Мы в Telegram
Добавить новость

Ремонт подъездов в Орехово-Зуеве начнется в этом году

Московский планетарий: пик метеорного потока Аквариды придется на ночь на 6 мая

Фильм «Хитровка. Знак четырёх». Часть 2. Как попасть из Хитроу на Хитровку?

На поимку "бородача" ушло меньше двух часов: Расстрелявший двух мужчин на шоссе в Москве задержан — источник

World News in Bosnian


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Na Interpolovu potjernicu za osuđenim za masakr u Tuzli Srbija se ne obazire

Na Interpolovu potjernicu za osuđenim za masakr u Tuzli Srbija se ne obazire

Bosna i Hercegovina (BiH) je iskoristila sve pravne lijekove raspisavši međunarodnu potjernicu i uputivši zahtjev Srbiji za izručenje Novaka Đukića, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Vasvija Vidović, pravna ekspertica koja je u više predmeta bila advokatica u predmetima ratnih zločina pred Haškim tribunalom.

Sud Bosne i Hercegovine raspisao je 2014. godine međunarodnu potjernicu za Novakom Đukićem, koji je osuđen za masakr na Tuzlanskoj kapiji.

Međunarodnu potjernicu dobio je Interpol Srbije i prema njoj je obavezan postupiti, uz poštivanje zakonskih propisa Srbije.

Novak Đukić je kao komandant Taktičke grupe "Ozren" Vojske Republike Srpske (VRS), 25. maja 1995. godine naredio artiljerijsko granatiranje Tuzle.

Tada je u centru grada ubijena 71 osoba, a više od 150 njih je ranjeno. Prosjek godina ubijenih na Tuzlanskoj kapiji je 24.

Osuđen je na 20 godina zatvora.

Đukić je otišao u Beograd na liječenje, uoči druge presude. Od tada je nedostupan za bh. institucije.

Izručenje Đukića od Srbije je 8. juna tražio predstavnik Bosne i Hercegovine pri UN-u, ambasador Sven Alkalaj. On je pozvao Srbiju da izruči generala Novaka Đukića.

"Pošto je osuđen u BiH, Đukić je pobjegao u Srbiju, to je narušilo bilateralne odnose. On mora biti vraćen da se suoči sa pravnim posljedicama svojih zločina", kazao je predstavnik BiH 8. juna na zasjedanju Vijeća sigurnosti UN-a.

Advokatica Vasvija Vidović dodaje kako Bosna i Hercegovina od Srbije "još jedino diplomatskim putem može tražiti izručenje Đukića".

"Sudovi u Srbiji su o tome odlučivali i odbili su izručenje, iz razloga što se radi o državljaninu Srbije. Međutim, zadnja riječ je ministra pravde Srbije, tako da ćemo vidjeti šta će u konačnici odlučiti u vezi s tim ministar pravde", ističe Vidović, dodajući da je potez bh. diplomate pred Vijećem sigurnosti UN-a "jedino što je BiH još mogla poduzeti, nakon što je iskoristila pravne lijekove".

"To je zadnja mogućnost koju BiH može da koristi – da se dalje traži diplomatskim putem, s obzirom na to da je taj zahtjev za izručenje u fazi političkog odlučivanja, ne više sudskog, odnosno pravnog'', kazala je Vidović za RSE.

Na osnovu čega se Đukić nalazi u Srbiji?

Sud BiH je 2009. godine osudio Đukića na 25 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva i zato što je naredio granatiranje Tuzlanske kapije maja 1995. godine.

Đukić je 2014. godine pušten na slobodu, nakon što je Ustavni sud BiH, zbog pogrešne primjene zakona, ukinuo presudu.

Sud Bosne i Hercegovine je u ponovljenom postupku preinačio svoju odluku na 20 godina zatvora, ali je Đukić u to vrijeme već otišao u Srbiju na liječenje i od tada je nedostupan za bh. institucije.

Iste godine Sud BiH je raspisao međunarodnu potjernicu za Novakom Đukićem, koju je dobio i Interpol Srbije.

Srbijansko pravosuđe odlučilo je da neće izručiti Novaka Đukića Bosni i Hercegovini, jer je državljanin i Srbije, a Srbija svoje državljane ne izručuje.

Iz Ministarstva pravde Srbije do zaključenja ovog teksta nisu odgovorili na pitanje RSE da li nakon Alkalajevog zahtjeva planiraju izručiti generala Đukića BiH. Odgovor nije došao ni od Ministarstva pravde BiH na pitanje RSE da li je od Srbije traženo zvaničnim ili diplomatskim putem, nakon raspisivanja međunarodne potjernice, da izruči Đukića.

Bosna i Hercegovina i Srbija 2013. godine potpisale su ugovor o izručenju.

Međutim, sporazum o ekstradiciji između BiH i Srbije ne odnosi se na optužene za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratne zločine.

Posledice odbijanja Srbije da izruči radikale

"Upravo iz tog razloga većina Srba koji su optuženi pred sudom BiH ima dvojno državljanstvo, BiH i Srbije, što znači da ih u trenutku kada iz Bosne dođu u Srbiju, srpske vlasti neće izručiti radi procesuiranja za zločine", rekla je za RSE Ivana Žanić iz Fonda za humanitarno pravo 23. aprila.

Žanić je dodala i da "po pravilu" za te zločine neće biti procesuirani ni pred sudom u Srbiji.

"I to je jedan od načina na koji se izbegava odgovornost za počinjene ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Zakonski, ta mogućnost postoji i određena lica to svoje pravo koriste kako bi izbegli krivičnu odgovornost", rekla je Žanić.

Roditelji ubijenih gube nadu u izručenje

Zineta Hidanović je 25. maja 1995. godine u masakru na Tuzlanskoj kapiji izgubila sina Alema. Imao je 19 godina.

Kako Hidanović kaže za RSE, ne vjeruje da će Srbija izručiti Bosni i Hercegovini Novaka Đukića, niti da će inicijativa Svena Alkalaja nešto promijeniti.

"Kad je mislio UN na nas? Tokom cijelog rata mi smo bili u zabludi. Svi su se satrali 'misleći' o nama, a niko nije mrdnuo ničim", kaže Hidanović, dodajući kako misli i na dio odgovornosti - što se Novak Đukić nalazi u Srbiji - snose i bh. institucije.

"S obzirom na to da on ima dvojno državljanstvo, moglo se i očekivati tako nešto. Ja, prije svega, zamjeram našim institucijama koje su dozvolile njemu da ode", kazala je Hidanović za RSE.

I predsjednik tuzlanskog Udruženja 25. maj, koje okuplja roditelje djece ubijene na Kapiji, Edin Hurić, smatra da ova inicijativa neće mnogo pomoći.

"Da je Srbija htjela, do sada je mogla izručiti Đukića", poručuje Hurić, koji se i dalje nada da će proraditi savjest kod predstavnika vlasti u Srbiji.

"Ako gospodin Vučić [Aleksandar, predsjednik Srbije, prim. red.] ili bilo ko iz Republike Srbije, pruža ruke pomirenja, kao putem vakcina, hvala mu, hajde da onda ispoštujemo presudu međunarodnih sudova", smatra Hurić.

U Srbiji od 3. juna besplatna vakcinacija za građane BiH

Više od 1.000 osoba izručeno je ili deportovano u BiH po raznim osnovama, od krivičnih djela poput teških krađi, preko kršenja zakona o useljenju u neku državu, sve do ratnih zločina počinjenih 1990-ih godina.

Samo u razdoblju od 2013. do 2019. iz Srbije je izručeno 211 osoba, iz Njemačke 200, Hrvatske 107, Crne Gore 65, Austrije 48, Rusije pet, dok je jedna osoba, osumnjičena za ratne zločine, izručena iz Izraela.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Россия ответит на враждебные действия прибалтов асимметричными мерами - Захарова

Пасхальное богослужение прошло в главном храме Вооруженных сил России

Вильфанд: погода в России отстала от климатического развития больше чем на месяц

Презентация новых Apple iPad пройдёт в удобное для европейцев и китайцев время

Музыкальные новости

Оренбургские динамовцы завоевали золото Всероссийского турнира Общества «Динамо» по хоккею

Петербургский «Зенит» стал чемпионом Единой лиги ВТБ

"Краснодар" уступил "Ахмату" и не смог обогнать "Зенит" в чемпионате России по футболу

Путин и патриарх Кирилл вручили друг другу подарки в храме Христа Спасителя

Новости России

Мужское имя Андрей: характер, судьба, отношения и совместимость

Российский дипломат Кинщак: рецидивы эскалации между Ираном и Израилем возможны

Мужчина расстрелял двух человек на севере Москвы

Россия ответит на враждебные действия прибалтов асимметричными мерами - Захарова

Экология в России и мире

Продвижение новых песен с высоким результатом

В Турции российскую туристку выгнали с криками из люксового магазина без объяснения причин

Щедрое лето от OUTRIGGER

Вадим Арутюнов и его книга «Записки странствующего армянина»

Спорт в России и мире

На кураже: Рублёв пробился в финал «Мастерса» в Мадриде, Медведев снялся из-за травмы

«У меня больше нет сил бороться». Елена Рыбакина раскритиковала WTA

Швентек и Соболенко устроили триллер за престижный трофей

Российский бизнесмен обвинил Алькараса в договорных матчах. Он направил письмо в ATP

Moscow.media

ТСД SAOTRON RT-T50: высокопроизводительный терминал сбора данных промышленного класса

В преддверии Дня Победы в Великой Отечественной войне росгвардеец рассказал о поисковой деятельности

Компания BelkaCar нарастила выручку до 5,3 млрд по результатам 2023 года

Метеоры между Петербургом и Петергофом совершили первые отправления в этом году











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Жители губернской столицы спасают летучих мышей и выпускают их в естественную среду

Пасхальное богослужение прошло в главном храме Вооруженных сил России

На выставке "Россия" в Москве встретили 12-миллионного посетителя

Суд арестовал россиянку - лидера китайской тоталитарной секты. Что о ней известно