Zástupcovia volebných úradov z celých Spojených štátov dnes varovali, že problémy s doručovaním poštových zásielok by mohli vyradiť niektorých voličov z účasti v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.
Šéfovi americkej pošty zároveň oznámili, že inštitúcia dodnes neodstránila nedostatky, ktoré sprevádzajú korešpondenčné hlasovanie, informovala dnes agentúra AP.
V liste úradníci uviedli, že počas uplynulého roka, vrátane nedávno skončeného obdobia primárok, miestne volebné úrady dostali poštou niektoré včas opečiatkované hlasovacie lístky až niekoľko dní po uplynutí lehoty na ich započítanie.
Upozornili tiež, že riadne adresované volebné zásielky sa im niekedy vracajú ako nedoručiteľné, čo je problém, ktorý môže voličov bez ich zavinenia automaticky vyhodnotiť ako neaktívny. To potom môže spôsobiť chaos vo chvíli, keď sa títo voliči k voľbám dostavia.
List generálnemu riaditeľovi americkej pošty Louisovi DeJoyovi zaslali dve skupiny, ktoré zastupujú popredných volebných správcov vo všetkých 50 amerických štátoch.
V dokumente sa okrem iného uvádza: "Nepozorujeme zlepšenie ani sústredenú snahu o rozptýlenie našich obáv... Žiadame, aby ste podnikli okamžité a hmatateľné kroky na nápravu pretrvávajúcich problémov pri zabezpečovaní volebných poštových služieb. Ak tak neurobíte, riskujete obmedzenie účasti voličov a ohrozenie dôvery v celý volebný proces, "dodali predstavitelia volebných úradov.
Obe skupiny tvrdia, že volební úradníci "takmer vo všetkých štátoch" sa stretávajú s tým, že dostanú včas odoslané hlasovacie lístky až po dni volieb a po lehote troch až piatich pracovných dní, ktorú pošta uvádza ako štandard pre zásielky prvej triedy.
Sťažnosť prichádza necelé dva týždne po tom, ako DeJoy v rozhovore s AP ubezpečil, že pošta je pripravená zvládnuť očakávanú tohtoročnú záplavu hlasovacích lístkov v rámci prezidentských volieb.
Ich dôveryhodnosť je pritom obzvlášť citlivou témou v čase, keď exprezident Donald Trump naďalej spochybňuje regulérnosti hlasovania a dodnes nepodložene tvrdí, že v minulých voľbách v roku 2020 zvíťazil.
V posledných voľbách, v čase globálnej pandémie covidu-19, bolo zo zhruba 158 miliónov odovzdaných hlasov vyše 69 miliónov hlasovacích lístkov podaných korešpondenčne, podstatne viac ako v roku 2016.
Aj keď je pravdepodobné, že toto číslo bude tento rok opäť nižšie, mnoho voličov si korešpondenčné hlasovanie obľúbilo a spolieha sa naň. A ako demokrati, tak republikáni sa snažia svojich priaznivcov prinútiť, aby volili predčasne - buď osobne vhodením volebných lístkov do zvláštnych schránok, alebo ich odoslaním poštou.
List riaditeľovi pošty bol zverejnený práve v deň, keď úrady začali rozposielať poštou prvé volebné lístky voličom v Alabame, ktorí sa prezidentských volieb 5. novembra, v ktorých sa s republikánskym kandidátom Trumpom stretne demokratka a súčasná viceprezidentka Kamala Harrisová, z nejakého dôvodu nebudú môcť priamo zúčastniť.