Italijanske sudije odbacile su u ponedeljak pritvor grupe migranata u centrima pod italijanskom upravom u Albaniji, u novom udarcu vladi premijerke Đorđe Meloni (Giorgia), prosleđujući slučaj najvišem evropskom sudu za ljudska prava.
Odbijanje da se odobre zahtevi za smeštaj migranata u centrima u Albaniji usledilo je uprkos naporima desničarske vlade da spreči izazove kontroverzne sheme promenom italijanskog zakona.
Odluka znači da će sedam migranata, koji potiču iz Bangladeša i Egipta, biti dovezeni u Italiju brodom, samo nekoliko dana po dolasku u Albaniju.
Time se ponavlja ono što se dogodilo s prvih 12 migranata u programu, takođe iz Egipta i Bangladeša, koji su takođe vraćeni u Italiju sudskom odlukom prošlog meseca ubrzo posle otvaranja dva centra za skrining migranata u Albaniji kojima upravlja Italija.
Prvi pokušaj prošlog meseca da se 12 migranata iz Bangladeša i Egipta smesti u Albaniju brzo su odbile sudije u Rimu zbog italijanske definicije određenih zemalja iz kojih migranti potiču kao "bezbednih".
Italijanski brod s osam migranata stigao u Albaniju
Migranti vraćeni iz Albanije u Italiju posle presude suda u Rimu
Italijanski zakon dozvoljavao je da se određeni migranti procesuiraju u Albaniji samo ako dolaze iz "bezbednih" zemalja.
Sudije su ukazale na nedavnu presudu Evropskog suda pravde koja je propisivala da članice EU mogu samo da označi čitave zemlje kao bezbedne, a ne delove zemalja.
Kao odgovor, u Italiji je donet zakon u kome se navodi da su svi delovi od 19 zemalja na njenoj "bezbednoj" listi bezbedni.
Zbog te promene sudovi širom Italije su uputili zahteve evropskim sudom za smernice, dok su sudije rekle da nacionalni i evropski zakoni nisu usklađeni.
Upućivanje Evropskom sudu je učinjeno kako bi se "razjasnili različiti aspekti sumnjive kompatibilnosti (italijanskih zakona) s nadnacionalnim zakonima".
Izvor iz italijanskog Ministarstva unutrašnjih poslova potvrdio je da će egipatski i bengladeški migranti uskoro morati da budu prebačeni u Italiju.
Odluka suda izazvala je gnev vlade Meloni koju predvodi krajnja desnica, koja je nastojala da ublaži pritisak na Italiju zbog dolaska migranata koji traže bolji život u Evropi.
Zamenik premijera Mateo Salvini (Matteo), šef antiimigracione stranke Liga, kritikovao je "političku presudu, ne protiv vlade, već protiv Italijana i njihove bezbednosti".
Opozicione stranke su na društvenim mrežama kritikovale rasipanje državnih sredstava.
Prema petogodišnjem sporazumu, Albanija je dozvolila Italiji da vodi dva migrantska centra na njenoj teritoriji s kapacitetom da pregleda zahteve za azil do 3.000 migranata mesečno kako bi se odlučilo da li će im biti dat azil ili će biti vraćeni u svoje zemlje. Ti centri su, međutim, sada prazni.
Izvori: AFP, AP, dpa