Nemecké vládne strany sa obávajú, že kancelára Olafa Scholza by pri decembrovom hlasovaní o dôvere mohli podporiť poslanci Alternatívy pre Nemecko.
Zhatili by tým rozpustenie Spolkového snemu a skomplikovali cestu k predčasným voľbám. Sociálni demokrati a zelení preto pripravujú stratégiu, ako tomu zabrániť.
V Nemecku sa na začiatku novembra rozpadla trojčlenná vládna koalícia SPD, zelených a slobodných demokratov. Kancelár Scholz po dohode časti parlamentných strán požiada 11. decembra Spolkový snem o dôveru, hlasovať by sa o nej malo 16. decembra.
Vzhľadom na to, že vláda je po odchode FDP menšinová, predpokladá sa, že Scholz dôveru nedostane, pretože zaň budú hlasovať len sociálni demokrati a zelení. Nasledovalo by rozpustenie snemu a voľby, ktoré by sa mali podľa dohody konať 23. februára.
Harmonogram by však mohla ešte narušiť Alternatíva pre Nemecko, ktorá je označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú stranu. Jej poslanec Jürgen Pohl totiž podľa spravodajského webu Politico v internej komunikácii na telegrame uviedol, že podporí svojím hlasom Scholza ako "menšie zlo". Zabrániť tým podľa svojich slov chce nástupu Friedricha Merza, ktorý je kandidátom na kancelára za konzervatívnu úniu CDU/CSU.
Podľa viacerých poslancov AfD, napríklad Christiana Bauma, je možný budúci kancelár Merz "nebezpečenstvom pre mier". Predseda CDU zastáva v porovnaní so Scholzom oveľa tvrdší postoj voči Rusku, ktorého invázii sa bráni Ukrajina už 1000 dní. Podľa Bauma by preto Scholza mohlo podporiť aj niekoľko poslancov AfD z východonemeckých spolkových krajín.
SPD a zelení majú v Spolkovom sneme teraz spolu 325 poslancov zo 733. Keby sa rozhodlo za Scholza hlasovať aspoň 42 zo 76 poslancov AfD, dostal by dôveru a musel proti svojej vôli pokračovať vo funkcii.
Tomu chcú vládne strany za každú cenu zabrániť. Podľa agentúry DPA preto pripravujú možnosť, že sa prípadne vládni poslanci pri hlasovaní zdržia.
Aký bude postup poslancov AfD, nie je teraz jasné. Šéfka strany Alice Weidelová, ktorá sa chce uchádzať o funkciu predsedníčky nemeckej vlády, uviedla, že svojim kolegom hlasovať za Scholza neodporúča.
"Vedenie frakcie žiada predčasné voľby už niekoľko mesiacov, a preto tiež odporučí, aby (poslanci AfD) dôveru spolkovému kancelárovi nevyslovili," uviedol hovorca Weidelovej Daniel Tapp. Spolupredseda strany Tino Chrupalla pritom podľa webu Politico nie je proti tomu, aby AfD z taktických dôvodov Scholza podporila.