Nehodu juhokórejského lietadla na letisku v Muane na juhozápade krajiny dnes prežili len dvaja členovia posádky, ostatných 179 pasažierov a členov posádky pri nej zomrelo, uviedla agentúra Jonhap. Je to najhoršia letecká katastrofa, ktorá Južnú Kóreu postihla za 27 rokov.
Dopravné lietadlo pri pristátí na medzinárodnom letisku v juhokórejskom Muane pravdepodobne kvôli zlyhaniu podvozku skĺzlo z pristávacej dráhy a po náraze do steny explodovalo. Informovali o tom svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na tamojšie úrady.
Hasičom sa zatiaľ podarilo zachrániť dve osoby, je podľa nich však nepravdepodobné, že by nešťastie prežil ktokoľvek iný. Podľa agentúry AP je to jedna z najhorších leteckých katastrof v histórii ázijskej krajiny.
"Po náraze lietadla do steny boli cestujúci katapultovaní z lietadla. Šance na prežitie sú extrémne nízke," citovala agentúra Jonhap jedného z predstaviteľov hasičov. "Lietadlo je takmer úplne zničené a je ťažké identifikovať mŕtvych," dodal.
K nehode došlo krátko po 9:00 miestneho času (1:00 SEČ) na leteckom spojení 7C2216 nízkonákladovej spoločnosti Jeju Air z thajského hlavného mesta Bangkoku, uviedlo juhokórejské ministerstvo dopravy. Vyšetrovatelia zisťujú jej príčinu, dodalo.
Podľa Jonhap mohlo byť príčinou havárie zlyhanie podvozku pri pristávacom manévri, pravdepodobne spôsobené zrážkou s vtákom. Pätnásť rokov starý stroj sa už pred nehodou raz neúspešne pokúsil pristáť, druhý pokus médiá označujú ako núdzový. Svedkovia hovoria o tom, že sa na jednom z motorov krátko pred pristátím objavili plamene.
Juhokórejská tlačová agentúra Jonhap oznámila, že v lietadle cestovali popri dvoch Thajcoch iba občania Južnej Kórey. Hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake potvrdil, že podľa informácií ministerstva necestoval na palube havarovaného lietadla žiadny český občan.
Na letisku, ktoré leží na juhozápade krajiny zhruba 288 kilometrov od Soulu, stále pokračuje záchranná operácia. Požiar lietadla bol podľa hasičov uhasený a záchranári sa z neho teraz snažia vyslobodiť cestujúcich.
Jonhap napísal, že sa podarilo zachrániť dve ženy – jednu cestujúcu a jednu členku posádky. Do operácie sa podľa AP zapojilo 32 hasičských vozidiel a niekoľko vrtuľníkov.
Šéf miestnych hasičov agentúre Reuters povedal, že zo zadnej časti trupu sa podarilo zachrániť dvoch živých členov posádky, muža a ženu. Jonhap uvádzala tri nájdené živé osoby. Do operácie sa podľa AP zapojilo 32 hasičských vozidiel a niekoľko vrtuľníkov.
Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na úrad pre mimoriadne udalosti, bolo príčinou nehody zlyhanie predného podvozku pri pristávacom manévri. Správa letiska podľa agentúry Jonhap uviedla, že jednou z možných príčin zlyhania podvozku mohla byť zrážka s vtákom.
Miestne televízne stanice najprv odvysielali zábery, na ktorých bolo vidieť, ako z lietadla zachváteného plameňmi stúpa hustý čierny dym. Na iných záberoch je zrejmé, ako dvojmotorové lietadlo viditeľne bez vysunutého podvozku schádza z ranveje a po náraze do betónovej steny exploduje.
Hovorca aeroliniek agentúre Reuters povedal, že spoločnosť zisťuje podrobnosti o nehode vrátane jej príčiny a počtu obetí a že havarovaný typ stroja bol Boeing 737-800. V neskoršom vyhlásení sa spoločnosť za nehodu ospravedlnila a prisľúbila, že vynaloží všetko úsilie na jej zvládnutie. Šéf Jeju Air zdôraznil, že lietadlo doteraz nemalo žiadnu nehodu.
Letisko Muan, ktoré po nehode zrušilo všetky domáce aj medzinárodné lety, bolo otvorené v roku 2007 po desiatich rokoch výstavby a nachádza sa v juhozápadnom cípe kórejského polostrova necelých 300 kilometrov od hlavného mesta Soul. Západné letecké spoločnosti na letisko nelietajú, podotkla agentúra DPA.
Vo vzdušnom prístave vznikla improvizovaná márnica. Miesto nešťastia navštívil úradujúci kórejský prezident Čche Sang-mok, ktorý v oblasti Muan vyhlásil stav katastrofy.
Podľa AP sa jedná o jednu z najtragickejších katastrof v histórii juhokórejského letectva. Naposledy krajinu postihlo veľké letecké nešťastie v roku 1997, keď sa pred pristátím na tichomorskom ostrove Guam zrútilo lietadlo spoločnosti Korean Air a zahynulo 228 z 254 ľudí na palube.