Keďže si je americký Fed po septembrovom nečakane razantnom znížení úrokových sadzieb istejší, že inflácia udržateľne klesá smerom k dvojpercentnému cieľu, presúva časť pozornosti svojho duálneho mandátu na „maximalizáciu zamestnanosti“. Preto bola pre finančné trhy a dolárové úroky zvlášť dôležitá septembrová správa z amerického trhu práce. No a tá prekonala očakávania, keďže miera nezamestnanosti klesla na 4,1 percenta a na trhu práce pribudlo 254-tisíc pracovných miest, čo je o 100-tisíc viac, ako ekonómovia očakávali.
Nutnosť razantne znižovať úrokové sadzby v tomto svetle vyzerá ako vzdialená spomienka včerajšej noci. Výnosy amerických vládnych dlhopisov sa ocitli na hojdačke, pričom tie desaťročné najprv skĺzli zo 4,48 na 3,66 percenta v dôsledku očakávaní zníženia sadzieb.
Údaje o zamestnanosti a rast cien ropy však výnosy opäť mierne posunuli nahor na 3,83 percenta a výnosy dvojročných vládnych dlhopisov sa vo štvrtok obchodovali na úrovni 3,95 percenta. V prostredí geopolitického napätia súvisiaceho s eskaláciou blízkovýchodného konfliktu sa z náhlych zmien nálad na trhu stáva štandard.