Od roku 2025 sa emisný limit na jedno vyrobené vozidlo znížil na priemer 93,6 gramu CO2 na kilometer. V prípade prekročenia budú musieť automobilové skupiny zaplatiť pokutu vo výške 95 eur za každý gram CO2 navyše vypustený každým registrovaným vozidlom.
„Aby výrobcovia znížili priemernú úroveň emisií CO2 , museli zvýšiť podiel plne elektrických vozidiel vo svojom mixe registrovaných vozidiel. Alebo znížiť predaj spaľovacích motorov. Alebo dokonca urobiť trochu z oboch. Tvárou v tvár spomaleniu trhu s elektromobilmi sa plnenie európskych záväzkov stávalo výzvou. A výrobcovia našli únikovú cestu,“ opisuje cestu k emisnému „poolingu“ magazín Caradisiac.
„Európska únia povoľuje vytvorenie ´združenia´ s cnostnejším výrobcom, konkrétne výrobcom automobilov s nulovými emisiami,“ dodáva. Spoločnosti s nižším predajom elektromobilov môžu zlučovať svoje emisie s lídrami v tomto segmente tým, že nakúpia emisné kvóty od iných výrobcov, aby znížili svoje celkové priemery na jedno vozidlo. Tento krok im môže ušetriť stovky miliónov eur, ktoré by zaplatili na nutných pokutách, píše iDNES.cz.
Stellantis, Toyota, Ford, Mazda a Subaru plánujú zlúčiť svoje emisie oxidu uhličitého s americkým výrobcom elektromobilov Tesla, aby splnili pravidlá EÚ na tento rok. Ďalšie združenie vytvára Mercedes so spoločnosťami Polestar, Volvo Cars a Smart, ktoré patria do čínskeho koncernu Geely, ktorý je však sám najväčším akcionárom Mercedesu (drží 10-percentný podiel).
„Stellantis je odhodlaný znižovať svoje emisie CO2 a naša účasť v tomto fonde prispeje k dosiahnutiu našich európskych emisných cieľov do roku 2025 a zároveň optimalizuje naše zdroje. Zároveň sa aj naďalej zameriavame na vývoj inovatívnych elektrických technológií s nízkymi emisiami, ktoré sú jadrom našej stratégie budovania podnikania budúcnosti,“ cituje z vyhlásenia firmy magazín Caradisiac.
Automobilky ako Tesla a Polestar, ktoré predávajú iba elektromobily, môžu predávať svoje prebytočné uhlíkové kvóty ďalším výrobcom, ktorí sa s nimi združia. Pre Teslu predstavoval predaj uhlíkových kvót za prvých deväť mesiacov minulého roka takmer tri percentá z celkových výnosov 72 miliárd amerických dolárov.
Hovorca Polestaru agentúre Reuters povedal, že Polestar, Volvo Cars a Smart budú svoje prebytočné emisné kvóty predávať spoločnosti Mercedes. Švédska firma Volvo Cars uviedla, že v tomto roku očakáva významný prebytok emisných kvót CO2 a je na ceste splniť emisný cieľ pre tento rok. Od roku 2018 znížila firma emisie výfukových plynov na jedno vozidlo o viac ako 40 percent a za deväť mesiacov minulého roka predstavovali výnosy z predaja kvót zhruba 0,3 percenta jej celkových výnosov.
Druhú skupinu riadi podľa informácií magazínu Quattroruote samotná Tesla, respektíve jej holandská pobočka vo funkcii „Pool Managera“ a tvorí ju ďalších 15 subjektov. Plány automobiliek prichádzajú v čase, keď európske automobilové združenie ACEA požaduje úľavy v súvislosti s emisnými pravidlami pre tento rok.
Niektoré európske vlády, vrátane tej talianskej, tiež vyzvali na pozastavenie pokút v tomto roku. Generálny riaditeľ Renaultu Luca De Meo, ktorý do decembra združeniu ACEA predsedal, uviedol, že by pravidlá na tento rok mohli stáť Renault zhruba 15 miliárd eur.
Podľa dokumentov sú obe združenia otvorené aj pre ďalšie automobilky. Prípadní nováčikovia musia podať žiadosť o členstvo do začiatku februára. „Ostatní výrobcovia, ktorí si želajú byť jeho súčasťou, budú musieť podať konkrétnu žiadosť najneskôr 5. februára,“ opisuje podmienky pre vstup do „emisného klubu Tesly“ magazín Quattroruote.
„Všetci členovia budú povinní podpísať dohodu o mlčanlivosti a poskytnúť správcovi združenia údaje týkajúce sa ich emisií CO2 (budú tiež slúžiť na „posúdenie, či existuje riziko, že združenie nedosiahne svoje ciele) či mať schopnosť „pokryť prípadný poplatok za prekročenie emisií“, teda prípadné pokuty za prekročenie emisií. Nakoniec bude zaplatená provízia (“poplatok za aplikáciu”) na pokrytie analýzy dát a všetkých procedurálnych nákladov. Bola tiež stanovená doba trvania: zoskupenie bude platné po celý rok 2025.“
Geely (Polestar) uzatvára zhromažďovanie prihlášok do svojej skupiny emisného kreditora do 7. februára 2025. Dá sa čakať, že sa pridá aj Renault, ktorý s Geelmi spolupracuje, okrem iného s čínskym koncernom ovláda spoločnosť Horse, do ktorej francúzska automobilka vyčlenila kompletný vývoj a výrobu spaľovacích motorov.
Hovorca Volkswagenu zopakoval, že táto najväčšia európska automobilka považuje emisné ciele EÚ na tento rok za obzvlášť náročné. Ďalšie opatrenia na ich splnenie, vrátane prípadného rozhodnutia pripojiť sa k združeniu, zvážia však až v neskoršej fáze.