Добавить новость

«Он был как разъяренная чихуахуа!» Егор Шип пригрозил блогеру Андрею Савочкину встречей в Москве в новом выпуске реалити «Первые на деревне» на ТНТ

Глушаков выделил одного тренера РПЛ

ДОМ.РФ призвал отказаться от спекуляций на финрынках в пользу долгосрочных инвестиций

«Авито»: зарплаты в промышленности России выросли на 26%



Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Atbildība par mākslīgā intelekta ētisku attīstību jāuzņemas visām iesaistītajām pusēm

IR 

Efektīva regulēšana un apdomīga tehnoloģiju uzraudzība ir nepieciešama, lai nodrošinātu, ka mākslīgā intelekta (MI) attīstība nes labumu visām sabiedrības grupām, neradot nevēlamas sekas ilgtermiņā. Pašlaik MI attīstās ļoti strauji, un tas var radīt kā būtiskus ieguvumus, tā arī riskus, tādēļ nepieciešama paplašināta izpratne un piesardzība gan lietotāju, gan izstrādātāju vidū.

Pēdējā laikā jautājumi, kas saistīti ar MI attīstību, ieņem arvien lielāku nozīmi kā Latvijas, tā pasaules līmenī. Uzņēmējs Īlons Masks paudis pārliecību, ka jau nākamgad MI kļūs gudrāks par cilvēku, Eiropas Savienība šogad pieņēma noteikumus, kas reglamentēs MI, arī tādu jaudīgu sistēmu kā OpenAI un ChatGPT darbību. Arī Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs mudina Latvijā regulēt MI izmantošanu, pievēršot īpašu uzmanību dziļviltojumiem.

Tehnoloģiju uzņēmumiem un MI izstrādātājiem aktīvi jāiesaistās šīs tehnoloģijas turpmākajā pilnveidē. Lai gan mākslīgā intelekta (MI) potenciālie ieguvumi ir ievērojami, ir svarīgi apzināties arī ar to saistītos riskus un izaicinājumus. MI piedāvā plašas iespējas dažādās jomās, taču tā atbildīga attīstība un izmantošana ir būtiska, lai maksimizētu ieguvumus un vienlaikus mazinātu potenciālos draudus. Patlaban notiek aktīvas diskusijas, kā vislabāk līdzsvarot MI sniegtās iespējas ar nepieciešamajiem drošības un ētikas apsvērumiem. Eiropas Savienības Mākslīgā intelekta akts (EU AI Act) ir nozīmīgs solis MI regulēšanā Eiropas līmenī. Šis tiesību akts, kas stājās spēkā šā gada 1. augustā, mērķē uz MI sistēmu drošības un cilvēktiesību aizsardzības nodrošināšanu, vienlaikus veicinot inovācijas. Latvijai kā ES dalībvalstij būs jāievieš šī regula, kas varētu ietekmēt vietējo uzņēmumu darbību un MI attīstību valstī. Akts ievieš riska kategorijas MI lietojumiem, nosakot stingrākas prasības augsta riska sistēmām un aizliedzot noteiktas MI prakses, kas tiek uzskatītas par nepieņemamām.

Visbiežāk minētais MI attīstības negatīvais blakusefekts ir darbavietu zudums, taču tikpat būtiski ir spriest par citu, mazāk apspriestu jautājumu – aizspriedumiem.

MI var atkārtot un pastiprināt izstrādātāju aizspriedumus un kļūdas, kas iekļautas tā datos (un algoritmos), uz kuru pamata tas tiek trenēts – galu galā tieši cilvēks veido mākslīgo intelektu ar visiem tajā neapzināti iekodētajiem cilvēciskajiem vērtējumiem. Šie aizspriedumi var izpausties dažādos MI pielietojumos, potenciāli novedot pie negodīgām praksēm un neētiskiem lēmumiem.

Atbildību par to, lai mākslīgais intelekts būtu ētisks, tāds, kas neaizskar cilvēka brīvības un darbojas noteiktos, definētos rāmjos, būtu jāuzņemas vairākām iesaistītajām pusēm, ieskaitot izstrādātājus, regulatīvās iestādes un organizācijas, kas izmanto MI tehnoloģijas. Izstrādātājiem ir pienākums integrēt ētiskus apsvērumus MI projektu dizainā un izstrādes fāzēs, nodrošinot, ka tehnoloģija neiekļauj sevī kaitīgus aizspriedumus vai izmantošanas riskus.

MI ierobežošana ir nepieciešama, lai nodrošinātu drošību un ētiku, taču pārmērīgi ierobežojumi var kavēt tehnoloģiju attīstību. Līdzsvarota pieeja regulējumā, kas aizsargā pret riskiem, neierobežojot MI inovatīvo potenciālu, ir izteikti būtiska.

Ikdienā gandrīz ikkatrs jau tagad saskaras ar MI klātbūtni digitālajā vidē – meklētājprogrammās, ieteikumu sistēmās, viedtālruņu asistentos, automātiskajā tulkošanā, runas atpazīšanā un citos formātos. Turklāt MI tiek plaši izmantots arī sociālajos tīklos. Lielākoties tas uzlabo lietotāja pieredzi, taču tikpat būtiska ir sadarbība starp cilvēku un mākslīgo intelektu, lai MI papildinātu cilvēka spējas, nevis aizstātu tās pilnībā. Tā, piemēram, Tietoevry speciālisti izstrādā sistēmas un sadarbojas ar tehnoloģiju milzi Microsoft, integrējot MI tehnoloģijas savos pakalpojumos un risinājumos.

Regulatīvajām iestādēm ir jāizveido un jāievieš skaidras vadlīnijas un standarti ētiskai MI lietošanai, lai novērstu ļaunprātīgu tehnoloģijas izmantošanu un aizsargātu sabiedrības labklājību. Turklāt organizācijām, kas izmanto MI, būtu jāievieš uzraudzības mehānismi un regulāri jāveic auditu pārbaudes, lai nodrošinātu nepārtrauktu atbilstību ētikas standartiem.

Ētiska MI izmantošana ir sadarbības jautājums, kas prasa visu iesaistīto pušu aktīvu iesaistīšanos, lai risinātu un mazinātu ar MI tehnoloģijām saistītos riskus.

 

Autors ir IT uzņēmuma Tietoevry eksperts mākslīgā intelekta jautājumos

 

The post Atbildība par mākslīgā intelekta ētisku attīstību jāuzņemas visām iesaistītajām pusēm appeared first on IR.lv.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Эксперт: строительство социальных объектов позитивно влияет на развитие города

Ресин: ЗАО является одним из лидеров по строительству храмов в Москве

Самарские организации приглашаются к участию в Международном форуме по безопасности и охране труда

Цветные бутылки и этикетки: в России запретят три вида ПЭТ-упаковок с сентября 2025 года

Музыкальные новости

Сотрудники вневедомственной охраны Росгвардии Московской области провели патриотические уроки для школьников региона

Контакты с астральными существами

Работникам сервисных локомотивных депо Черноземья увеличили зарплату на 15%

Выставка-признание «Отцам мы посвящаем строки».

Новости России

Самарские организации приглашаются к участию в Международном форуме по безопасности и охране труда

Волонтеры Ленинского округа собрали 1,3 тонны гумпомощи жителям Курской области

Следим за порядком: проверка чердаков и подвалов состоялась в Михайлово-Ярцевском

«Он был как разъяренная чихуахуа!» Егор Шип пригрозил блогеру Андрею Савочкину встречей в Москве в новом выпуске реалити «Первые на деревне» на ТНТ

Экология в России и мире

Эзотерик Аделина Панина получила очередную награду

Масштабная выставка пройдёт в Ростове-на-Дону

Одна ложка. Врачи назвали продукт, защищающий сердце от тромбов и инфаркта

Студия звукозаписи. Студия звукозаписи в Москве. Лучшая студи звукозаписи. Профессиональная студия звукозаписи.

Спорт в России и мире

«Размером с грейпфрут»: теннисистке Серене Уильямс удалили гигантскую опухоль

Хачанов вышел в четвертьфинал турнира ATP в Алма-Ате

Аслан Карацев выпадет из топ-300 рейтинга ATP после поражения в Алма-Ате

Алматы (ATP). 1-й круг. Джумхур поборется с Мартерером, Чорич – с Марожаном

Moscow.media

В Орле автомобиль на пешеходном переходе сбил женщину и ребенка

Студия звукозаписи. Студия звукозаписи в Москве. Лучшая студи звукозаписи. Профессиональная студия звукозаписи.

ТСД SAOTRON RT41 GUN: практичный, производительный, надёжный

Hybrid: SmartBid снижает стоимость конверсионного действия в 5,5 раз











Топ новостей на этот час

Rss.plus






«Он был как разъяренная чихуахуа!» Егор Шип пригрозил блогеру Андрею Савочкину встречей в Москве в новом выпуске реалити «Первые на деревне» на ТНТ

Россияне смогут увидеть метеорный поток Ориониды в ночь на 21 октября

Синоптики предвещают "пушкинскую" осень: сухая и солнечная погода еще вернется в октябре

Губернатора Олега Мельниченко на приеме граждан попросили отремонтировать дороги и помочь активистам