Budúci americký prezident Trump v utorok oznámil, že chce premenovať spomínanú časť Atlantického oceánu na Americký záliv. To mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová odmietla. "Mexický záliv je medzinárodne uznávaným názvom," poukázala prezidentka. Pri tlačovej konferencii nechala ukázať reprodukciu mapy z roku 1607, kde sa vyskytuje názov Mexický záliv. Mexickí predstavitelia poukázali, že názov je tak výrazne starší ako samotné Spojené štáty, ktoré vznikli v roku 1776.
Sheinbaumová tiež odmietla Trumpov výrok, podľa ktorého v Mexiku vládnu drogové kartely. „Domnievam sa, že prezident Trump je zle informovaný,“ uviedla prezidentka s tým, že „v Mexiku vládne ľud“.
V niektorých častiach Mexika je však výskyt drogových kartelov veľmi silný a zločinecké organizácie ovplyvňujú riadenie niektorých úradov cez vyhrážky, korupciu či vraždy. Mexiko sa už mnoho rokov snaží aktivity kartelov obmedziť a kriminalitu v krajine znížiť. To za svoj cieľ označila aj Sheinbaumová, ktorá krátko po vstupe do úradu vlani v októbri predstavila svoju bezpečnostnú stratégiu.
Sheinbaumová zopakovala, že Mexiko chce mať s novým americkým prezidentom konštruktívne vzťahy. Ten krajine pohrozil zavedením ciel po vstupe do úradu a niektorí Trumpovi spolupracovníci v uplynulých mesiacoch uvažovali o vojenských operáciách proti drogovým kartelom v Mexiku. Trump tiež uviedol, že kartely nechá označiť za teroristickú organizáciu, čo by podľa analytikov mohlo umožniť vojenské údery.
Spory ohľadom správneho názvu prielivov nie sú ničím novým. Napríklad v roku 2023 pri príležitosti tradičných blízkovýchodných futbalových majstrovstiev Arabian Gulf Cup v Iraku opäť vypukol spor medzi Iránom a arabským svetom. Irán žiadal, aby sa Arabskému záliv hovorilo Perzský, pričom odkazoval na historické dokumenty. OSN uznáva, že termín je prvýkrát spojený s perzským kráľom Dareiom I. a používa preto označenie Perzský záliv.
Termín Arabský záliv vzišiel neskôr, v čase nacionalistického panarabizmu. Arabské krajiny ho odvtedy používajú. Americkí predstavitelia ho ako gesto rešpektu voči svojim arabským spojencom tiež začali spomínať. Avšak, oficiálne Washington podľa odporúčania Výboru pre cudzie názvy používa označenie Perzský záliv, pričom druhý termín je podľa neho prijateľný v neformálnej komunikácii s arabskými činiteľmi.
Iným príkladom je Lamanšský prieliv. Briti ho označujú za Anglický prieliv, pre Francúzov je La Manche. Väčšina krajín sveta uznáva francúzsky variant.