Kremeľ pozorne sleduje situáciu v súvislosti s tvrdeniami zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by sa Grónsko malo stať súčasťou Spojených štátov. Uviedol to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, správa pochádza z agentúry AFP.
Trump vyvolal v utorok rozruch, keď na tlačovej konferencii na novinársku otázku nevylúčil vojenský nátlak na získanie Panamského prieplavu a Grónska, ktoré je súčasťou Dánska už 600 rokov. Budúci americký prezident podľa AFP už predtým špekuloval o uvalení ciel na Dánsko, ak odmietne odstúpiť svoje autonómne územie.
"Pozorne sledujeme tento dramatický vývoj situácie, ktorý je, vďakabohu, zatiaľ len na úrovni vyjadrení," povedal Peskov.
"Zaujímame sa o zachovanie mieru a stability v tejto oblasti a sme pripravení spolupracovať so všetkými stranami v záujme mieru a stability," pokračoval hovorca Kremľa.
Peskov taktiež navrhol, aby sa s Grónčanmi diskutovalo o tom, čo chcú, a poukázal na ruskú anexiu štyroch ukrajinských oblastí v roku 2022 na základe referend, píše AFP. "Mali by sme preukázať rovnaký rešpekt voči názoru tamojších ľudí," dodal.
Grónsko je najväčším ostrovom sveta. Ako súčasť Dánskeho kráľovstva získalo v roku 2009 autonómiu a nezávislosť pri rozhodovaní o záležitostiach domácej politiky. Ostrov má asi 56-tisíc obyvateľov a bohaté náleziská nerastných surovín vrátane ropy, plynu a nerastov vzácnych zemín.
Agentúra Reuters konštatovala, že Dánsko sa síce snaží bagatelizovať vážnosť Trumpovho vyhlásenia, avšak Trumpom otvorene vyjadrená ambícia rozšíriť územie USA vyvolala u európskych spojencov prekvapenie.
Trump v utorok nevylúčil ani vojenský tlak na získanie Panamského prieplavu, ktorý USA odovzdávali Paname postupne od vlády nedávno zosnulého prezidenta Jimmyho Cartera a zavŕšili ho po dvoch desaťročiach v roku 1999.
Na utorkovej tlačovej konferencii sa Trump vyjadril aj o možnom pripojení Kanady, ktoré by však chcel podľa vlastných dosiahnuť nie vojenskou, ale ekonomickou silou.