодневно, животима који нису мит, нису легенда, него болна свакодневица, често испуњена неправдом и страхом. Наравно, заштита нашег културног и верског наслеђа и блага на простору КиМ се подразумева и нужно мора чинити саставни део било каквог евентуалног будућег договора.

Више него икад, Србији су потребни слога и разум, јединство и одлучност, спремност да се суочимо с последицама погрешних политика које су вођене протеклих деценија, али и достојанственост и одважност да не пристанемо да право силе замени силу права.

С друге стране, косовски Албанци морају да прихвате чињеницу да су, у формалном смислу, они извршили сецесију и да је њихова „држава” саздана на грубом кршењу норми међународног права, као и да је право силе, и примена те силе, фактор на основу којег се не може трајно, нити мирним путем, решити проблем који ће, оставши евентуално тако нерешен, замрзнут, оптерећивати све будуће генерације.

Свако право је право ако је универзално примењиво и ако његово уживање не доводи до кршења неког другог, нечијег другог, било којег права. Преузете обавезе и до сада постигнути договори морају подједнако важити за сваку од страна и ако је Србија испунила све на шта се до сада обавезала, међународни посредници би требало да инсистирају да то исто важи и за албанску страну.

Свако право које припада албанском народу – мора припадати и српском, јер КиМ је место заједничког живота, и било, и јесте, и биће – за генерације које долазе – и то би требало да буде полазна основа за обе стране у разговорима који тек следе.

Зоран Ђорђевић/Политика

Косовски Гордијев чвор

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В школах Солнечногорска прошли учения по антитеррористической защищенности

Актриса Любовь Полищук родилась 75 лет назад

Источник 360.ru: лось застрял в пруду в поселении Марушкинское в Новой Москве

Одобрены и допущены: моторные масла для российского рынка сохраняют актуальность на международном уровне

Музыкальные новости

Cadillac насмерть сбил пенсионерку в центре Москвы

Шапки женские на Wildberries — скидки от 398 руб. (на новые оттенки)

Выездной Фотограф для всех желающих, ну и конечно Артистов и Музыкантов.

Минское «Динамо» одолело «Шахтер» на финише 9-го тура чемпионата Беларуси

Новости России

В школах Солнечногорска прошли учения по антитеррористической защищенности

Еще одного участника голой вечеринки Ивлеевой наказали за пропаганду ЛГБТ

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге: «Введение дополнительного маткапитала в Ленобласти будет способствовать укреплению семейных ценностей»

Политолог Шмелев усомнился в необходимости аналогов магазинов «Березка» в России

Экология в России и мире

Сотрудники отеля Yalta Intourist поздравили ветеранов с Днём Великой Победы

МОСКОВСКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ПОД ФЛАГОМ РУССКИХ СУПЕРГЕРОЕВ.

«585*ЗОЛОТОЙ» назвала топ-10 самых популярных драгоценных камней в России

Щитовидная железа - что это? Где находится? Какие заболевания вызывает?

Спорт в России и мире

Даниил Медведев идет третьим в чемпионской гонке ATP, Андрей Рублев — пятый

Арина Соболенко сняла траур по Кольцову и завела новые романтические отношения

Потапова не смогла пробиться во второй круг турнира WTA в Страсбурге

Российский теннисист Медведев опустится на строчку в рейтинге ATP

Moscow.media

Сотрудник Дубненского отдела вневедомственной охраны Главного управления Росгвардии по Московской области встретился с учащимися МОУ СОШ №1

Чесменская церковь.Санкт-Петербург

Сотрудник Дубненского отдела вневедомственной охраны Главного управления Росгвардии по Московской области встретился с учащимися МОУ СОШ №1

Вологодские зарисовки











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Пороки сердца диагностировали у 3-дневного ребенка в Нижнем Новгороде

В Реутове проходит электронное предварительное голосование

Священник из Бибирева играет в футбол с сыновьями и жмёт штангу

Комлесхоз Подмосковья напомнил правила безопасности в походе