Добавить новость


World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

USA a Irán rokujú o trojstrannom pláne na ukončenie vojny. V hre môže byť aj uvoľnenie 20 miliárd dolárov

Spojené štáty a Irán rokujú o trojstrannom pláne na ukončenie vojny. Jedným z bodov, ktoré obe strany preberajú, je, že USA uvoľnia 20 miliárd dolárov zo zmrazených iránskych finančných prostriedkov výmenou za to, že sa Irán vzdá svojich zásob obohateného uránu.

Informoval o tom dnes portál Axios s odvolaním sa na dvoch amerických úradníkov a ďalšie dva zdroje oboznámené s priebehom rokovania.

Dohoda s Iránom

Agentúra Reuters dnes s odvolaním sa na pakistanský zdroj zapojený do rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom napísala, že v zákulisnej diplomacii došlo k pokroku a že nadchádzajúce stretnutie oboch strán by mohlo vyústiť do podpisu memoranda o porozumení, na ktoré by do 60 dní nadviazala komplexná dohoda.

"Obe strany sa v zásade zhodujú. Technické detaily prídu na rad neskôr," uviedol zdroj pod podmienkou anonymity.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok uviedol, že sa vyjednávači USA a Iránu pravdepodobne stretnú tento víkend pri druhom kole rokovaní, aby sa pokúsili dohodu uzavrieť.

Urobíme Libanon znovu veľkým, napísal Trump. Izrael už ho nebude bombardovať, má to zakázané od USA, dodal

Rozhovory by sa mali konať pravdepodobne v nedeľu v Islamabade. Pakistan v rokovaniach medzi USA a Iránom funguje ako sprostredkovateľ s podporou Egypta a Turecka.

Jedným z kľúčových sporných bodov sú jadrové ambície Teheránu. USA počas rokovaní o uplynulom víkende navrhli 20-ročné pozastavenie všetkej iránskej jadrovej činnosti; Teherán podľa zdrojov blízkych rokovaniam navrhol pozastavenie na tri až päť rokov.

Irán žiadal zrušenie medzinárodných sankcií a Washington naliehal na odstránenie všetkého vysoko obohateného uránu z Iránu.

Náznaky kompromisu

Dva iránske zdroje uviedli, že sa objavili náznaky kompromisu ohľadom zásob vysoko obohateného uránu, pričom Teherán zvažuje, že časť z nich vyvezie z krajiny.

Trump vo štvrtok pred Bielym domom novinárom povedal, že Irán súhlasil s tým, že "nám vráti jadrový prach". Iránska tlačová agentúra Mízán patriaca pod iránsku justíciu dnes túto informáciu poprela, čo poukazuje na pretrvávajúce rozdiely, dodala agentúra Reuters.

"Žiadne rokovania ohľadom ‘prevodu iránskeho vysoko obohateného uránu do Ameriky‘ sa nikdy nekonali a prirodzene v tejto veci neexistuje ani žiadna dohoda," uviedla agentúra Mízán.

Šéfka diplomacie Únie vyzvala Irán, aby umožnil voľný a bezplatný tranzit Hormuzským prielivom

Prioritou Trumpovej vlády je zabezpečiť, aby Irán nemal prístup k zásobám takmer 2000 kilogramov obohateného uránu uloženého v podzemných jadrových zariadeniach, najmä potom ku 450 kilogramom uránu obohateného na 60 percent.

Irán na druhej strane potrebuje peniaze, dodal portál Axios. Preto obe strany rokujú o tom, čo sa stane so zásobami jadrového materiálu a aká časť iránskych aktív sa uvoľní.

Americký prezident dnes napísal na Truth Social, že "žiadne peniaze nezmenia majiteľov", avšak o možnosti odblokovania iránskych finančných prostriedkov sa nezmienil, uviedol Axios.

Trump uviedol, že dvojtýždňové prímerie, ktoré sa končí na budúci týždeň, by sa mohlo predĺžiť, aj keď sa domnieva, že to nebude potrebné, pretože Teherán má o dohodu záujem.

"Uvidíme, čo sa stane. Ale myslím, že sme veľmi blízko k uzavretiu dohody s Iránom," povedal novinárom a dodal, že ak bude dohoda dosiahnutá a podpísaná v pakistanskom hlavnom meste Islamabáde, možno sa tam za týmto účelom vydá, dodal

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus