Мы в Telegram
Добавить новость

Благодаря поддержке Москвы производители увеличат объемы выпуска товаров

Свердловский Минздрав попал в скандал с закупкой перчаток

Участки улиц Главной и 9 Мая будут временно закрыты с 18 до 22 мая

Айза-Лилуна Ай объяснила, почему ее 14-летнему сыну от Гуфа очень скучно с папой



World News in Latvian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Sarunas tavās austiņās

IR 

Latvijā populāru raidierakstu veidotāji ļauj ielūkoties, kas podkāstam vēderā

The post Sarunas tavās austiņās appeared first on IR.lv.

Latvijā populāru raidierakstu veidotāji ļauj ielūkoties, kas podkāstam vēderā

Tie pavada mūs pastaigā, kārtojot māju un sportojot. Ļauj jebkurā laikā piedzīvot pārsteidzošus jaunatklājumus un būt klāt pavisam vaļsirdīgās sarunās. Podkāsti jeb raidieraksti šobrīd piedzīvo savu uzvaras gājienu. 

Nosaukums «podkāsts» radies 2004. gadā, savienojot angļu valodas vārdus iPod un cast jeb pārraidīt. Tieši šīs Apple ražotās ierīces popularitāte un viedtālruņu attīstība radīja auglīgu augsni jauna veida audiosaturam. «Šobrīd podkāsti piedzīvo savu zelta laikmetu — ir nostabilizējušās to funkcijas, tipi un auditorija, attīstījušās platformas, lai raidieraksti varētu plaukt un piepildīt savu potenciālu, un sabiedrībā izveidojušies arī jauni paradumi,» stāsta RSU Komunikācijas fakultātes dekāne Anda Rožukalne. 

Skanot tieši klausītāja austiņās, raidieraksti ir privātāka un pat ķermeniski tuvāka audiosatura pieredze. Taču to straujo attīstību ir vērts sasaistīt ar vairākām sociālām un kultūras parādībām, uzskata eksperte. «Podkāsti iezīmē konkrēta dzīves stila tendenci: stilīgu «gadžetu» izmantošana un dažādas nodarbes, piemēram, ceļošana, sportošana un pastaigas vienatnē. Ir aktuāli veltīt laiku sev, un daļa no tā ir podkāsti.» Līdz šim cilvēki austiņās vairāk klausījās mūziku, kuras funkcija ir garastāvokļa ietekmēšana un atmosfēras radīšana, taču raidieraksti piedāvā iespēju mācīties un atklāt daudz jauna. Turklāt, klausoties raidierakstus par kādu specifisku tēmu, var ne tikai iegūt zināšanas, bet arī dibināt kontaktus ar citiem interesentiem. «Podkāsts salauž masu auditorijas ideālu, piedāvājot individuālu nišas pieredzi,» saka Rožukalne. 

Vai raidieraksti nogalēs frekvenču radio? Lai arī daļa auditorijas pārklājas, nereti podkāsti piesaista pavisam citus cilvēkus, kas radio nav klausījušies. Raidieraksts var pat kalpot par dzinuli, lai sāktu klausīties lineāro radio — cilvēkiem arvien ir būtiski sekot tiešraides aktualitātēm. Būtisks ir arī ieraduma spēks, piemēram, klausīties iecienīto raidījumu, braucot mašīnā uz darbu. Turklāt podkāsti paver jaunas iespējas arī pašiem radio un citiem tradicionālajiem medijiem — veidot jauna veida produktu.

«Galvenais kvalitātes kritērijs ir satura dziļums, runātāju kompetence, spēja aizraut un klausītājam radīt tuvības sajūtu, it kā piedalītos sarunā,» uzskata eksperte un piebilst — daudziem raidierakstiem pietrūkst skaidras struktūras. Kvalitātes līmeņi ir dažādi. 

Pasaulē populārākie ir jaunumu podkāsti. Nākamie topu augšgalā ir komiķu veidotie raidieraksti, un Anda Rožukalne atklāj — izcilu šī žanra pārstāvju, kas asprātīgi reaģētu uz notikumiem, Latvijas podkāstu klāstā viņai pietrūkst.

TOP 5 (raksta tapšanas brīdī)

Latvijas raidierakstu līderi platformā Apple Podcasts
1. Cilvēkjauda
2. HR Podcast
3. Call Her Daddy
4. Šķiltava
5. Funktieris

Latvijas raidierakstu līderi platformā Spotify
1. Cilvēkjauda
2. The Joe Rogan Experience
3. Funktieris
4. Vai viegli būt?
5. Pa kluso

Kā top Latvijā populāri raidieraksti, un ko klausās paši to veidotāji

Starp mums, meitenēm, runājot un Muša, Džemma Sudraba

Mīļās dāmas un cilvēki, Džemmas Sudrabas skanīgā balss uzrunā podkāsta Starp mums, meitenēm, runājot klausītājus. Šajā raid­ierakstā viņa sarunājas ar sievietēm, kuras sevi pierādījušas profesionāli un iestājas par vienlīdzīgām tiesībām. «Mēs gribam, lai šīs sarunas ir iespēja parādīt, cik dažādi var runāt par feminismu un cik atšķirīgas ir feministes un viņu uzskati.»

Pirms pāris gadiem Džemma un raidieraksta producente Marta Herca apmeklēja podkāsta The Guilty Feminist ierakstu Soho teātrī Londonā. «Mazliet stand-up, saruna, publikas klātbūtne — tas bija brīnišķīgs piedzīvojums! Viegli un jautri par nopietnām tēmām,» atceras Džemma. Atgriezušās mājās, viņas nolēma, ka vēlas darīt ko līdzīgu. Pirms pandēmijas raidieraksts Starp mums, meitenēm, runājot jeb Džemmas podkāsts tapa klausītāju klātbūtnē bārā Aleponija un Kaņepes Kultūras centrā. Ieraksta laikā cilvēki tika aicināti ziedot līdzekļus Centram Marta, kas sievietēm sniedz atbalstu krīzes situācijās.

Pati Džemma ir podkāstu gardēde. Ar riteni dodoties uz darbu, viņa klausās storytelling jeb cilvēkstāstu podkāstus, un reizēm gadās tā, ka darbā nonāk nosmējusies vai noraudājusies. Kopā ar domubiedriem, kas arī iecienījuši šo žanru, viņa nolēma apkopot interesantus stāstus un radīt vēl vienu raidierakstu — Muša.

«Muša sēž uz sienas, visu redz un dzird. Podkāstā sniedzam iespēju noklausīties daļiņu no cita dzīves, paliekot neredzamam,» Džemma paskaidro. «Man patīk, ja podkāstā uzzinu kaut ko, par ko nezināju, ka gribu to zināt,» viņa piebilst.

Džemma klausās
Revisionist History — stāstnieka Malkolma Gladvela godalgotais podkāsts par vēstures notikumiem, par kuriem it kā visu zinām, tomēr izrādās, ka viss ir bijis pavisam citādi.

Ear Hustle — podkāsts par ASV cietumiem, ko veido žurnālisti, sadarbojoties ar esošajiem un bijušajiem cietumniekiem. 

Decoder Ring — podkāsts, kurš šķetina popkultūras un kultūras mistērijas. 

Pa kluso, Laura Grēviņa
Laurai Grēviņai nepatīk small talk. Laikā, kad aprautas sarakstes, attēli un pāris sekunžu īsi story sociālajos tīklos izskauž garas un pamatīgas sarunas, viņa vēlas, lai cilvēki joprojām spētu ieklausīties. 

2019. gada oktobrī savā virtuvē viņa sāka veidot raidierakstu Pa kluso. Tieši virtuvēs vienmēr noris aizraujošākās sarunas. «Tur ir tāda intīma gaisotne, kurā cilvēks atveras,» viņa saka. Pandēmija ieraksta norisi ir mainījusi, neļaujot uzņemt ciemiņus savās mājās, taču, tiklīdz būs iespējams, Laura plāno atgriezties sākotnējā vietā. Arī viesi pēc sarunas atzīst: podkāsta nosaukums Pa kluso ir atbilstošs, jo tajā viņi jutušies tik brīvi, it kā sarunātos divatā. 

«Veicināt sabiedrības empātiju un vienlīdzību — par to es iedegos,» sava raidieraksta galveno mērķi raksturo Laura. Viņa uzskata — šādas sarunas ir labs «ierocis», lai soli pa solītim mainītu cilvēku domāšanu un pievērstu uzmanību svarīgām tēmām, par kurām ikdienā neaizdomājamies. Cita cilvēka dzīvesstāsts kādam var likt apstāties un atvērt acis. Viņas podkāsts ļauj tuvāk iepazīt gan Latvijas slavenības, gan citus interesantus ļaudis. Viņai pašai svarīgākais, klausoties raidierakstus, ir autentiskums. «Patīk, ja runātājs nemēģina kādam izpatikt, bet ir tāds, kāds ir. Tēlošanu ļoti jūt!»

«Pat mana vecmāmiņa klausās! Domāju, ka podkāstu kultūra vēl augs un augs!» saka Laura. Kad viņa sāka veidot savu raidierakstu, reizēm no saviem klausītājiem saņēmusi atzīšanos: «Tevis dēļ telefonā instalēju Spotify.» Taču tagad raidieraksts austiņās ir daudzu ikdiena.

Laura klausās
Crime Junkie — patiesi stāsti par pazudušām personām, slepkavībām un citiem baisiem noziegumiem. «Latvijā tā ir brīva niša!»

Where Should We Begin? with Esther Perel — pāru terapeite Estere Perela intīmās sesijās sarunājas ar reāliem pāriem. 

Broken Record — producents Riks Rubins (Rick Rubin) kopā ar žurnālistiem Malkolmu Gladvelu (Malcom Gladwell) un Brūsu Hedlemu (Bruce Headlam), kā arī producentu un rakstnieku Džastinu Ričmondu (Justin Richmond) sarunājas ar talantīgiem mūziķiem un citiem industrijas pārstāvjiem.

Vai viegli būt?, Rojs Rodžers Linkevičs
Pirms pieciem gadiem divi draugi, Rojs Rodžers un Kristiāna Grāmatiņa, rakstīja e-pastu uz raidstaciju Pieci.lv. Viņi gribēja pieteikties darbam nakts programmā. Taču atbildi tā arī nesaņēma. Vēl pēc diviem gadiem paši ierakstīja četras raid­ieraksta Vai viegli būt? sērijas. «Vienkārši gribējām parunāties mikrofonā,» saka Rojs. Pēc tam ilgu laiku vairs neierakstīja jaunas sarunas, taču pēc liela klausītāju pieprasījuma raidieraksts nesen ir atdzimis.

Tā ir draugu saruna, nevis raidījums, paskaidro Rojs. «Ne vienmēr mums ir konkrēts plāns, par ko runāsim. Tāda svētdienas aktivitāte — satiekamies, un, kas nāk ārā, tas nāk,» viņš stāsta. Katru nedēļu jaunieši Roja studijā uzstellē aparatūru un sāk ierakstu. Podkāsts ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā regulāri radīt saturu internetā. Turpretī video veidošana ir piņķerīgs un laikietilpīgs process. Turklāt raidierakstā var garāk un plašāk izpausties. Vai viegli būt? ikvienam klausītājam ir pieejams Spotify, taču videoversija atrodama Roja Patreon profilā. 

«Visu saturu veido mūsu dzīves pieredze. Pārsvarā runājam par savām problēmām un aktualitātēm.» Interesanti, ka viņu klausītāju lokā ir ne tikai jaunieši. Raidieraksta veidotājiem raksta un Roju uz ielas uzrunā arī jaunās māmiņas. «Bieži runājam par savām bērnības traumām. Varbūt viņas cenšas iemācīties, kā neradīt traumu savam bērnam?» prāto Rojs. Viņš uzskata — podkāstam piestāv būt neformālam. «Kad jūti — cilvēki ir draugi, kas var atklāti izteikt savu viedokli, un nav sajūtas, ka klausies interviju.»

Rojs klausās
Race Chaser — raidieraksts, ko veido realitātes šova RuPaul’s Drag Race zvaigznes Alaska un Willam.

H3 / Frenemies — komiķu Ītana un Hilas Kleinu (Ethan & Hila Klein) raidieraksts.

Bad Friends — Bobija Lī (Bobby Lee) un Edrū Santīno (Andrew Santino) raidieraksts.

Pīpētavas sarunas, Rasa Bugavičute-Pēce
Visas interesantākās sarunas starp mēģinājumiem un izrādēm teātrī vienmēr noris pīpētavā. Tā ir īpaša vieta, kur visi satiekas, pazūd laiks un rodas iedvesma, saka dramaturģe un viena no Liepājas teātra raidieraksta Pīpētavas sarunas vadītājām Rasa Bugavičute-Pēce.

Pīpētavas sarunas tapa pandēmijas sākumā, taču doma par to veidošanu bija izskanējusi jau agrāk, kad aktieris Gatis Maliks kolēģēm aizrautīgi stāstīja par podkāstiem, ko klausās pats. «Likās, ka mums ir tik daudz, par ko runāt, ar ko runāt un kā vārdā runāt, ka būtu muļķīgi klusēt.» Pandēmija podkāsta tapšanu paātrināja, jo apstājās ikdienas darbi.

Raidieraksts ir devis iespēju cilvēkiem parādīt, ka teātris ir liels, daudzšķautņains organisms. «Runājam par to, kas interesē mūs pašus — jebkuras ar teātri saistītas profesijas aizkulises, personības, kas virza Latvijas teātra procesus. Ja teātrī ir rosība, tad tēmas pakārtojam izrādei, kas top,» paskaidro Rasa. Idejas par nākamo tēmu un viesi ģenerē raidieraksta piecu cilvēku komanda. «Publiski atzīstos: Pīpētavas sarunu sarakste WhatsApp ir mana mīļākā čata grupa pēdējā gada laikā!» saka Rasa. 

Pašai klausoties raidierakstus, viņai svarīga vadītāju ieinteresētība sarunā un cieņa pret viesi. «Man patīk, ja podkāsti nekādā veidā netiek cenzēti. Un, ja saruna ir saturīga, tad arī valodas brīvības pakāpe tajā ir organiska.» Viņas ideālais raidieraksta garums ir pusotra stunda. Jo, ja saruna ir īsāka par stundu, reizēm šķiet — tā vēl nav paguvusi kārtīgi «ieskrieties», kad jau beidzas.

Rasa klausās
The Paris Review Podcast — «mēdzu klausīties vakaros, jo radinu sevi pie bezgalīgas mācīšanās».

Piedzīvot lappuses — podkāsts par skolu, grāmatām, bet galvenokārt par dzīvi. 

Pa kluso — «podkāstus visbiežāk klausos mašīnā, braucot ceļa posmu Liepāja—Rīga—Liepāja».

Pāļa bazars — Jāņa Krīvēna jeb Krivenchy veidotais raidieraksts.

Funktieris, Rūta Dvinska
Rūtas raidieraksts ir jauns. Tā pirmo sēriju viņa publicēja 8. martā, tieši savā dzimšanas dienā. Taču doma par savu raidierakstu pakausī kņudēja jau divus gadus. Sākumā Rūta plānoja veidot podkāstu par bērnu audzināšanu, taču darba piedāvājums Māmiņu klubā šo ieceri pavirzīja maliņā. «Pandēmijas laiks izgaismoja virzienu, uz kuru vēlos doties, un to, ko ar podkāstu gribu pateikt,» saka Rūta. Lai arī patlaban dažādi raidieraksti rodas kā sēnes pēc lietus, Rūtai šķiet — podkāstu kultūra Latvijā vēl arvien ir «bērna autiņos».

Savā podkāstā uz sarunu Rūta aicina cilvēkus, ko sabiedrībā esam raduši saukt par veiksmīgiem. Tomēr nevis veiksmes formula vai dzīvesstāsts viņu interesē. «Informācija par sasniegumiem atrodama Google. Taču tas, ko tur nevar atrast, ir viņu atšķirīgais domu gājiens. Šie veiksmīgie cilvēki funktierē citādi.» Kodolīgais un precīzais raidieraksta nosaukums pie Rūtas nenāca viegli. Nelīdzēja ne domu kartes, ne citas nosaukumu izgudrošanas metodes. Visbeidzot kādā sarunā viņas brālis teica: «Tas taču ir funktieris, par ko tu domā!»

Rūta vairāk nekā 10 gadus strādā televīzijā, taču uzskata — podkāsta veiksmes atslēga jāmeklē citur, jāslīpē citas kvalitātes. Pazīstamu cilvēku publiskais tēls mēdz būt «stīvs», bet raidieraksts ir iespēja parādīt, ka esi normāls «savējais». Lai arī podkāstam piestāv brīvs formāts un valoda, tai tik un tā jābūt bagātīgai un tādai, kurā patīkami klausīties, domā Rūta. Tomēr vislielākā nozīme ir vadītājam.

Rūta klausās
Cilvēkjauda — Laura Dennlere sarunās ar dažādu jomu pārstāvjiem sniedz klausītājam iespēju izglītoties un uzzināt iedarbīgus veidus, kā izmantot pašiem savu jaudu.

The Tim Ferriss Show — Tims Feriss sarunājas ar saviem viesiem par viņu ikdienas rutīnu, rīkiem un taktiku, kas palīdzējusi viņiem dzīvē kaut ko sasniegt. 

Reality Life with Kate Casey — podkāsta autore uz sarunām aicina televīzijas režisorus, producentus, realitātes šovu zvaigznes un citus industrijas darboņus.

The post Sarunas tavās austiņās appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Анастасия Удальцова провела правовой мониторинг в Бутырке

Количество занятых в сфере дизайна в Москве растет

В США баржа вновь врезалась в опору моста, произошла утечка нефтепродуктов

Врачи напомнили, что после пневмонии детям нужна реабилитация легких

Музыкальные новости

Россия, Бурятия, Культура и Дети: Байкальская театральная школа прошла в Иволгинском районе Бурятии

В ЦСКА рассказали о тяжести травмы голкипера Владислава Торопа

Глава Центробанка РФ: "Я вижу в ЦФА большой потенциал"

Армяне России поддерживают движение «Тавуш во имя Родины»

Новости России

Рейсы поезда из Нижнего Новгорода в Симферополь продлят на июль-сентябрь

Почти 500 тысяч детей прошли медосмотры в Подмосковье с января

Время трех губернаторов: итоги недели от редактора ЕАН Артема Рябова

В Чехове продолжается благоустройство контейнерных площадок

Экология в России и мире

Состоялась Байкальская театральная школа в Бурятии: Россия и Культура, Дети

Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео

Не чувствую руку: Доктор Кутушов рассказал к чему приводит частое онемение конечностей

Стало известно, куда неожиданно и массово устремились российские туристы на майские: это оказался вовсе не обычный курорт, а работающий по специальному закону

Спорт в России и мире

Хачанов проиграл Табило в 1/8 финала «Мастерса» в Риме

Азаренко вышла в четвертьфинал турнира WTA-1000 в Риме

Соболенко вышла в полуфинал турнира WTA в Риме

Диего Шварцман: «Два чилийца в полуфинале в Риме. Шесть латиноамериканцев в топ-30. А ATP в следующем году уберет один из турниров в Южной Америке»

Moscow.media

Седая весна...

В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Большой Тхач

Завершена надвижка моста в Нагатинском затоне











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Время трех губернаторов: итоги недели от редактора ЕАН Артема Рябова

Шувалов высказался об увеличении взаимной торговли России и Китая

Анастасия Удальцова провела правовой мониторинг в Бутырке

Yandex N.V. закрыла первый этап сделки по продаже основного бизнеса в России