Мы в Telegram
Добавить новость

Воробьев побывал на соревнованиях по стрельбе на Кубок губернатора Подмосковья

Пономарёв: «Зенит» станет чемпионом, а «Динамо» займёт второе место

Татарстанцы приняли участие в посадке кедровой Аллеи памяти журналистов в Москве

Войну на истощение России не выиграть: Три источника пополнения ВСУ и одно возможное решение

World News in Czech


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Erdoganova zahraniční politika je stále více agresivní, dostává se do izolace

Euro 

Dlouholetý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v posledních letech přitvrdil v zahraniční politice. Stát, který původně měl ambice začlenit se naplno do evropských struktur, se tak stává nečekaným problémem na vnějších hranicích Evropské unie. Erdogan se postupně agresivní politikou dostal do izolace, nynější spojence by dokázal spočítat na prstech jedné ruky.

Naposledy Náhorní Karabach, předtím Libye, Irák nebo Sýrie. Řeč je o angažmá turecké vlády v regionální konfliktech. Na Kavkazu jasně Erdoganova vláda podporuje Ázerbajdžán, jako jediná z mocností nevolá po ukončení konfliktu. V Sýrii a Iráku se zase pokusila zabránit expanzi Kurdů, kteří už větřili šanci na založení jejich vytouženého národního státu.

Erdogan tak provedl v posledních letech hned několik geopolitických kroků, které mu možná přinesly oblíbenost u tureckého voličstva, nicméně zároveň ho to dostává do určité formy izolace. Turecko přestává být spolehlivým partnerem pro země Evropské unie, aktuálně emoce vzbuzují turecké průzkumy východního Středomoří. Tamní vody si nárokují Řecko a Kypr, členské státy EU, Turecko tam však opakovaně provádí sondáž ložisek zemního plynu.

Dochází tak k paradoxní situaci: Turecko cíleně provokuje Řecko, svého spojence se Severoatlantické aliance. Evropská unie už jednou pohrozila Erdoganově režimu sankcemi, zatím to vypadá pouze jako nejkrajnější možnost, ke které se nechce nikdo uchýlit. Avšak vzhledem k opětovným průzkumům tureckých lodí se dá očekávat, že tenze budou pokračovat i nadále.

V minulosti se Turecko řídilo principem otce moderního sekulárního režimu Mustafy Kemaly Atatürka „mír doma, mír ve světě“. Také Erdogan původně razil přístup „žádné problémy se sousedními státy“, avšak ten definitivně opustil po pokusu o vojenský puč v roce 2016. „V poslední dekádě jsme svědky transformace turecké zahraniční politiky do vize, že Turecko by mělo svůj přístup otočit o několik stupňů ke strategické autonomii vůči jeho tradičním partnerům na západě,“ řekl pro web Euronews Sinán Ulgen, který momentálně působí v think tanku Carniege Europe.

Podle Alana Makovského, výzkumníka z Centra pro americký pokrok, říká, že Turecko se v současné době v diplomacii řídí dle ekonomických, diplomatických a někdy i teritoriálních zisků. „Většina regionálních a západních států je znepokojena agresí Turecka, ale Turkům to z velké části funguje,“ řekl Makovsky pro vlivný bruselský web Politico.

Dosud je Turecko kandidátskou zemí do Evropské unie, avšak stále častěji vyvstává otázka, jestli se Istanbul chce skutečně stát unijní zemí. Vzájemné vztahy mezi EU a Tureckem se za poslední roky značně zhoršily. Po vojenském puči před čtyřmi lety kritici, kteří byli pod záminkou potrestání povstání perzekuováni (akademici, novináři nebo učitelé), často našli domov právě v některé z evropských zemí.

Jediným současným pojítkem tak jsou ekonomické vztahy a zejména migrační dohoda, zavazující Turecko výměnou za finanční obnos k zastavení migrační trasy. Turecko čas od času provádí kroky porušující dohodu, nicméně dosud se počty migrantů ani zdaleka nedostaly na hodnoty z nejkrizovějšího roku 2015. „V současné době není Evropská unie schopná jakkoliv působit na turecké chování,“ řekl Euronews Luigi Scazzieri z Centra pro Evropskou reformu.

„Posun k více asertivní politice závisí i na spolupráci Erdoganovy strany s ultranacionalistickou MHP (Strana národního hnutí), která začala v roce 2015 a po neúspěšném puči o rok později ještě zesílila,“ myslí Scazzieri. „Později byla vláda motivována potřebou získat podporu a zastřít zhoršující se ekonomickou situaci v Turecku,“ dodává.

Expert naráží na fakt, že Erdogan se na svá válečná dobrodružství vydává zejména v době, kdy cítí, že jeho domácí problémy by mohly potenciálně ohrozit jeho politickou pozici. V minulém roce například ztratil istanbulskou radnici, o pár měsíců později Erdogan oznámil záměr vytvořit na území Sýrie několik desítek širokou „bezpečnostní zónu“. To v praktické rovině znamenalo vytlačení Kurdů z dobytých pozic, které by si později mohli nárokovat jako své území.

Agresivní zahraniční politika tak Turecko posunula na periferii aliancí. Podle Luigiho Scazzieriho zbývá pár posledních tureckých spojenců. „Není jich moc. Velmi blízký je Katar, Libyjská vláda a Azerbajdžán. Trochu méně blízký spojenec je Pákistán,“ dodal.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Офис президента весь на нервах

В России растет число жалоб на таксистов-извращенцев

Не всегда готовы: в России упал спрос на детские лагеря у моря

Лавров: Запад желает, чтобы православию был нанесен непоправимый ущерб

Музыкальные новости

Выставка о художниках группы «13» открылась в столичном метро

Мантуров: на инаугурации Путина 7 мая представят обновленный Aurus Senat

«Из России с загадкой»: зачем Карлсон на самом деле взял интервью у Дугина

В массовой драке в Воронеже азербайджанцы зарезали узбеков

Новости России

Тайны профессии. Восемь историй о том, когда нотариусы спасают людей

ФСБ рассекретила показания адъютанта Гитлера о плане союза с США против СССР

Стоп, снято: мошенники придумали новые схемы с фейковыми фотосессиями

Синоптики спрогнозировали москвичам дождь и до +11 градусов 6 мая

Экология в России и мире

Дети-пациенты посетили развлекательный центр

Производственные площадки АО «Желдорреммаш» в апреле посетило более 4700 школьников и студентов

Композитор Классической музыки Сергей Брановицкий представляет произведения классической музыки.

СЛД «Смоленск» филиала «Московский» ООО «ЛокоТех-Сервис» в рамках акции «Неделя без турникетов» посетило 150 учащихся

Спорт в России и мире

Первая ракетка мира расплакалась после финала турнира с участием Рыбакиной

Швентек и Соболенко устроили триллер за престижный трофей

Соболенко вышла в полуфинал турнира WTA-1000 в Мадриде

«Ну и кто сказал, что женский теннис — это скучно?» Свёнтек — после матча с Соболенко

Moscow.media

Галина Янко: главные традиции и приметы Пасхи

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Вадим Арутюнов и его книга «Записки странствующего армянина»

Компании в погоне за «золотой ИИ-лихорадкой» забыли о благополучии сотрудников











Топ новостей на этот час

Rss.plus






"Динамо" обыграло "Сочи" в матче РПЛ и догнало "Краснодар" и "Зенит"

Глава Якутии поздравил бортпроводников с праздником на борту самолета

Синоптик Тишковец: 9 мая 2024 года в Москве может установить рекорд холода за 25 лет

Реклама сотовой сети Билайн на Сухаревской площади, 1996 год, Москва