Добавить новость
World News in Macedonian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Украина ќе мора да ѝ го врати на Русија долгот од 3 милијарди долари

Ова се вели во соопштението за медиумите на Министерството за финансии на Русија.

Во документот се истакнува дека лондонскиот суд „призна отсуство кај тужениот на секакви аргументи кои ги негираат аргументите на тужителот за постоењето долг по еврообврзници“.

Кремљ: Русија ќе ги заштити своите интереси во врска со долгот на Киев

Претходно беше соопштено дека Високиот суд на Лондон во забрзана постапка ќе го разгледа случајот за долгот на Украина спрема Русија во износ од 3 милијарди долари.

На крајот на 2013 година Русија ѝ додела на Украина 3 милијарди долари за исплата на платите на буџетарите и пензиите. Киев инсистира дека тие средства претставуваат „мито“ за поранешниот претседател на земјата Виктор Јанукович.

Министерот за финансии на Украина Александар Даниљук изјави дека Киев продолжува да ја брани својата позиција во лондонскиот суд, пренесува RT.

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus