Francúzsky prezident Emmanuel Macron oficiálne otvoril Hry XVII. paralympiády v Paríži. Stalo sa tak v stredu 28. augusta o 22:38 "Vyhlasujem paralympijské hry v Paríži za otvorené," povedal Macron.
Slávnostnej formulke predchádzal unikátny otvárací ceremoniál, ktorý sa prvýkrát v histórii paralympiád nekonal na hlavnom štadióne, ale v samotnom centre mesta. Športovci prešli ikonickými Elyzejskými poľami na nemenej slávne námestie Place de la Concorde. Olympijský oheň slávnostne zapálili až piati paraolympionici.
Francúzski organizátori predviedli skvelé divadlo na Seine už počas otvorenia olympijských hier a zopakovali ho aj pri ceremoniáli tých paralympijských. Športovci sa tentokrát neplavili po rieke, ale divákom sa predstavili v centre mesta. Slávnostný ceremoniál mal názov: Paradox: od nezhôd k súladu (Paradox: from discord to concord).
Niesol sa v duchu tohto hesla a znázorňoval ťažkosti, ktorými musia prechádzať paralympionici i všetci ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí tvoria až 15 percent svetovej populácie.
Po úvodnom videu, v ktorom prišiel na improvizovaný štadión v centre mesta francúzsky paraplavec Theo Curin, oficiálne predstavili francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a predsedu Medzinárodného paralympijského výboru Andrewa Parsonsa.
Potom už prišli na rad športovci, ktorí postupne prichádzali na najväčšie parížske námestie Place de la Concorde. Na defilé 168 krajín sa na Champs-Élysées pozeralo obrovské množstvo divákov a ďalších približne 35-tisíc ich bolo priamo na improvizovanom štadióne na námestí.
Odštartovali ho reprezentanti Afganistanu a zakončili domáci Francúzi. Slováci prišli do rad ako 139. v poradí, vlajkonosiči výpravy boli parastolná tenistka Alena Kánová a paracyklista Patrik Kuril.
Ešte predtým odštartoval umelecký program pod vedením choreografa Alexandra Ekmana, ktorý pokračoval aj po nástupe športovcov a oficiálnom otvorení hier. Dve skupiny tanečníkov počas neho prešli "od nezhôd k súladu" využívajúc kreativitu ako prostriedok na preklenutie rozdielov, ktoré ich delia. Tento príbeh v piatich umeleckých segmentoch interpretovalo 140 umelcov vrátane 16 interpretov s postihnutím.
Po ďalšom tanečnom akte prišla na rad protokolová sekvencia, na začiatku ktorej organizátori predstavili históriu paralympijského hnutia od roku 1948 a prvé športové podujatia organizované v nemocnici pre poranenia chrbtice v Stoke Mandeville, z ktorých neskôr vzišli paralympijské hry.
Po vztýčení francúzskej zástavy za tónov Marseillaisy a prejavoch šéfa hier Tonyho Estangueta i prezidenta Medzinárodného paralympijského výboru Andrewa Parsonsa pri obelisku francúzsky prezident Emmanuel Macron oficiálne otvoril paralympijské hry v Paríži.
Po ďalšej časti tanečného programu priniesol paralympijskú zástavu na pódium John McFall, strieborný medailista v paraatletike z Pekingu 2008 a prvý astronaut so zdravotným postihnutím, ktorý vstúpil do Európskej vesmírnej agentúry.
Dvaja francúzski paralympionici, jeden rozhodca a tréner prečítal paralympijský sľub a potom už nasledoval vrchol programu - zapálenie ohňa. Pochodeň priniesol na námestie šesťnásobný olympijský medailista v plávaní Florent Manaudou a za zvukov Bolera od Mauricea Ravela sa cez ruky viacerých parašportovcov z rôznych krajín dostal až do Tuilerijskych záhrad.
V nich rovnako ako počas otváracieho ceremoniálu olympiády nechali vzbĺknuť plameň pod obrovským teplovzdušným balónom a ten sa vzniesol ponad francúzsku metropolu. Oheň zapálili až piati paralympionici Charles-Antoine Kouakou, Fabien Lamirault, Alexis Hanquinquant, Elodie Lorandiová a Nantenin Keitová.
V Paríži bude súťažiť 4400 športovcov zo 168 národných paralympijských výberov, plus Utečenecký paralympijský tím a 98 zástupcov neutrálnych športovcov z Ruska a Bieloruska. Paríž tak zlomí rekord Tokia 2020, kde športovalo 4393 paralympioknikov. Rovnako je to aj s podielom žien - športovkýň, ktorých bude 1983 (v Tokiu 1846).