W 1974 roku Polska zdobyła swój pierwszy medal mistrzostw świata i od razu był to medal złoty. Niestety później polscy kibice musieli się uzbroić w cierpliwość, bo na następne podium światowego czempionatu czekaliśmy aż 22 lata. Dziś mija osiemnasta rocznica srebrnego medalu drużyny Raula Lozano.
XVI Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w Japonii w dniach 17 listopada – 3 grudnia 2006. Uczestniczyły w nich 24 drużyny. W turnieju wzięła udział reprezentacja Serbii i Czarnogóry, pomimo że państwo to rozpadło się w czerwcu 2006 r.
Przez pierwszą fazę grupową Polacy przeszli jak burza. W pierwszych pięciu spotkaniach nie przegrali nawet seta. Zresztą w całych mistrzostwach jedynie sześć partii padło łupem rywali, z czego połowa dopiero w meczu finałowym. Porażka 0:3 z Brazylią była jedyną przegraną Polaków w japońskim turnieju. Polacy w finałowym spotkaniu musieli się zmagać nie tylko z rywalem, ale też z własnymi problemami.
Od początku na parkiecie pojawił się jedyny libero w kadrze Piotr Gacek. Libero grał jednak z kontuzją i szybko okazało się, że nie pokazuje on swoich normalnych umiejętności. Zastąpił go Michał Bąkiewicz i zrobił to świetnie, ale Brazylijczycy zdążyli już rozpędzić swoją maszynę i nie dali naszym siatkarzom szans na nawiązanie walki w tym meczu.
Był to trzeci finał mistrzostw świata w historii polskich gier zespołowych. W 1974 w finale zagrali siatkarze zdobywając złoto, a w 2003 hokeiści na trawie w mistrzostwach świata w hali zdobywając srebro.
Trzecie miejsce zajęli rewelacyjni Bułgarzy, którzy pokonali Serbię i Czarnogórę. MVP turnieju wybrano Brazylijczyka Gibę. Wśród trzech nominowanych zawodników znaleźli się Mariusz Wlazły z Polski i Matej Kazijski z Bułgarii. Nagrodę indywidualną dla najlepszego rozgrywającego otrzymał Paweł Zagumny.
Polska reprezentacja dedykowała swoje osiągnięcie tragicznie zmarłemu polskiemu siatkarzowi Arkadiuszowi Gołasiowi. Drużyna dała temu wyraz na ceremonii wręczenia medali występując w koszulkach z numerem 16 z napisem „Gołaś”. W takiej koszulce występował on zwykle na parkiecie.
Michał Winiarski, Piotr Gruszka, Daniel Pliński, Paweł Zagumny, Wojciech Grzyb, Łukasz Żygadło, Mariusz Wlazły, Łukasz Kadziewicz, Grzegorz Szymański, Sebastian Świderski, Piotr Gacek (libero), Michał Bąkiewicz
trener:
Raúl Lozano
Artykuł Polskie wicemistrzostwo świata osiągnęło pełnoletność pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.