Eurokomisár pre energetiku Dan Jörgensen vo štvrtok na platforme X oznámil, že so slovenským premiérom Robertom Ficom mali "dobrú a otvorenú diskusiu o energetickej situácii a širších dôsledkoch ukončenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu". Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.
"O týchto otázkach budeme naďalej úzko diskutovať na politickej aj technickej úrovni so Slovenskom a Ukrajinou," uviedol Jörgensen na platforme X, čím v podstate potvrdil Ficove slová z tlačovej konferencie. Aj Fico spomenul zriadenie pracovnej skupiny, v ktorej záujmy Slovenska bude zastupovať ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Ministerka sa vo štvrtok rovnako zúčastnila na rokovaniach v Bruseli s eurokomisárom Jörgensenom a zástupcami Generálneho direktoriátu Európskej komisie pre energetiku.
Jörgensen vo svojom vyhlásení zdôraznil, že "zatiaľ čo pre Úniu neexistuje žiadny problém s bezpečnosťou dodávok plynu", s Ficom na bilaterálnom stretnutí diskutoval práve o ekonomických obavách Slovenska a upozornil, že spolu s premiérom pripravili k tejto otázke spoločné vyhlásenie.
"Mali sme dobrú a otvorenú diskusiu o energetickej situácii a širších dôsledkoch ukončenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. O týchto otázkach budeme naďalej úzko diskutovať na politickej aj technickej úrovni medzi Slovenskom a Európskou komisiou. V tejto súvislosti sme sa dohodli, že zriadime pracovnú skupinu na vysokej úrovni, ktorá bude sledovať a identifikovať možnosti na základe spoločného hodnotenia situácie s cieľom zistiť, ako môže Únia pomôcť," tak znie kompletný text spoločného vyhlásenia komisára Jörgensena a premiéra Fica.
Predseda vlády v tejto súvislosti pripomenul, že jeho vláda je pripravená po 24 hodín a sedem dní v týždni "dať do toho všetku energiu".
Saková v Bruseli novinárom pripomenula, že počas vlaňajška jej ministerstvo vyvinulo maximálne úsilie na zaistenie dodávok plynu tranzitom cez Ukrajinu, a zdôraznila, že jej rezort túto nádej nestráca.
"Chceme, aby Slováci a slovenský priemysel mali dostatok energií a za dostupné ceny. Na túto sezónu a na tento rok sme pripravení, máme dostatok plynu v zásobníkoch, máme podpísané diverzifikačné kontrakty na dodávky plynu cez rôzne tranzitné sústavy. Nie, nevzdávame sa, naopak, ďalej budeme rokovať, aj na úrovni Európskej komisie, aj s ukrajinskou stranou, aj s inými partnermi, aby sa dodávky a tranzit plynu cez Ukrajinu obnovili," opísala situáciu Saková. Dodala, že obnovenie dodávok plynu touto cestou bude aj v prospech ďalších krajín strednej Európy.
Odkázala, že slovenská strana je od budúceho pondelka pripravená diskutovať o tejto situácii "na každom možnom stretnutí", pričom "bude hľadať riešenie, ktoré je výhodné pre Ukrajinu, pre Slovensko a pre celý stredoeurópsky región".