Prezident Peter Pellegrini naznačil, že jeho podpis konsolidácie nie je istý. Avizuje, že bude do posledného dňa sledovať rokovania. Upozorňuje, že Slovensko dlhodobo čelí nedostatku zdravotníckeho personálu a domnieva sa, že konsolidačný balíček by mohol situáciu ešte zhoršiť.
Pellegrini v pondelok absolvoval stretnutie s predstaviteľmi zdravotníckeho sektora. Vyše dvojhodinovú diskusiu označil za „otvorenú a konštruktívnu“. „Toto stretnutie nemôže a ani nemá suplovať prácu vlády,“ zdôraznil s tým, že riadny chod zdravotníctva musí zabezpečiť kabinet Roberta Fica.
Podľa Pellegriniho v súvislosti s konsolidáciou začínajú panovať obavy o stav slovenského zdravotníctva. „Konsolidácia je niečo, čo Slovensko niečo nevyhnutne prijať musí. (...) Vláde vôbec nezávidím, že musí nájsť spôsob, ako ušetriť 2,7 miliardy eur,“ vyjadril sa.
Hoci Pellegrini pripúšťa, že vláda nemá možnosti finančne podporiť zdravotníctvo, môže solidaritu vyjadriť aj tým, že sektor nepodrobí konsolidácii a nezníži jeho rozpočet. Podľa prezidenta nie je vhodné vytvárať v zdravotníctve prostredníctvom konsolidačného balíčka ďalšie napätie, keď už aj teraz slovenskí zdravotníci odchádzajú za výhodnejšími podmienkami do zahraničia. Upozorňuje, že táto tendencia sa môže zvýšiť.
„Musím povedať, že takú zhodu naprieč odborovými zväzmi, komorou lekárov či ambulantnými spoločnosťami, akú som zažil dnes, som už dlho nevidel,“ sumarizoval stretnutie so zdravotníkmi. „Zhodli sa, že ak bude prijatý konsolidačný balíček so škrtením platov lekárov a sestier, môže to spôsobiť kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ uviedol.
Podľa slov prezidenta Slovensku chýba asi 12-tisíc zdravotných sestier, pričom vyše polovica z tých, ktoré sú, má viac ako 50 rokov. „Ak sa hoci len polovica z nich rozhodne odísť, poskytovanie zdravotnej starostlivosti je vážne ohrozené,“ zhrnul.
Hlava štátu pripúšťa, že možno sa nepodarí stopercentne naplniť požiadavky lekárov, apeluje preto na hľadanie kompromisu. „Treba z kratšej cesty zísť dolu a hľadať kompromisné riešenie, (...) vyzývam vládu a žiadam ju o kompromis,“ povedal, pričom upozornil aj na fakt, že sme jednou z dvoch krajín EÚ, kde každoročne prichádza k poklesu zdravotníckeho personálu.
Dodal, že ak bude v tomto kontexte spoločenské napätie eskalovať, môže to ovplyvniť jeho rozhodovanie o tom, či konsolidačný zákon vráti do parlamentu. Vláde a ministrovi financií – ale a aj budúcemu šéfovi či šéfke rezortu zdravotníctva – Pellegrini navrhol, aby sa so zdravotníkmi osobne stretli.
„Ako prezident zasiahnem vždy, ak budem cítiť konflikt, ktorý sa dotýka života ľudí na Slovensku,“ prisľúbila hlava štátu.