Добавить новость
World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

ECB ponechala úrokové sadzby nezmenené, bude však sledovať dopady vojny na Blízkom východe

Európska centrálna banka (ECB) podľa očakávania opäť ponechala úrokové sadzby bez zmeny, kľúčová depozitná sadzba tak zostáva na dvoch percentách. ECB to uviedla v dnešnej tlačovej správe.

Od konca februára, keď začala americko-izraelská vojna proti Iránu, prudko vzrástli ceny energií, čo vyvolalo špekulácie, že inflácia do niekoľkých mesiacov výrazne prekročí dvojpercentný cieľ ECB. To by mohlo donútiť centrálnu banku v budúcnosti k sprísneniu menovej politiky, aby zabránila situácii, keď sa rýchly rast cien stane trvalým javom.

"(Vojna) bude mať prostredníctvom vyšších cien energií podstatný vplyv na krátkodobú infláciu," uviedla ECB. "Jej strednodobé dôsledky budú závisieť od intenzity a dĺžky trvania konfliktu, ako aj od toho, ako ceny energií ovplyvnia spotrebiteľské ceny a ekonomiku," dodala.

Európske akcie pokračujú v poklese pre konflikt na Blízkom východe

"Geopolitická neistota spojená s konfliktom v Iráne a rast cien energií zvyšujú inflačné riziká, čo centrálnej banke nedáva priestor na predčasné uvoľnenie menovej politiky," povedala ČTK Hana Seifertová z investičnej spoločnosti Atris.

"Drahšia ropa a plyn môžu oddialiť prvé zníženie sadzieb do neskoršej časti roka, čo sa odráža aj na trhoch – európske akcie oslabili a dlhopisové výnosy reagujú zvýšenou citlivosťou na rétoriku ECB. Stabilné sadzby podporujú euro, zatiaľ čo rizikové aktíva môžu byť krátkodobo pod tlakom," dodala.

"ECB je dnes v inej pozícii ako v roku 2022. Úrokové sadzby sa pohybujú okolo neutrálnej úrovne, bilancia centrálnej banky sa znižuje a energetická situácia v Európe je stabilnejšia vďaka väčšej diverzifikácii dodávok. Aj keď rast cien energií vyvoláva paralely s minulosťou, fundamentálne podmienky sú odlišné," uviedol hlavný ekonóm Portu Ján Berka.

Finančné trhy podhodnocujú geopolitické riziká, hovorí šéfka dohľadu Európskej centrálnej banky

"Základným scenárom zostáva, že ECB bude v najbližšom čase reagovať skôr komunikáciou ako samotným pohybom sadzieb. Trh v tejto chvíli čiastočne oceňuje poistku proti opakovaniu roka 2022, prah pre skutočné sprísnenie menovej politiky však zostáva relatívne vysoký," dodal Berka.

Vo februári miera inflácie v eurozóne podľa štatistického úradu Eurostat predstavovala 1,9 percenta, pred rokom bola na 2,3 percenta.

ECB predvlani v júni začala znižovanie úrokových sadzieb, aby podporila hospodársky rast v eurozóne. Depozitná sadzba odvtedy klesla na polovicu, naposledy k jej redukcii ECB prikročila začiatkom vlaňajšieho júna. Odvtedy drží úroky nezmenené.

Читайте на сайте


Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. Абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city
Музыкальные новости
Новости России
Экология в России и мире
Спорт в России и мире
Moscow.media










Топ новостей на этот час

Rss.plus