Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyzval v telefonáte izraelského ministra obrany Joava Galanta, aby jeho krajina umožnila podstatné zvýšenie humanitárnej pomoci - vrátane potravín a liekov - pre civilistov v palestínskom Pásme Gazy. Uviedla to na svojom webe americká diplomacia.
Blinken podľa svojho hovorcu Matthewa Millera opätovne ubezpečil Galanta o americkom záväzku ohľadne zabezpečenia bezpečnosti Izraela pred hrozbami zo strany Iránu a Teheránom podporovaných skupín.
Ministri spolu ale rokovali tiež o ťažkých humanitárnych podmienkach v Gaze. "Minister zhodnotil opatrenia, ktoré Izrael doteraz prijal, a vyzval na ďalšie kroky s cieľom podstatne zvýšiť a udržať humanitárnu pomoc - vrátane potravín, liekov a ďalších nevyhnutných dodávok - pre civilných obyvateľov na celom území Gazy," uviedol Miller.
V polovici októbra americký minister obrany Lloyd Austin a šéf diplomacie Blinken vyzvali izraelských predstaviteľov, aby podnikli kroky na urýchlené zlepšenie humanitárnej situácie v Pásme Gazy. V liste podľa agentúry Reuters obaja americkí politici uviedli, že Izrael musí podniknúť kroky na zlepšenie humanitárnej situácie do 30 dní, inak by USA mohli obmedziť vojenskú pomoc krajine.
Spomenuli opatrenia ako vytvorenie páuz v bojoch pre humanitárne dodávky či vpustenie do Gazy aspoň 350 nákladných vozidiel s pomocou denne.
Miller podľa agentúry AP poznamenal, že Izraelu do vypršania lehoty zostáva ešte zhruba deväť dní, ale že doterajší pokrok je nedostatočný. "K dnešnému dňu sa situácia výrazne nezmenila. Zaznamenali sme nárast v niektorých oblastiach. Ale keď sa pozriete na stanovené odporúčania v liste, tá splnená nebola," dodal hovorca americkej diplomacie.
Izrael v októbri obmedzil množstvo humanitárnej pomoci, ktoré púšťa do Pásma Gazy, v priemere na 30 kamiónov denne, vyhlásil v pondelok šéf Úradu pre palestínskych utečencov (UNRWA) Philippe Lazzarini a upozornil, že to je najmenej od začiatku 13 mesiacov trvajúcej vojny. Izrael popiera, že by objem pomoci zámerne obmedzoval.
Okrem toho Izrael oficiálne informoval OSN, že ukončuje spoluprácu s UNRWA, ktorý viní okrem iného zo zamestnávania členov teroristického hnutia Hamas vrátane ľudí, ktorí sa priamo podieľali na útoku proti Izraelu z vlaňajšieho 7. októbra. Agentúra niektorých zamestnancov prepustila a posilnila vnútorný mechanizmus, aby zaručila svoju neutralitu.
Úrad zohráva kľúčovú úlohu v zabezpečovaní distribúcie pomoci či chodu zdravotníckych zariadení v ničivej vojne, ktorú vedie Izrael v Pásme Gazy proti Hamasu v odvete za jeho teroristický útok na južný Izrael.
Reuters s odvolaním sa na dostupné izraelské štatistiky potvrdil, že objem humanitárnej pomoci vpustený do Gazy minulý mesiac zostal na najnižšej úrovni od vlaňajšieho októbra. Izrael na začiatku tohto októbra začal na severe Pásma Gazy novú rozsiahlu pozemnú ofenzívu s cieľom zabrániť preskupeniu síl Hamasu a takmer na dva týždne úplne pozastavil prísun humanitárnej pomoci do tejto oblasti.