Мы в Telegram
Добавить новость

Новое прочтение «Картинок с выставки» Модеста Мусоргского презентовали на фестивале «Кантата»

Трое несовершеннолетних пострадали в ДТП в подмосковном Домодедово

«Казанские парни»: первый татарский спектакль с продолжением

Патрушев: резких скачков цен на ягоды и фрукты в России не будет



World News


Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

No pilsētas izkosts gabals

IR 

Sporta pils teritorijā vēl klaiņo kaķi, un tukši afišu režģi ierāmē skatu uz brikšņiem, kas spraucas laukā no nojauktās ēkas būvbedres. Taču nākamajā vasarā te būs 150 pagaidu dārziņi un ziedoša pļava

The post No pilsētas izkosts gabals appeared first on IR.lv.

Sporta pils teritorijā vēl klaiņo kaķi, un tukši afišu režģi ierāmē skatu uz brikšņiem, kas spraucas laukā no nojauktās ēkas būvbedres. Taču nākamajā vasarā te būs 150 pagaidu dārziņi un ziedoša pļava

Renāte Prancāne noteikti nav vienīgā apkaimes iedzīvotāja, kas prātā virpinājusi domu, ko iesākt ar aizaugušo kvartālu. Tomēr tieši viņa aiz šiem pilsētas džungļiem saredzēja iespēju kopienas attīstībai. 

Pavasarī pandēmija pāršķēla Renātes plānus un ātrāk, nekā plānots, lika atgriezties no Ņujorkas, kur viņa kā Fulbraita stipendiāte gandrīz divus gadus studēja mākslas vēsturi. «Bija izvēle — iestrēgt tur uz nenoteiktu laiku vai marta beigās atgriezties mājās ar kādu no repatriācijas reisiem.» 28. martā viņa bija atpakaļ Latvijā. 

Iepriekš strādājusi laikmetīgās mākslas centrā kim? un žurnālā Rīgas Laiks, Renāte var lepoties ar plašu pieredzi kultūras menedžmentā. Pēc atgriešanās viņa piedalījās Tērbatas ielas vasaras projektā. Bet šobrīd attālināti pabeidz studijas Ņujorkā un var atvēlēt laiku savai idejai. Rūpes par zemi latviešiem ir asinīs, pārliecināta ir Renāte. Arī viņai došanās uz mazdārziņu bijusi neatņemama bērnības sastāvdaļa.

Līdzās tukšajam laukam viņa dzīvo jau ilgāku laiku un ar draugu dažkārt apmainījušies asprātīgiem risinājumiem, kā to izmantot. Bet pirmoreiz apstākļi savērpušies tā, ka iecere šķitusi reāla. Ņujorkā ieraudzītā izpratne par publisko telpu un tās nodošanu iedzīvotājiem, pašizolācija, vēlme pēc sava dārza un arī vienkārši iespēja būt ārā — Renāte uzskaita iemeslus, kas ļāva aizdomāties, ka Sporta pils teritorija jāpārveido par mazdārziņiem. «Man ir būtiski eksperimentēt un noskaidrot, ko var iesākt ar šāda veida teritorijām starpposmos, kad tajās nenotiek būvniecība. Paskatīties, vai šādi varētu apdzīvot arī citus Rīgas tukšos plačus.» 

Ap Renāti ātri izveidojusies domubiedru grupa, kas, nesaņemot atlīdzību, ieguldījuši projektā gan laiku un zināšanas, gan darbu. 

Pilsētas pļava

Ilgāku laiku Renāte auklēja savu ideju vienatnē. Pamazām sāka testēt ar draugiem. «Kad viņi teica, ka, jā, vajag, sapratu, ka neesmu pilnīgi traka,» viņa smejas. Piedāvāja ideju teritorijas īpašniekiem, igauņu kapitāla uzņēmumam Rotermann Group, un saņēma pozitīvu atbildi. Tas deva zaļo gaismu pilsētas dārziņiem. 

Teritorijas vidū, kur savulaik slējās Sporta pils, iesēs pļavu. «Veldzējošu vidi, kurā atpūsties.» Pļavā plānoti dažādi kultūras notikumi, reizi mēnesī notiks arī lekcijas par dārzkopību, kurā ikviens dārznieks par savu problēmu varēs gan pajautāt, gan turpat uz vietas parādīt profesionāļiem. Pļavai apkārt virs betona celiņiem, kas atradās ap ēku, būs individuālie dārziņi un arī publiski pieejamas dobes, uz kurām īpaši aicinās, piemēram, tuvējo skolu audzēkņus. 

«Mani iedvesmo ainavu arhitekta Pīta Audolfa (Piet Oudolf) pieeja, ka svarīgi ir nevis skrupulozi iekārtot dārzu, bet mēģināt atkārtot dabas principus un mežonīgās pļavas integrēt pilsētvidē,» stāsta Renāte. Sporta pils teritorija tam ir pateicīga vieta, tāds kā no pilsētas apbūves izkosts savvaļas gabaliņš. Renāte to izstāstīja abu kopīgam draugam, viņš teica, ka zina kādu fantastisku ainavu arhitekti, kurai arī šādas idejas ir tuvas. Un tā par pagrieziena punktu idejas attīstībā kļuva Renātes iepazīšanās ar ainavu arhitekti Ilzi Rukšāni. «Kad satikāmies, viņa par ideju bija absolūti aizgrābta! Turklāt sapratām, ka viņas grāmatplauktā arī stāv Pīta Audolfa grāmata,» smaida Renāte. Ilze ir tā, kura ar konkrētu ieceri apsekoja teritoriju un izveidoja plānu tās attīstībai. Idejas stratēģiju un dizainu palīdz izstrādāt Evija Krištopāne, komandā ir arī grafiskā dizainere Rūta Jumīte un projektu vadītāja Elīza Aizpore, bet mājaslapu veidojis Aleksandrs Krjukovs.

Auglīgās smilškastes

Dārzi te pletīsies tikai noteiktu laiku, un augsnes kvalitāte vietā, kur atradusies nojauktā ēka, varētu nebūt tā labākā, tāpēc stādīšanai katram dārzniekam tiks piešķirtas ar auglīgu zemi jau piepildītas koka kastes. Tās projektam piekritis ziedot uzņēmums Kronus. Savukārt smilškastēm līdzīgās tilpnes piepildīs biohumusa ražotājs Eko zeme. Tas būs universāls substrāts, lai kultūras, ko audzēt kastēs, dārznieki varētu izvēlēties pēc savas gaumes. 

Katrs no 150 dārziņiem būs 12 kvadrātmetrus liels, taču to, vai uzņemties rūpes par trim, piecām vai astoņām kastēm, katrs izvēlēsies pats. Turklāt būs pieejamas arī augstākas kastes, lai tās ērti varētu apkopt arī seniori vai cilvēki ratiņkrēslos. Šobrīd tiek risināts jautājums par ūdens pieejamību, tāpēc potenciālajiem dārziņu saimniekiem atliks tikai izlemt, ko stādīt, un rūpēties par to, lai tas izaugtu. Drīkstēs arī sagādāt soliņus un veikt šādus tādus labiekārtošanas darbus savā dārziņā.

Katrs pats saimniekos savā teritorijā, dārziņus nenodalīs citu no cita, un idejas aizsācēji cer, ka dārznieki sadzīvos draudzīgi un, ja vajadzēs, aplies arī kaimiņa dobes. «Domājot par šo vietu, es daudz lasīju par dārzkopības labo ietekmi uz psihisko veselību, šobrīd svarīgi arī tas, ka lielā teritorija sniedz veidu, kādā būt kopā ar citiem cilvēkiem. Vari ieturēt drošu distanci, bet būt daļa no kopienas,» stāsta Renāte.

Sestdien, 19. septembrī, notiks pirmā tikšanās ar iedzīvotājiem, un daudzus lēmumus par attīstību noteiks tieši tur pieņemtie lēmumi. «Mums svarīgs kopienas aspekts, iedzīvotāju vajadzības. Varbūt ir kas tāds, par ko nemaz neesam iedomājušies. Es gribu veicināt pašiniciatīvu, atbildības uzņemšanos par savu pilsētu.» Piemēram, rēķinoties ar iespējamu vandalismu, visiem kopā vajadzēs nolemt, vai kopīgi algot apsardzi vai uzņemties dežūras.

Šoruden plānotas arī divas labiekārtošanas talkas — 26. septembrī un 3. oktobrī. Tikai dažas dienas pēc projekta izsludināšanas apkārtnes iedzīvotāju interese jau ir liela, daudzi pieteikušies uz talkām, uz dārziņu pat nepretendējot, priecājas Renāte. Aktīvākajiem talku dalībniekiem nākamajā sezonā dārziņi tiks piešķirti bez maksas. Pārējiem būs jāmaksā simboliska īres maksa, ko izlietos teritorijas uzlabojumiem, dežuranta un potenciāli arī pusslodzes projekta vadītāja algošanai. Par vienu kasti tie būs pieci eiro sezonā, tātad par dārziņu — 15, 25 vai 40 eiro. Taču teritorija diennakts gaišajā laikā būs brīvi pieejama ikvienam.

Būvniecības pauze

«Sporta pils dārzu lielākā fane,» par īpašuma attīstītāja Rotermann Latvia valdes locekli Kristīni Stabiņu saka Renāte. «Rīgai pietrūkst zaļumu, un Sporta pils dārzi ir lieliska iniciatīva!» uzskata pati Stabiņa. Viņa priecājas, ka Latvija būs vienīgā valsts Baltijā, kurā galvaspilsētas aktīvajā centrā īstenota šāda iniciatīva.

1970. gadā atklātā Rīgas Sporta pils savulaik bija hokeja kluba Dinamo Rīga mājvieta un aktīvs pilsētas sporta dzīves centrs. To privatizēja 2001. gadā un nojauca 2007. gadā, kad par teritorijas īpašnieku kļuva Rotermann Group. Viņu iecere paredzēja uz zemesgabala celt gan dzīvojamās, gan biroju ēkas un veidot publisku iekšpagalmu, taču būvniecība kavējās. 

Šobrīd teritorijai ir izstrādāts detālais plānojums, paredzot sešas būvniecības kārtas, kurās veidotu apbūvi pa kvartāla ārējo perimetru. «Tiek izskatīti vairāki varianti — projektu attīstīt pašiem, darīt to kopā ar kādu partneri, atrast lielu nomnieku, kas ļautu vieglāk saņemt finansējumu celtniecībai, pārdot īpašumu kādam starptautiskam investoram vai esošajā situācijā pasaulē nogaidīt,» plānus atklāj Stabiņa. Ja teritoriju attīstīs Rotermann Latvia, pirmā dzīvojamā ēkā, par kuru jau noticis arhitektūras konkurss, taps Tērbatas un Lielgabalu ielas stūrī. 

Taču tuvāko trīs gadu laikā būvniecību noteikti nesāks, tāpēc attīstītāji labprāt piekrituši uz šo laiku teritoriju nodot rīdzinieku grupas rīcībā. Ar viņiem noslēgts līgums bez jebkādas atlīdzības. «Rotermann Latvia ir prieks būt par šīs zaļās iniciatīvas daļu, sniedzot iespēju ieceri īstenot, kamēr bijušās Sporta pils teritorijā būvniecības darbi nenotiek. Esam pārliecināti, ka šis sociālais eksperiments ir tikai sākums lielākam un zaļākam stāstam,» saka attīstītāju pārstāve.

Sporta pils vietā iecerēto mazdārziņu vizualizācija

Piecas Renātes iedvesmas pilsētvidē


Ainavu mākslinieks Pīts Audolfs,
gan burvīgo Ņujorkas High Line (attēlā) un The Battery Park, gan citu projektu autors, tie ir skaisti ne tikai ziedēšanas sezonā, bet arī tad, kad tos klāj sniegs. Iesaku noskatīties arī filmu par viņu Five Seasons: The Gardens of Piet Oudolf.


Brooklyn Grange
Ņujorkā
. Urbānie dārzi un saimniecības uz trim Ņujorkas jumtiem, kas nodarbojas ar pilsētas dārzkopību nopietnā uzņēmējdarbības līmenī, taču organizē arī izglītības programmas interesentiem. Lielisks piemērs gan privātā un publiskā sektora sadarbībai, gan dārzkopības attīstības iespējām mūsdienās.


Mākslinieks Frics Hēgs (Fritz Haeg) un viņa projekts Edible Estates
. Mākslinieks mudināja iedzīvotājus piemājas mauriņu vietā ierīkot dārzus. Viņš arī veidojis vairākus citus mākslas darbus, kas cieņpilni iesaista konkrētu vietu un tās kopienu. Mākslinieks vada Salmon Creek Farm, kas ir arī mākslinieku rezidence netālu no Sanfrancisko. 


Lūsija Liparda (Lucy Lippard)
. Mākslas vēsturniece, autore un kuratore, viena no pirmajām, kas sāka runāt par konceptuālo mākslu un mākslas dematerializāciju. Dedzīga aktīviste, kura dzīvo Galisteo ciematā Amerikā un 22 gadus izdod ikmēneša ciemata vēstkopu, kurai diemžēl nav iespējams pierakstīties, ja neesi viens no 253 ciemata iedzīvotājiem. 


Liza Kristija (Liz Christy) un Green Guerrillas
. 70. gadu sākumā Liza Kristija un grupa aktīvistu Green Guerrilas degradētajās Ņujorkas teritorijās sāka sēt puķes un mest pāri žogiem sainīšus, kas pildīti ar augsni, ūdeni un sēklām, tādējādi nelikumīgi apzaļumojot pilsētu. Rezultātā tapa dārzs, ko uzskata par pirmo kopienas dārzu Ņujorkā.

The post No pilsētas izkosts gabals appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Запрещенный в России «Талибан» – из террористов в партнеры

В Москве совершено нападение на главу АНО «Цифровые технологии» Щельцина

Юлия Миронова посетила WOMAN AWARD-2024 в качестве VIP-гостя

Глава МИД Турции Фидан намерен посетить Россию 10-11 июня

Музыкальные новости

Америкой и Европой сенсационно управляет Гольфстрим. Научная сенсация!

СОТРУДНИКИ СОБР «СТОЛИЦА» СТАЛИ ИНСТРУКТОРАМИ НА СБОРАХ ПО БЕСПАРАШЮТНОМУ ДЕСАНТИРОВАНИЮ СПЕЦНАЗОВЦЕВ РОСГВАРДИИ В ВОРОНЕЖСКОЙ ОБЛАСТИ

Спортсмены из Тувы стали бронзовыми призёрами Чемпионата Сибирского округа Росгвардии по лёгкой атлетике

«В девять лет я уже был очень любвеобильным». Актер Михаил Богдасаров вспомнил детство в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3  

Новости России

Главу АНО «Цифровые платформы» Щельцина ранили ножом во время драки в Москве

В Москве совершено нападение на главу АНО «Цифровые технологии» Щельцина

На съезде «Победы» объявили о сборе подписей за изменение статуса молдавского языка

Нападение на главу АНО «Цифровые платформы» Щельцина совершил рок-музыкант

Экология в России и мире

Производители кроссовок New Balance и Under Armour подали около 1000 исков к российским продавцам

Бурятский Театр кукол Ульгэр в Улан-Улан-Удэ показал в Этнографическом музее народов Забайкалья перед детьми и родителями в семейный праздник сказку Колобок - Новости и Культура, Дети и Россия

Купаться надо уметь: правила, которые сохранят вам жизнь

Глава Следкома России Александр Бастрыкин вступился за полицейского, которого выживают из МВД за случайное уbийство азербайджанца

Спорт в России и мире

Экс первая ракетка мира Виландер оценил шансы Паолини на победу в финале «Ролан Гаррос»

Зверев сыграет с Алькарасом в финале "Ролан Гаррос"

Зверев и Рууд не пожали друг другу руки после полуфинала «Ролан Гаррос» – из-за проблем с желудком у норвежца

Тарпищев о Медведеве и Рублеве: без травм сыграют в Париже лучше, чем в Токио

Moscow.media

В Забайкалье пятерых мигрантов задержали за групповое изнасилование девочки-подростка

Ученые нашли «выключатель» болезни Паркинсона

Приглашенные солистки выступят в опере «Руслан и Людмила»

В Карелии арестовали учителя-педофила











Топ новостей на этот час

Rss.plus






На съезде «Победы» объявили о сборе подписей за изменение статуса молдавского языка

«Я русская женщина и могу терпеть долго»: Ольга Остроумова — о культовых ролях, замужестве и внуках

В Ивановской области за растрату бюджетных 12 млн рублей арестовали экс-чиновника

Запрещенный в России «Талибан» – из террористов в партнеры