Talianski priemyselníci podporujú návrat Talianska k jadrovej energii, ktorej sa krajina vzdala v 80. rokoch minulého storočia. Sľubujú si od tohto kroku pokles nákladov na energiu. Informuje o tom dnes agentúra APA.
"Energia je pre každú krajinu zásadným faktorom a Taliansko musí zvýšiť svoju energetickú nezávislosť. Obnoviteľné zdroje sú síce vítané, správnou cestou je ale kombinácia zdrojov energie," uviedol šéf talianskeho priemyselného zväzu Confindustria Emanuele Orsini.
"Musíme znova hovoriť o jadrovej energii, pretože keď s tým začneme dnes, budeme schopní jadrovú energiu vyrábať až za 11 alebo 12 rokov," dodal. "Obnoviteľné energie závisia od slnka a vetra, energia je však potrebná neustále," upozornil tiež.
Niektoré priemyselné odvetvia v Taliansku v poslednej dobe tvrdo zasiahli vyššie náklady na energiu. "Tieto náklady majú v niektorých sektoroch zásadný význam," uviedol Orsini.
Taliani v roku 1987, teda rok po havárii Černobyľskej jadrovej elektrárne, odhlasovali v referende postupné ukončenie využívania jadrovej energie v krajine. Posledné jadrové elektrárne v Taliansku ukončili prevádzku v roku 1990, píše APA.
V roku 2009 vtedajší premiér Silvio Berlusconi oznámil zámer znova investovať do jadrovej energetiky, svoje plány ale neskôr pozastavil. V roku 2011, niekoľko mesiacov po havárii v japonskej Fukušime, sa v ďalšom referende vyslovilo proti stavbe nových reaktorov približne 94,5 percenta Talianov.
Talianska pravicová strana Liga, ktorá je súčasťou súčasnej vládnej koalície, presadzuje nové referendum o obnovení produkcie jadrovej energie v Taliansku.
Podľa predsedu strany a vicepremiéra Mattea Salviniho by sa tak Taliansko mohlo vrátiť k "čistej jadrovej energii najnovšej generácie", píše APA.