Pri ďalšom ruskom vzdušnom útoku na prístavnú infraštruktúru v ukrajinskej Odeskej oblasti zahynulo päť ľudí a deväť ich bolo zranených. Na telegrame to dnes večer napísal ukrajinský vicepremiér a minister pre obnovu a regionálny rozvoj Oleksij Kuleba.
Pri údere bola podľa neho poškodená civilná loď plaviaca sa pod vlajkou Panamy. Je to tretia zahraničná loď zasiahnutá Ruskom za posledné štyri dni, dodal činiteľ. Moskva sa nevyjadrila.
Obete sú podľa neho Ukrajinci, piati zranení sú vo vážnom stave. "Pri útoku bola poškodená civilná loď plaviaca sa pod vlajkou Panamy - kontajnerové plavidlo ´Shui Spirit´," uviedol ukrajinský vicepremiér.
"Ukrajina dnes zostáva garantom potravinovej bezpečnosti. Preto je dôležité zastaviť praktizáciu tohto teroru - dostatkom zbraní, protivzdušnou obranou, diplomaciou, sankciami a trestami za každý vojnový zločin, "vyzval vo svojom príspevku.
Ukrajinskí činitelia v pondelok informovali o ruskom útoku na prístavnú infraštruktúru Odesy, kedy podľa nich invázne sily zasiahli civilnú loď Optima plaviacu sa pod vlajkou Palau.
Podľa šéfa správy Odeskej oblasti Oleha Kipera pri útoku zahynul Ukrajinec a päť cudzincov utrpelo zranenia. Ukrajinské ministerstvo pre obnovu pred tým informovalo, že ruská armáda v prístave Pivdennyj v noci na nedeľu zasiahla loď naloženú kukuricou určenou na vývoz.
Nikomu z 15-člennej posádky tvorenej Sýrčanmi a Egypťanmi sa nič nestalo. Loď Paresa plávajúca pod vlajkou štátu Svätý Krištof a Nevis mala "úplne civilný náklad", uviedol rezort.
Ukrajinské ministerstvo pre obnovu v prípade lode Paresa dodalo, že išlo o dvadsiate civilné plavidlo poškodené pri ruských útokoch. Kuleba v pondelok obvinil Moskvu, že sa snaží narušiť fungovanie ukrajinského námorného potravinového koridoru, a ohroziť tak globálnu potravinovú bezpečnosť.
Ukrajina je kľúčovým producentom obilia, býva označovaná za obilnicu Európy a na jej cenovo dostupné dodávky poľnohospodárskych produktov spoliehajú krajiny v Afrike, na Blízkom východe aj v Ázii.
Rozsiahla ruská invázia v roku 2022 ukrajinskému poľnohospodárstvu zasadila ťažkú ranu a okrem toho ohrozila bezpečnú plavbu lodí v Čiernom mori.
Rusko po vpáde do susednej krajiny zablokovalo čiernomorské plavebné trasy, po ktorých Ukrajina vyvážala potraviny, avšak Kyjev ešte v prvom roku vojny export po mori čiastočne obnovil vďaka obilnej dohode sprostredkovanej Tureckom a OSN. Moskva však vlani jej platnosť nepredĺžila.
Kyjev následne zriadil vlastný dočasný námorný koridor, ktorý vedie pozdĺž pobrežia a ďalej do rumunských teritoriálnych vôd a do Turecka. Ministerstvo obnovy uvádza, že za dobu existencie tejto trasy jej preplávalo viac ako 2500 lodí s viac ako 70 miliónmi ton nákladu.