Ramberg: Nu blir det upp till Sverigedemokraterna
Jimmie Åkesson (SD) och Ekots Tomas Ramberg.
Lyssna: Ramberg om talmansturerna
Vem som blir Sveriges talman i omröstningen på måndag beror nu på hur Sverigedemokraterna röstar, menar Tomas Ramberg, Ekots inrikespolitiska kommentator.
Alliansen och Socialdemokraterna har gjort en uppgörelse om att inte ge Sverigedemokraterna ordförandeposter i utskotten. Eftersom Alliansen har meddelat att man kommer lägga ner sina röster i valet av Björn Söder i talmansomröstningen, menar Tomas Ramberg att det är tänkbart att Alliansen inte får stöd av Sverigedemokraterna i omröstningen av deras talmanskandidat Andreas Norlén.
– Då är det ganska stor möjlighet att det blir en socialdemokratisk talman, om Sverigedemokraterna nu surnar till och tänker att "vi hjälper inte er om om ni inte hjälper oss". I alla fall om alla riksdagsledamöter är på plats på måndag.
Vad är det som tyder på att Sverigedemokraterna surnar till?
– Nej, det vet vi inte än. De verkar sitta och funderar på hur de ska reagera på det här.
Tomas Ramberg framhåller att det funnits olika åsikter inom Alliansen i frågan om utskotten. Både Moderaterna och Kristdemokraterna har velat pröva en borgerlig regering i riksdagen.
– Det är ju ett sätt att säga att man ska pröva om man kan få Sverigedemokraternas stöd för en borgerlig statsminister. De har, så att säga, velat hålla Sverigedemokraterna på bättre humör, genom att säga att de ska behandlas med respekt i de här formella frågorna.
– Där kan man ju säga att Moderaterna och Kristdemokraterna har förlorat debatten inom Alliansen. Men också mot Socialdemokraterna för man ska ju komma överens även med dem i sådana här frågor, säger Tomas Ramberg, Ekots inrikespolitiska kommentator.