Добавить новость

На мосту через реку Тосна в составе федеральной трассы М-10 перекроют одну полосу в направлении Санкт-Петербурга

Актер Александр Михайлов отметит 80-летие праздничным концертом «С любовью к России»

В Подмосковье пассажиры заподозрили водителя в продаже насвая в салоне маршрутки

Россия отправит гуманитарную помощь в Ливан



Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

IO M: Stany Zjednoczone – na tropie czwartego złota

Amerykanie są spragnieni złota i zrobią wszystko by po nie sięgnąć. Czy ta sztuka uda się podopiecznym trenera Johna Sperawa już w Paryżu? Nie wiadomo, pewnym jest, że za zespołem wymagające przygotowania z dala od wszystkich. Wczorajszy ostatni sprawdzian z reprezentacją Polski niewiele dał odpowiedzi, a turnieje najwyższej rangi niejednokrotnie pokazywały, że wielkie nazwiska to nie wszystko.

najlepsza drużyna świata?

Ameryka skradała się do światowej czołówki latami. Początkowo dla reprezentantów Stanów Zjednoczonych sukcesem była sama gra na igrzyska, mimo zajmowania najniższych lokat. Obcowanie z najlepszymi zespołami na świecie wreszcie przyniosło swój skutek, zwłaszcza, gdy ze zdobytych doświadczeń potrafiło się czerpać całymi garściami.

W 1984 roku igrzyska zorganizowano w Los Angeles. Tak jak moskiewską imprezę zbojkotowały Stany Zjednoczone, tak cztery lata później na imprezie czterolecia zabrakło ZSRR. Pod nieobecność hegemonów i na dodatek przed własną publicznością, amerykańska drużyna okazała się absolutnym fenomenem. W 1984 roku na podium stanęła także Brazylia oraz Włoch, dla których był to pierwszy krążek wywalczony na igrzyskach. Zaletą Amerykanów była zaś zespołowość i to właśnie w Los Angeles narodziły się wielkie gwiazdy, takie jak Steve Timmons, Karch Kiraly, Craig Buck, Douglas Dvorak czy Patrick Power. Zmiana pokoleniowej warty dała Ameryce ogromny potencjał na lata, tworząc jeden z najlepszych zespołów w dziejach siatkówki.

W Seulu USA powtórzyło sukces, po raz kolejny upokarzając na arenie zewnętrznej ZSRR. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych powtórzyła tym samym wyczyn sprzed lat, kiedy w 1968 roku złoto obroniła kadra Związku Radzieckiego. Drugie miejsce przypadło ZSRR, a trzecie Argentynie. Rok 1988 po raz kolejny był rozczarowaniem dla Włochów, którzy ponownie musieli obejść się smakiem. MVP turnieju został wybrany Karch Kiraly, najlepszym blokującym ogłoszono Steve’a Timmonsa, a nagroda indywidualna dla przyjmującego padła łupem Roberta Ctvrtlika.

Szansę na trzecie z rzędu złoto Stany Zjednoczone miały cztery lata później w Barcelonie. Nie udało im się tego wykorzystać, przez co drużynę na podium wyprzedziła złota Brazylia i srebrna Holandia. Trzecie miejsce było sukcesem, lecz pluto sobie w twarz, za brak Kiraly’ego. Ponownie najlepszym przyjmującym został Ctvrtlik, a nagrodę dla najlepszego defensora otrzymał Scott Fortune.

 

trzykrotnie złoci

Na kolejny sukces Amerykanie musieli poczekać aż do 2008 roku, kiedy po raz trzeci okazali się najlepszą drużyną igrzysk. W Pekinie do ćwierćfinałów awansowali z pierwszego miejsca w grupie, pokonując Włochów, Bułgarów, Chińczyków, Wenezuelczyków i Japończyków. W kolejnych rundach czekały na siatkarzy ze Stanów Zjednoczonych 5-setowe batalie z Serbią i Rosją, aż wreszcie w wielkim finale pokonali Brazylię (3:1). Były to te igrzyska, w których obsada obu finałów była identyczna, z tą różnicą, że w turnieju pań Amerykanki zdobyły srebro. Bohaterem wydarzeń został Clayton Stanley, którego okrzyknięto MVP zawodów, najlepszym atakującym oraz najlepiej zagrywającym zawodnikiem.

Ostatni raz na podium igrzysk Amerykanie stanęli w 2016 roku w Rio de Janeiro. W grupie szczęście im nie dopisywało, bowiem 2 porażki przełożyły się na wyjście z trzeciej lokaty. Później była szybka przeprawa z Polakami w ćwierćfinale (3:0), a następnie przegrany półfinał z Włochami. Poza zasięgiem była drużyna Canarinhos, lecz zwycięstwo nad Rosjanami (3:2), dało Amerykanom brąz. Do drużyny marzeń wybrano wyłącznie przyjmującego, Aarona Russella. Był to także pierwszy krążek na igrzyskach wywalczony przez Johna Sperawa, już w roli trenera kadry.

Sukcesy olimpijskie Amerykanów

1984, 1988, 2008

1992, 2016

 

przygotowania za kurtyną

Amerykanie awans na paryskie igrzyska zapewnili sobie w poprzednim roku. Dało im to czas na spokojne przygotowania, z czego skorzystali jak żadna z innych kadr. Zdobycie biletu na imprezę czterolecia potwierdziła wygrana z Belgami 3:0, a ich potencjalnie najgroźniejszym rywalem była Serbia.

W bieżącym sezonie reprezentacja Stanów Zjednoczonych nie postawiła na sprawdzenie siebie w siatkarskiej Lidze Narodów. Drużyna przygotowywała się w zaciszu, z dala od wszystkich, pod czujnym okiem trenera Sperawa. Szansę na zabłyśnięcie dostali zawodnicy z drugiego szeregu, którzy nie zdołali zawojować ani świata, ani serc kibiców. Ostatecznie Amerykanie znaleźli się poza czołową ósemką i już na etapie fazy zasadniczej zakończyli przygodę z turniejem na 12. miejscu.

 Wybór zespołu pozwala nam teraz zarządzać zespołem weteranów i trudami związanymi z podróżami na turnieje Ligi Narodów, aby zapewnić odpowiednią równowagę między treningiem, regeneracją i meczami, aby przygotować się do igrzysk – podkreślał John Speraw.

Ostatnim sprawdzianem dla siatkarzy z USA był turniej towarzyski w Gdańsku, gdzie obok Polaków, zagrali też Japończycy. We wczorajszym spotkaniu Amerykanie musieli uznać wyższość podopiecznych Nikoli Grbicia, przegrywając 2:3. Dobry początek to nie wszystko, a stare siatkarskie przysłowie „jeśli prowadząc 2:0 nie wygrywasz 3:0, to przegrasz 2:3”, po raz kolejny się sprawdziło.

 

kolejne igrzyska wielkich gwiazd

W składzie znalazło się miejsce dla najważniejszych ogniw zespołu w ciągu ostatnich kilku lat. Do Paryża bowiem pojadą: rozgrywający Micah Christenson, atakujący Matta Anderson, przyjmujący Aaron Russell, środkowy bloku Max Holt i libero Erik Shoji.

W kadrze ujrzeć możemy wielu zawodników, którzy mają za sobą sezon w PlusLidze. To przede wszystkim środkowi David Smith oraz Taylor Averill. Na tym jednak nie koniec, ponieważ na rodzimych parkietach występował także przyjmujący Torey Defalco oraz Erik Shoji.

Rozgrywający: Micah Ma’a, Micah Christenson

Atakujący: Matthew Anderson

Środkowi: David Smith, Maxwell Holt, Jeffrey Jendryk, Taylor Averill

Przyjmujący: Torey Defalco, Thomas Jeaschke, Aaron Russell, Garrett Muagututia

Libero: Erik Shoji

Rezerwowy: Kyle Ensing (atakujący)

Trener: John Speraw

 

POTĘGA NA LATA

Choć reprezentanci USA regularnie meldują się na podium wielkich imprez światowych, to nie od dziś wiadomo, że najważniejsze są dla nich igrzyska olimpijskie. Żartobliwie mówi się często, że z dniem zakończenia imprezy czterolecia, Amerykanie zaczynają przygotowania do kolejnych igrzysk. Medale z pozostałych czempionatów cieszą, ale perłą w koronie zawsze pozostaną krążki olimpijskie.

Mistrzostwa Świata

1986

1994, 2018

Liga Światowa

2008, 2014

2012

1992, 2007, 2015

Liga Narodów

2019, 2022, 2023

2018

Puchar Świata

1985, 2015

1991, 2019

Puchar Wielkich Mistrzów

2005

 

KONTYNENT KONTYNENTEM, LICZY SIĘ RYWALIZACJA Z NAJLEPSZYMI

Amerykanie stanowią także dużą markę na kontynencie, gdzie sięgano już wiele tytułów. Wiadomym, jest jednak, że nie są to dla nich szczególnie atrakcyjne turnieje, w których często nie występują gracze podstawowej ‘czternastki’.

Mistrzostwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów

1973, 1983, 1985, 1999, 2003, 2005, 2007, 2013, 2017, 2023

1971, 1981,1987, 1991, 1993, 1997, 2001, 2009, 2011, 2019

1969, 1975, 1977, 1989

Igrzyska Panamerykańskie

1955, 1959, 1967, 1987

1963, 1971, 1995, 2007

1999

Puchar Panamerykański

2006, 2008, 2009, 2010, 2012

2011, 2014

2021, 2022

Puchar Ameryki

2005, 2007

1999

2000

 

Zobacz również:

IO M: Brazylia – czy wielkie gwiazdy wystarczą, aby osiągnąć sukces?

 

Artykuł IO M: Stany Zjednoczone – na tropie czwartego złota pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Путин и Собянин попробовали эспрессо, приготовленный студентами в «Руднево»

Два музыкальных концерта пройдут в школе искусств в Лобне 3 октября

Почтили память легендарного директора

В Подмосковье пассажиры заподозрили водителя в продаже насвая в салоне маршрутки

Музыкальные новости

LG ПРЕДСТАВЛЯЕТ ВСЕМИРНЫЙ МУЗЫКАЛЬНЫЙ ФЕСТИВАЛЬ «BOOM BOOM POW FESTA» ПРИ ПОДДЕРЖКЕ LG XBOOM

Путин и Собянин выпили по стаканчику кофе в студенческой столовой

«Что чувствуют малышарики» — новый подкаст от создателей мультсериала «Малышарики» вышел в Яндекс Музыке

Сотрудники Росгвардии, дислоцированные на территории комплекса «Байконур», приняли участие в товарищеском матче по мини-футболу

Новости России

Полярное сияние по северному полушарию ожидается в ночь с 4 на 5 октября

Собянин: Москва намерена сосредоточиться на подготовке рабочих кадров

Россия отправит гуманитарную помощь в Ливан

мемуары часть два

Экология в России и мире

Первую партию «Морских лесов» высадили в Японском море

Токсиколог Кутушов назвал дефицит магния причиной проблем с пищеварением

Вскрылись "неудобные" факты о новой избраннице Фёдора Бондарчука, ради которой он бросает Паулину Андрееву

Спектакль «Раневская. Одинокая насмешница» в Москве: дань великой актрисе

Спорт в России и мире

Арина Соболенко вышла в четвертьфинал турнира WTA 1000 в Пекине

Теннисист Рублев рассказал об угрожавшей ему ампутации

Хачанов обыграл Черундоло и вышел в четвертьфинал турнира ATP в Пекине

Пегула выбила Кудерметову с турнира WTA в Пекине

Moscow.media

Яркая ночь на Малом Вкдъявре

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

"Пейзажи Карелии"

Социальный фонд оказывает помощь эвакуированным жителям Курской области











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Путин и Собянин попробовали эспрессо, приготовленный студентами в «Руднево»

Суд продлил арест курьеру, проходящему по делу певицы Долиной

мемуары часть два

В Подмосковье пассажиры заподозрили водителя в продаже насвая в салоне маршрутки