Другие новости Санкт-Петербурга и Ленинградской области на этот час
Добавь свою новость бесплатно - здесь

Зашто су Руси правили „округле” бродове?

Према Париском мировном споразуму из 1856. године, потписаном после Кримског рата у коме је Русија доживела неуспех, Москви је било забрањено да има ратну морнарицу на Црном мору. То никако није одговарало Руској империји, тако да је до 1871. године (тј. до поништавања соразума и васпостављања права на држање бродова у Црном мору) у земљи већ увелико реализован програм стварања оних средстава обалске одбране на Криму која нису била обухваћена потписаним пактом.

„Тако је донета одлука да се ’бродови’ праве ’од материјала који није дрво’. Такво пловило је морало имати газ 3,3 метра и топове чији калибар није мањи од 280 мм. Један од важних критеријума тих ’бродова’ је био оклоп. Њега је морало бити „више него на страним бродовима”, објаснио је за „Руску реч” главни уредник листа „Военно-промышленный курьер” Михаил Ходарјонок.

Такве критеријуме су испуњавале само округле оклопњаче које је пројектовао адмирал Андреј Попов, због чега су и добиле назив „поповке”.

Фотографија „поповке”

„Русија није имала новца, а поред свега осталог било нам је забрањено да имамо праву флоту на Црном мору, тако да се морало експериментисати”, додао је Ходарјонок.

У том периоду је Русија апробирала различите типове оклопњача са топовима калибра 152 и 203 мм, што је било веома моћно наоружање за оно доба. Тако се у земљи десетак година експериментисало са издржљивошћу „округлих” бродова.

Илустрација: Игор Зарембо/РИА Новости

„Новгород” и „Вицеадмирал Попов”

Први брод под називом „Новгород” поринут је у присуству руског цара 21. маја 1873. године. Други је добио име по свом творцу. Поринут је 25. септембра 1875. године. Нова „поповка” је за разлику од „Новгорода” имала дебљи двослојни оклоп, моћнији мотор и већу надградњу на палуби.

Па ипак, испоставило се да тај пројекат нема будућност.

„Показало се да „поповке” не могу пловити на отвореном мору и спорије су од корњаче. Штавише, трзаји од паљбе из топова су окретали брод. Ти бродови су могли одиграти одређену улогу можда само као појединачна средства обалске одбране, али и то само делимично”, рекао је у интервјуу за „Руску реч” Игор Касатонов, бивши командант Црноморске флоте.

Због тога су „Вицеадмирал Попов” и „Новгород” током читавог Руско-турског рата 1876-1877. били укотвљени у Одеси. Само три пута су били у походу, али нису учествовали ни у једном боју.

Сви покушаји Андреја Попова да издејствује испловљавање бродова на отворено море наилазили су на отпор адмиралитета, који је сматрао да они немају одговарајући потенцијал. Поред тога, временом су се показали и други недостаци ових бродова, на пример потпуна неприлагођеност самосталној пловидби и лоши услови живота посаде.

По завршетку рата је почела модернизација „Вицеадмирала Попова” – уграђен му је нови систем вентилације, монтирани су нови артиљеријски носачи и замењени су мотори. Тако је знатно повећана његова отпорност на таласима и мобилност, али ни он ни „Новгород” ипак нису учествовали ни у једном боју.

Нова верзија „поповке”

Па ипак, округле оклопњаче нису потпуно изгубиле актуелност. Када се 1878. године насукала императорска јахта „Ливадија”, на двору се поново пробудило интересовање за ову врсту бродова. У новом пројекту „поповке” исправљене су грешке претходних пловила. Направљен је спљоштенији труп, а максимална брзина је повећана на 15 чворова, док је газ смањен на 1,8 м. Одлучено је да се овај брод направи у Великој Британији, али по руском пројекту.

Нови брод „Ливадија” поринут је 24. септембра 1880. године. Био је опремљен тадашњом најсавременијом техником. Између осталог, имао је и „Јаблочкове свеће” (прве електричне лучне сијалице са угљеним влакном) и инсталиране цеви за снабдевање водом. Захваљујући новој конструкцији имао је и добре карактеристике везане за пловидбу.

Међутим, када је 1881. године на руски престо дошао Александар III, Попов је пао у немилост а Руска империја је развила бродоградњу и приступила стварању комплетне флоте на Црном мору. Тада је коначно изгубљено интересовање за незграпне округле бродове.

„Ливадија” је преуређена у пароброд „Опит” који је дуго био укотвљен у Санкт Петербургу, затим је пребачен у Севастопољ, а коначно је повучен из употребе 1926. године.

Слично су прошле и остале „поповке”. И „Новгород” и „Вицеадмирал Попов” су били укотвљени у Одеси све до 1913. године, када су продати приватницима.

„Пројекат даље није развијан. У целини гледано, може се рећи да су ’поповке’ биле промашај. Нису имале неку посебну добру страну, а имале су доста недостатака. Споља гледано, ти бродови су били прилично оригинални, али су имали крајње ограничење борбене могућности”, закључио је Михаил Ходарјонок.

Зашто Русија прави највећи носач авиона на свету?

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Санкт-Петербурге, в Ленинградской области и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Санкт-Петербурге

Ria.city

В "Саду Бенуа" распускаются цветы - эмоции, чтобы "прокачать" настроение гостей

Новости электронные компоненты и радиодетали выгодно купить онлайн

Количество бронирований жилья на лето в Москве и Владивостоке за год выросло вдвое

Молодежное сообщество ВЫЗОВ представит креативное пространство на Дне России

Музыкальные новости

Грандиозный концерт закроет сезон в Бурятском театре оперы и балета

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

«Россети Новосибирск» продолжает конструктивный диалог с бизнесом по вопросам подключения к электрическим сетям

Уссурийский ЛРЗ расширяет форматы промышленных экскурсий на предприятие

Новости Санкт-Петербурга

В "Саду Бенуа" распускаются цветы - эмоции, чтобы "прокачать" настроение гостей

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об открытии в Магадане школ для ИТ-специалистов

Роскачество обнаружило кишечную палочку в популярном мороженом

В Петербурге мужчина отправился в колонию строгого режима за кражу электросамоката

Экология в Санкт-Петербурге

Ozon открывает новый фулфилмент-центр в Ставрополье

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева

В исторических парках покажут любимые мультфильмы от СТС Kids ко Дню защиты детей

Я думала, мы умрем: американка переехала в Великобританию и столкнулась с левосторонним движением, праворульными машинами и механической коробкой передач

Спорт в Санкт-Петербурге

Лишь две теннисистки моложе Свёнтек выигрывали 16 матчей подряд на «Ролан Гаррос»

Последний танец Надаля и юбка Сюзанн Ленглен: 6 важных фактов о «Ролан Гаррос»-2024

Арина Соболенко повторила уникальное достижение Азаренко на турнирах «Большого шлема»

Соболенко победила на старте открытого чемпионата Франции по теннису

Moscow.media

Удаленная настройка охранных комплексов StarLine

Девятый вал...

Лето в урочище Кокоря

Доступный, летний, твой – StarLine A60 BT GSM ECO











Топ новостей на этот час в Санкт-Петербурге и Ленинградской области

Rss.plus






VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Учитель из РФ: Для меня это боль, что дети мигрантов теряют кыргызский язык

Роскачество обнаружило кишечную палочку в популярном мороженом

Где встретить лето в Петербурге? 6 теплых идей