Sucho alebo extrémne dažde sú dosť ťažké na to, aby sa s nimi vysporiadali sami. Problém s klimatickým bičom je silný prechod z jedného na druhého, čo ich oba robí ešte viac zničujúcimi. Vypukol v Los Angeles, keď dve veľmi vlhké zimy vyprodukovali veľa trávy a kríkov, a potom nasledovalo dlhé, horúce leto, ktoré vysušilo túto vegetáciu a poskytlo bohaté palivo zrelé na požiar.
„Bez tohto výkyvu by stále mohlo dôjsť k vážnym požiarom, ale toto bola určite udalosť, ktorá bola zosilnená touto konkrétnou sekvenciou,“ hovorí pre Sky News Daniel Swain, klimatický vedec z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Silný dážď vtedy rýchlejšie skĺzne zo spálenej zeme, čo povedie k zosuvom pôdy a záplavám. Udržiavanie nádrží naplnených by malo pomôcť chrániť sa pred suchom – ale náhle prudké lejaky ich môžu preliať a zaplaviť okolie.
Teplo v Perzskom zálive či v Austrálii prekračuje limity. Miesta príliš horúce pre ľudí sa ešte strojnásobia
Trochu tohto biča je prirodzené. Klimatické zmeny ho však zhoršujú na miestach po celom svete. Je to preto, že atmosféra funguje ako špongia: môže nasať aj uvoľniť vodu. Čím je teplejšie, tým viac vody dokáže nasať – a tiež uvoľniť. Takže klimatická zmena otepľovaním atmosféry v podstate zväčšuje veľkosť špongie – tiež exponenciálne....