ФРТ с начала года проверил строительство более 12,3 тысячи объектов недвижимости

Активизирует темные стороны: что можно и чего нельзя делать в первое полнолуние осени

В СК показали кадры задержания Эльмана Пашаева

Бывший челябинский замгубернатора предложила способ выявления детей, склонных к нападениям в школах

Lech – Jagiellonia historycznie

Dzisiaj o 20:15 dojdzie do spotkania lidera Ekstraklasy po 7 kolejkach z aktualnym Mistrzem Polski. W ostatnich meczach Lech Poznań próbuje poprawić niekorzystny ostatnio bilans z Jagiellonią Białystok, która wygrywała częściej od nas. W lutym to jednak Kolejorz zdobył 3 punkty mogąc dziś dobić do granicy 100 bramek wbitych temu rywalowi w meczach na wszystkich frontach. Brakuje 2 goli.

LECH POZNAŃ VS RYWAL (CIEKAWOSTKI):

Lider Ekstraklasy vs Mistrz Polski (w razie wygranej Lech odskoczy Jagiellonii na 7 punktów)
Lech w 27 ostatnich meczach z Jagiellonią wygrał 9 razy, 7 razy zremisował i poniósł aż 11 porażek
Na wszystkich frontach nigdy w meczach Lecha z Jagiellonią nie było remisu 0:0
W ostatnich 5 meczach pomiędzy tymi ekipami padły minimum 2 gole
Lech w ostatnich 6 domowych meczach z Jagiellonią strzelił aż 15 bramek
Lech ma aktualnie serię 5 meczów z Jagiellonią Białystok bez porażki
Lech ostatni raz przegrał z Jagiellonią 24 września 2021 na wyjeździe (0:1)
Lech ostatni raz nie zdobył gola u domowym meczu z Jagiellonią 13 kwietnia 2019 (0:2)
Lech i Jagiellonia zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu xG (współczynnik goli oczekiwanych na mecz). Jaga jest pierwsza (1,85), Lech drugi (1,72)
Jesus Imaz występując w Jagiellonii grał przeciwko Lechowi 11 razy przegrywając tylko 4 razy, w tym 2 razy w Poznaniu. Hiszpan reprezentując Jagiellonię strzelił nam aż 5 goli i zaliczył asystę

LECH POZNAŃ VS RYWAL (NAJCIEKAWSZE STATYSTYKI EKSTRAKLASOWE):

Pierwszy mecz: Lech – Jagiellonia 1:0 (26.08.1987)
Pierwsze zwycięstwo: Lech – Jagiellonia 1:0 (26.08.1987)
Ostatnie zwycięstwo: Jagiellonia – Lech 1:2 (17.02.2024)
Pierwsza porażka: Jagiellonia – Lech 1:0 (02.04.1988)
Ostatnia porażka: Jagiellonia – Lech 1:0 (24.09.2021)
Ostatni remis: Lech – Jagiellonia 3:3 (24.10.2023)
Liczba bezbramkowych remisów: 0
Najwięcej goli w meczu: 7 (02.05.2008, Lech – Jagiellonia 6:1, 05.04.2014, Lech – Jagiellonia 6:1)
Przykładowi piłkarze grający w obu klubach: Mateusz Skrzypczak, Maciej Makuszewski, Maciej Gajos, Ariel Jakubowski

LECH POZNAŃ VS RYWAL (PAMIĘTNY MECZ):

Ciekawy mecz Lecha z Jagą miał miejsce 16 września 2011 roku. Na oczach 10389 widzów Lech wygrał w Poznaniu 4:1 strzelając 3 gole między 57 a 64 minutą gry. Hat-tricka w tamtym meczu zdobył Artjoms Rudnevs, niecodzienną bramką było trafienie na 3:1. Wtedy Krzysztofa Barana z daleka lobował Semir Stilić, piłka przeleciała nad bramkarzem, trafiła w poprzeczkę, a golkiper z Białegostoku myślał, że piłka wyszła poza murawę i nie wstawał z boiska. W rzeczywistości piłka była w polu i nadbiegający Rudnevs wpakował ją do siatki. W dzisiejszych czasach to trafienie nie byłoby uznane przez pozycję spaloną, na której znalazł się Łotysz.

Skład: Kotorowski – Bruma (46.Kamiński), Wojtkowiak, Wołąkiewicz, Henriquez – Możdżeń (64.Injac), Murawski – Tonev (83.Drygas), Krivets, Stilić – Rudnevs.

LECH POZNAŃ VS RYWAL (OSTATNI MECZ U SIEBIE):

Ostatni mecz Lecha z Jagiellonią w Poznaniu odbył się 23 października 2023 roku. Było to zaległe spotkanie, które pierwotnie miało się odbyć w sierpniu. Kolejorz prowadził z Jagą już 3:0, po 51 minutach wydawało się, że jest po meczu, ale goście szybko wrócili do gry. W 54 minucie zdobyli gola, w 66 minucie Lech prowadził tylko 3:2. Po bardzo słabej drugiej połowie, w której od 52 minuty Lecha nie było na boisku skończyło się remisem 3:3 przez idiotyczną interwencję Alana Czerwińskiego w doliczonym czasie gry oraz rzut karny. Lech roztrwonił prowadzenie 3:0 u siebie po raz pierwszy od 1956 roku.

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 3:3 (2:0)
Bramki: 3 i 51.Ba Loua 43.Ishak – 54.Hansen 66.Skrzypczak 90+6.Wdowik – k.
Asysty: 1:0 – Ishak 2:0 – Pereira 3:0 – bez asysty
Skład: Mrozek – Pereira, Dagerstal, Milić, Andersson (74.Czerwiński) – Murawski, Karlstrom – Ba Loua (83.Wilak), Marchwiński (70.Kvekveskiri), Velde – Ishak (70.Szymczak).

2021/2022: Lech – Jagiellonia 3:0

LECH POZNAŃ VS RYWAL (SKRÓT OSTATNIEGO MECZU I OSTATNIEGO ZWYCIĘSKIEGO U SIEBIE):

LECH POZNAŃ VS RYWAL (ARCHIWUM ZDJĘCIOWE KKSLECH.COM):

Dziś w zdjęciowym archiwum KKSLECH.com cofamy się do meczu Lecha z Jagiellonią z 11 marca 2018 roku. Wtedy Lech przegrywając z białostoczanami 0:1 pokonał w Poznaniu ówczesnego lidera aż 5:1. Na zdjęciach wybrana radość lechitów w tamtym/po tamtym spotkaniu, w którym ostatnie 3 gole zdobyliśmy po 77 minucie gry.