Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na tlačovej konferencii pre zahraničných novinárov zopakoval, že Izrael si z bezpečnostných dôvodov potrebuje ponechať kontrolu nad južnou hranicou Pásma Gazy s Egyptom.
Táto skutočnosť by však podľa neho nemala byť prekážkou k uzavretiu dohody s palestínskym teroristickým hnutím Hamas o prepustení rukojemníkov.
Netanjahu sa na úvod tlačovej konferencie pre zahraničných novinárov ospravedlnil rodinám rukojemníkov za to, že sa mu nepodarilo dostať ich z Gazy. "Siedmeho októbra sme zažili najhoršie barbarstvo v tomto storočí," povedal Netanjahu.
"Sú to divosi, sú to teroristi, ktorých Irán implantoval popri našich hraniciach, rovnako ako inde, a my sme odhodlaní ich poraziť. Vymýtiť toto zlo z nášho stredu, "dodal.
Potom sa opäť vrátil k úzkemu hraničnému pásu medzi Gazou a Egyptom známemu ako Filadelfský koridor, o ktorom tvrdí, že Izrael si nad ním musí ponechať kontrolu. Ak Izrael odchodom z Filadelfského koridoru zmierni tlak na Hamas, nedostane podľa Netanjahua späť všetkých rukojemníkov.
Izrael podľa neho nestiahne svojich vojakov z tejto oblasti, kým nebude zaručené, že nebude môcť byť nikdy využitá ako záchranný bod pre hnutie Hamas. "Pokiaľ sa tak nestane, budeme tam," dodal Netanjahu.
Podmienky trvalého prímeria podľa Netanjahua musia zahŕňať situáciu, keď Filadelfský koridor nebude možné využívať ako pašerácku trasu. Kým tento cieľ nebude dosiahnutý, tak podľa neho premiéra Izraelčania v tomto úzkom páse musia zostať.
Netanjahu tiež tvrdil, že udržanie hranice medzi Gazou a Egyptom je nevyhnutné nielen preto, aby Hamas neterorizoval Izrael, ale aj preto, aby "neterorizoval obyvateľov Gazy".
Vojna v Pásme Gazy sa začala vlani 7. októbra, keď ozbrojenci z Hamasu a ich spojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších 251 uniesli.
Vyše 100 rukojemníkov prepustili pri týždňovom prímerí koncom novembra, osem ich oslobodila izraelská armáda a necelé štyri desiatky priviezla armáda do Izraela mŕtvych. Teraz podľa armády v Gaze zostáva 97 rukojemníkov, z ktorých je však najmenej 33 po smrti.
Izraelská odveta si v Pásme Gazy podľa úradov spravovaných Hamásom vyžiadala životy viac ako 40.800 ľudí, ďalších viac ako 94-tisíc osôb utrpelo zranenia.
Veľká časť Gazy bola od októbra zničená a drvivá väčšina tunajších 2,3 milióna obyvateľov prežíva vo veľmi ťažkých podmienkach mimo svojich domovov.