Добавить новость

Привычка читать травмирующие новости может спровоцировать развитие депрессии

Госдума приняла законопроект о введении режима высылки мигрантов

Жителей Мытищ переподключили на резервное питание из-за отключения ТЭЦ-27

Политолог Евстафьев считает, что в США могли создать дипфейк Байдена





Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

IO M – Słowenia: Namiesza już w pierwszym turnieju?

Reprezentacja Słowenii od dobrych kilku lat kojarzy nam się z solidnością i relatywną stabilnością. Kto by jednak pomyślał, że brązowi medaliści mistrzostw Europy po raz pierwszy w historii jako samodzielne państwo staną do walki na igrzyskach olimpijskich? Pozostawiając kwestie tremy i stresu, które są związane z pierwszym tego typu wydarzeniem, słoweńska ekipa posiada stosunkowo wiele […]

Artykuł IO M – Słowenia: Namiesza już w pierwszym turnieju? pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Reprezentacja Słowenii od dobrych kilku lat kojarzy nam się z solidnością i relatywną stabilnością. Kto by jednak pomyślał, że brązowi medaliści mistrzostw Europy po raz pierwszy w historii jako samodzielne państwo staną do walki na igrzyskach olimpijskich? Pozostawiając kwestie tremy i stresu, które są związane z pierwszym tego typu wydarzeniem, słoweńska ekipa posiada stosunkowo wiele na to, by namieszać w Paryżu. 

OSTATNIE LATA TO STABILNOŚĆ

Reprezentacja Słowenii już niemalże przez dekadę uchodzi za stabilną. Przez dziewięć ostatnich lat zespół znad Adriatyku przeskoczył pewien poziom w Europie, a mowa o fazie grupowej. Słoweński zespół od 2015 roku z czempionatu Starego Kontynentu przywiózł w sumie cztery medale. Słoweńcy trzykrotnie docierali do wielkiego finału, by w ubiegłym roku sięgnąć po pierwszy w swojej historii brązowy krążek.

W Słowenii potrzebowano stosunkowo wiele czasu na wypracowanie dzisiejszego poziomu siatkówki w wydaniu reprezentacyjnym. Same początki federacji datuje się na późny okres, bowiem ta pierwszy mecz rozegrała dopiero w 1992 roku, co jest oczywiście jasne z faktem, że we wcześniejszych latach Słowenia wchodziła w skład Jugosławii. W związku z tym drużyna narodowa po raz pierwszy na mistrzostwach świata jako samodzielne państwo zagrała w 2018 roku, kończąc swoją przygodę na fazie grupowej. Zdecydowanie lepiej było dwa lata temu, wszak zespół z Europy dotarł do półfinału, ale uległ formacji z Brazylii 1:3 w starciu o 3. miejsce.

Podopieczni Gheorghe Crețu w ostatnich latach wyrośli na tych, z którymi absolutnie każdy musi się liczyć. W minionych latach świetnie przekonywali się o tym biało-czerwoni, którzy najpierw podczas mistrzostw Europy w 2017 roku ulegli Słoweńcom w barażach, a następnie w kolejnych dwóch imprezach przegrali w półfinale. Dopiero rok temu ekipie znad Wisły udało się przełamać słoweńską klątwę półfinału.

DEBIUT W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH

Na próżno szukać jakiejkolwiek historii reprezentacji Słowenii w igrzyskach olimpijskich. Startująca lada moment impreza będzie pierwszą dla słoweńskich siatkarzy, jak i słoweńskiej federacji. Po 1992 roku słoweńska drużyna regularnie nie kwalifikowała się. Jedynie w 2000 i 2008 roku ekipa znad Morza Adriatyckiego nie brała w ogóle udziału w turniejach kwalifikacyjnych.

2024 stanowi zatem ogromny przełom dla słoweńskiej siatkówki w wydaniu narodowym. Zespół do turnieju organizowanego w stolicy Francji zakwalifikował się za sprawą światowego rankingu FIVB. Sama kwalifikacja nie była jednak niczym na wyrost, bowiem Słoweńcy w momencie samego zakwalifikowania się (stan na 24 czerwca) byli najwyżej usytuowanym zespołem spośród wszystkich pięciu, które również dostały przepustkę na podstawie notowania FIVB.  Aktualnie zajmują 5. miejsce, co tylko dobrze rzutuje, na to, jak bardzo mogą “namieszać” w imprezie czterolecia. Samo dostanie się na igrzyska olimpijskie nie tylko było solidne ze względu na zajmowane miejsce w rankingu, ale także i grę w Lidze Narodów, która następnie przekładała się na ów ranking. Słoweńcy na dwanaście spotkań w fazie grupowej przegrali tylko jedno, kończąc tym samym zmagania na pozycji lidera. Finalnie w turnieju zajęli 4. miejsce po tym, jak przegrali batalię o brązowy medal z reprezentacją Polski.

Pozostaje jedynie sama kwestia zapatrywań mentalnych na turniej w Paryżu. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że słoweńscy siatkarze w niejednym światowym turnieju brali już udział. Jednak sami Polacy podkreślali, że w trakcie swoich pierwszych igrzysk olimpijskich byli niejako rozproszeni otoczką wydarzenia. Siatkarsko Słoweńcy posiadają relatywnie wiele na to, by awansować do półfinału rozgrywek. Jakiegokolwiek wyniku nie osiągnęliby w Paryżu, ten będzie najlepszym w historii słoweńskiej siatkówki. Przynajmniej przez najbliższe cztery lata.

W OSTATNICH LATACH ZAGRANICZNIE

Od 1992 do 2015 roku byliśmy świadkami stosunkowo rodzimych szkoleniowców reprezentacji Słowenii. Jedynym wyjątkiem okazał się pochodzący z Czarnogóry Veselin Vuković. Do prawdziwego przełomu doszło w 2015 roku, kiedy to stery objął Andrea Giani. Włoch nie tylko zapoczątkował erę zagranicznych trenerów, ale zarazem zapoczątkował regularną erę sukcesów w mistrzostwach Europy.

Szkoleniowcowi z Półwyspu Apenińskiego wystarczył rok, by poprowadzić swoich ówczesnych podopiecznych do finału czempionatu Starego Kontynentu. Od tamtego momentu Slobodan Kovać oraz Alberto Giuliani, którzy sprawowali pieczę nad słoweńską kadrą odpowiednio przez rok i dwa lata powtórzyli sukces aktualnego trenera reprezentacji Francji oraz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Długo miejsca w 2022 roku nie zagrzał Mark Lebedew, który jako jedyny trener od 2015 roku do teraz nie dostarczył drużynie żadnego sukcesu. Z pewnością w Słowenii są w najlepsze zadowoleni z pracy Gheorghe Cretu, który rok po swoim dołączeniu do reprezentacji sięgnął po brązowy medal mistrzostw Europy. Niemałe nadzieje pokłada się w dwulecie objęcia przez niego pieczy nad zespołem. Rumun sam zapowiadał, że na igrzyskach olimpijskich każdy mecz będzie niczym finał. Być może w słoweńskiej kadrze powinni byli zdecydowanie szybciej zdecydować się na zagranicznego trenera?

LUDZIE ZNANI POLSCE

Reprezentacja Słowenii jest doskonale znana Polsce, polskim siatkarzom oraz polskim kibicom. Na trzynastu zawodników powołanych przez trenera Cretu, który swoją drogą poprowadzi w najbliższym sezonie PGE GiEK Skrę Bełchatów, a w przeszłości prowadził Grupę Azoty ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle aż ośmiu ma związek z PlusLigą.

W przeszłości przez rok w ZAKSIE występował Tine Urnaut, choć było to stosunkowo dawno temu, bo ponad dekadę (sezon 2010/2011). Niedawną przeszłością z kolei pochwalić się może Jan Kozamernik, reprezentujący barwy Asseco Resovii Rzeszów w sezonie 2021/2022 oraz 2022/2023. Alen Pajenk natomiast zaliczył dwa epizody w nadwiślańskich klubach. W Jastrzębskim Węglu rywalizował w sezonach 2013/2014 i 2014/2015. Po grze w Turcji i Włoszech trafił na dwa lata do Enei Czarnych Radom (sezony 2018/2019 i 2019/2020).

Świetnie dysponowany w ostatnim okresie Tonček Štern również miał okazję punktować dla polskiej formacji, a mowa konkretnie o BKS-ie Viśle Proline Bydgoszcz w rozgrywkach 2019/2020. W Bełchatowie oraz Radomiu fani z pewnością pamiętają także Dejana Vincicia, który w sezonie 2012/2013 występował z koszulką Skry, by nieco później przez trzy sezony zakładać trykot Czarnych (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020).

Nie brakuje także zawodników, którzy są aktualnymi graczami PlusLigi. W polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutuje Gregor Ropret, który spotka się w rzeszowskiej Resovii z reprezentacyjnym kolegą, Klemenem Čebuljem, który w Pasach zostaje na piąty rok. Na rodzimych ligowych parkietach drugi rok z rzędu obserwować będziemy Žigę Šterna, który Ślepsk Malow Suwałki zamienił na Skrę Bełchatów.

SKŁAD REPREZENTACJI SŁOWENII NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W PARYŻU 2024:

Rozgrywający: Gregor Ropret, Dejan Vinčić

Przyjmujący: Tonček Štern, Nik Mujanović

Środkowi: Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Sašo Štalekar

Atakujący: Tine Urnaut, Klemen Čebulj, Rok Možič, Žiga Štern

Libero: Jani Kovačič

Rezerwowy: Uroš Planinšič (rozgrywający)

Trener: Gheorghe Crețu

HISTORIA SŁOWEŃCÓW W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH:

  • 1964-1992 – Słowenia była częścią Jugosławii
  • 1996 Atlanta, 2004 Ateny, 2012 Londyn, 2016 Rio de Janeiro, 2020 Tokio- nie zakwalifikowała się
  • 2000 Sydney, 2008 Pekin – nie brała udziału

SUKCESY

Mistrzostwa Europy:

???? 2015, 2019, 2021

???? 2023

Liga Europejska:

???? 2015
???? 2011, 2014

Challenger Cup:

????2019

Zobacz również:
IO M: Stany Zjednoczone – na tropie czwartego złota

Artykuł IO M – Słowenia: Namiesza już w pierwszym turnieju? pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

В Печенге начала работу новая амбулатория

Песков: в ФРГ дефицит политической мудрости для сохранения отношений с Россией

Опубликованы кадры из квартиры, где проживал подрывник машины офицера в Москве

В России дорожают автокредиты — специалисты назвали причину

Музыкальные новости

Дистрибьюция Музыки

Экс-игрок Мостовой: в матче с "Акроном" я увидел обычный "Локомотив"

После появления «New Москва» на этом райском острове Богов, Россия открывает там Генеральное Консульство: русских так много, что надо их пересчитать

Кажетта Ахметжанова: какие цифры в дате рождения отвечают за денежный магнетизм человека

Новости России

Прокуратура Москвы: суд арестовал возможного убийцу своих матери и бабушки

Жители Пушкинского округа могут проверить здоровье в поликлиниках и парках

Заработок на многодетности: Какую схему мигранты взяли на вооружение

“Планы изменились”, – Руслан Нигматуллин о расставании с женой Еленой, от которой он ушел к вчерашней школьнице

Экология в России и мире

Marc Jacobs FW-2024/25 (осень-зима 2024)

3 завтрака на лето из разных уголков страны

22 июля Всемирный день мозга. Отвечаем на популярные вопросы о когнитивных расстройствах

Главный врач клиники микрохирургии глаза АйМед Элина Санторо: что такое катаракта на самом деле

Спорт в России и мире

Теннисисты Медведев и Джокович отказались жить в Олимпийской деревне

Панова и Сизикова выиграла турнир WTA в Палермо в парном разряде

«Никто не вправе давать советы». Веснина рассказала, почему нужно ехать на Олимпиаду

Котов проиграл Берреттини в первом круге турнира ATP в Австрии

Moscow.media

Heroje H288BW- портативный сканер штрих-кодов с интерфейсом Bluetooth

HONDA CIVIC TYPE R И TOYOTA GR COROLLA 2023

"Он очень больной мальчик": диаспора просит отпустить мигранта проломившего голову депутату Госдумы Матвееву.

Спортивные игры в СЛД "Москва-Сортировочная" филиала "Московский"











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Еще 12 дворов благоустроят в Можайском округе до конца года

В Печенге начала работу новая амбулатория

В России дорожают автокредиты — специалисты назвали причину

Прокуратура Москвы: суд арестовал возможного убийцу своих матери и бабушки