Valdžiai teisinantis dėl skandalo Registrų centre – griežtas eksperto žodis: įvardijo pagrindinę problemą
Argumentai, esą dėl vykstančio ikiteisminio tyrimo gyventojai anksčiau negalėjo būti informuoti apie beprecedentę Registrų centro duomenų vagystę, neįtikina, sako advokatas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto partnerystės docentas Gintautas Bartkus. Vyriausybės ir institucijų pasiteisinimus buvęs teisingumo ministras vadina paprasčiausiais niekalais.
„Pagrindinė problema, visgi, yra susijusi su informacijos neatskleidimu. Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas šiuo atveju yra labai aiškus (ir nurodo – Lrytas), kad apie bet kokį duomenų atskleidimą reikia nedelsiant pranešti. Ir logika yra labai aiški.
Duomenų vagystė – jos negalime lyginti su dviejų vištų pavogimu iš tvarto. Nes kai tos vištos pavagiamos, tai jų jau nebėra tvarte. Bet su duomenimis yra visai kitaip. Duomenys nuteka ir jie lieka ten, kur buvo, bet jais pradeda naudotis kiti arba gali naudotis įvairūs piktavaliai. Ir užtai yra labai svarbu informuoti asmenis apie tai, kad jų duomenys keliauja kažkur plačiose erdvėse. Ir būtina įspėti juos netgi apie tai, kokių priemonių jie turi imtis tam, kad būtų sumažintos galimos rizikos, galimas piktnaudžiavimas“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ sakė G. Bartkus.
Tiek Vyriausybės vadovė Inga Ruginienė, tiek ekonomikos ir inovacijų ministras Edvinas Grikšas šią savaitę ne sykį kartojo – anksčiau pranešti apie duomenų nutekėjimą jie negalėjo, nes tai būtų pakenkę teisėsaugos vykdomam ikiteisminiam tyrimui. Panašiai kalbėjo ir generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Visgi, G. Bartkaus manymu, šioje situacijoje institucijų ir politikų viešai pateikiamas argumentas neturi jokio svorio.
„Aišku, kad jis visiškai netinka, nes, vėlgi, Bendrojo duomenų apsaugos reglamento niekas nepanaikino. Jis yra galiojantis ir turi būti taikomas. Kitas dalykas yra tai, kad jeigu ir, tarkime, kažkas tai nutartų to nedaryti (nepaisyti Bendrojo duomenų apsaugos reglamento – Lrytas), tai vis tiek išlieka pareiga informuoti konkrečius žmones ar įspėti juos apie tai, kokios gali būti neigiamos pasekmės“, – akcentavo jis.