Добавить новость

Песков назвал утками сообщения о вмешательстве РФ в выборы в США

Игорь Осинькин: самарский футбольный клуб «Крылья Советов» находится в состоянии постоянного напряжения

Telegram грозит новый штраф за отказ удалить запрещенный в России контент

Праздники 7 ноября 2024 года: года и День проведения военного парада на Красной площади отмечают в России



Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Volatilita technologických akcií ako nový normál?

V posledných rokoch sme boli svedkami výraznej nestability na akciových trhoch. Udalosti ako pandémia COVID-19, rastúca inflácia, zmeny úrokových sadzieb či technologický pokrok významne ovplyvnili trhové dianie.

Mnohé indikátory signalizujú dlhodobé zvýšenie volatility. Mali by sme sa teda pripraviť na obdobie vyššej nestability? V tomto článku sa pozriem na to, ako vlastne meriame volatilitu a  ako sa celú situácia okolo výkyvom na finančných trhoch analyzovať.

Faktory ovplyvňujúce volatilitu

Od roku 2020 trhy zažili množstvo udalostí, ktoré zvýšili volatilitu a spôsobil investorom stres. Pandémia COVID-19 priniesla obrovskú neistotu, ktorá výrazne ovplyvnila globálne trhy.

Dlhodobé obavy o makroekonomický vývoj, rastúca inflácia a prepad akcií v roku 2022 spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb a energetickou krízou ešte viac zvyšovali volatilitu. Najnovšie obavy zahŕňajú možné zastavenie súčasného rastu technologických akcií, ktorý je spojený s rozvojom umelej inteligencie, a očakávané zníženie úrokových sadzieb.

Ako meriame volatilitu?

Na to, aby sme správne pochopili súčasné dianie v technologickom sektore, musíme najskôr chápať volatilitu, ktorú je možné indikovať prostredníctvom rôznych metód technickej analýzy. Pre lepšiu ilustráciu som použila ako príklad akcie spoločností Nvidia a Meta Platforms.

Prvý ukazovateľ sa volá Smerodajná odchýlka

Primárnym ukazovateľom je tzv. Smerodajná odchýlka, ktorá vyjadruje priemernú odchýlku ceny akcie od priemernej hodnoty počas určitého obdobia. Čím vyššia je táto hodnota, tým väčšia je volatilita na trhu.

Ide o štatistický nástroj, ktorý nachádza široké uplatnenie aj vo finančnej analýze, v praxi sa však bežne nevyužíva, aj keď sa nájdu výnimky, ako je napríklad technický ukazovateľ Bollingerove pásma.

Čo je Beta?

Praktickejším a zároveň významným ukazovateľom volatility je Beta, ktorá meria pohyby ceny akcie v porovnaní so širším trhom, tzv. benchmarkom, zvyčajne indexom S&P 500. Beta s hodnotou 1 znamená, že akcia má volatilitu podobnú tej, ktorú má celý trh. Ak hodnota S&P 500 klesne, akcia s betou 1 pravdepodobne zaznamená podobný pokles.

Stabilnejšie akcie, napríklad akcie firiem poskytujúcich verejnoprospešné služby (vodárne, elektrárne), majú betu nižšiu ako 1, čo signalizuje nižšiu volatilitu v porovnaní s trhom. Napríklad 21. augusta 2024 sa táto hodnota pohybovala na úrovni 0,1.

Vývoj Beta hodnoty spoločnosti Meta Platforms. GRAF: Zacks.com

Naopak, akcie v rýchlo sa rozvíjajúcich odvetviach, najmä v technologickom sektore, majú často betu vyššiu ako 1, čo naznačuje vyššiu volatilitu, čiže tendenciu stúpať viac a klesať menej ako index.

Pre lepšiu ilustráciu – počas rovnakého obchodného dňa v druhej polovici augusta sa beta technologického sektora pohybovala na hodnote aktuálne 1,9. Konkrétne akcie Nvidie dosahovali hodnotu Beta 1,68 a akcie Meta Platforms 1,21.

Beta s hodnotou 0 indikuje, že podkladový cenný papier nemá trhovú volatilitu. V tomto prípade je dobrým príkladom hotovosť, pokiaľ neuvažujeme o inflácii.

Vývoj Beta hodnoty spoločnosti Meta Platforms. GRAF: Zacks.com 

Index volatility VIX

Ďalším dôležitým ukazovateľom volatility je index VIX, známy aj ako "index strachu". VIX je ukazovateľom očakávanej volatility na akciovom trhu založeným na opciách indexu S&P 500. Počíta ho v reálnom čase burza CBOE.

Hodnoty nad 20 spravidla signalizujú zvýšenú volatilitu v najbližších 30 dňoch, zatiaľ čo hodnoty medzi 13 a 19 sú považované za indikátor nižšej volatility. Jeho hodnota dosahovala 21. augusta hodnotu 15, čo znamená, že trh očakával nižšiu volatilitu.

Vývoj Indexu VIX. GRAF: Yahoo Finance

Vzťah medzi rizikom, výnosom a volatilitou

Medzi rizikom a výnosom existuje pozitívna korelácia (vzťah, pri ktorom sa obe premenné pohybujú rovnakým smerom) s jedným dôležitým upozornením: neexistuje záruka, že prijatie vyššieho rizika povedie k vyšším výnosom.

Naopak, vyššie riziko môže viesť k väčším stratám. Investície s nižším rizikom majú spravidla nižší potenciál zisku, zatiaľ čo investície s vyšším rizikom majú vyšší potenciál zisku, ale aj vyšší potenciál strát.

Vývoj ceny akcií a beta hodnoty spoločnosti verejnoprospešného sektora SPDR. GRAF: Yahoo Finance

S rizikom a výnosom pozitívne koreluje aj volatilita. Vyššie riziko je často spojené s vyššou volatilitou investícií. Preto sú technologické akcie oveľa volatilnejšie v porovnaní s defenzívnymi akciami verejnoprospešných služieb. Vyššia volatilita znamená, že volatilnejšie akcie môžu priniesť potenciálne väčšie straty, ale aj potenciálne vyššie zisky.

Volatilita v technologickom sektore zostáva zvýšená

Nie je jednoduché určiť, ktorý z týchto faktorov najviac prispel k zvýšenej volatilite. Z analýzy indexu VIX však môžeme vidieť, že po poklese inflácie sa volatilita celého trhu vrátila na predpandemickú úroveň.

Avšak volatilita v technologickom sektore zostáva zvýšená a napríklad v ETF fonde Technology Select Sector SPDR Fund, ktorý sleduje technologický sektor, vykazuje dlhodobo rastúci trend. Tento rast je výsledkom vysokých ziskov spoločností, ktoré sa premietli do výrazného rastu cien akcií v tomto sektore.

Vývoj ceny akcií a beta hodnoty spoločnosti technologického sektora SPDR. GRAF: Yahoo Finance

Zisky prekonávajú ostatné sektory

Aj keď sme od roku 2020 zažili množstvo udalostí, ktoré zvýšili volatilitu v technologickom sektore, za aktuálnym nárastom stojí najmä vysoká ziskovosť technologických spoločností, ktorá dlhodobo výrazne prekonáva ziskovosť ostatných sektorov indexu S&P 500.

Ak by došlo k poklesu ich ziskovosti, môžeme očakávať aj pokles volatility ich akcií, aj keď tá by pravdepodobne zostala nad priemerom celého trhu.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Глава города вручил 14-летним псковичам паспорта

Telegram пригрозили новым штрафом за неудаление контента

ОМК будет развивать инженерные классы в школах Нижегородской области

Telegram грозит новый штраф за отказ удалить запрещенный в России контент

Музыкальные новости

«Торпедо» одолело московское «Динамо» благодаря голу Мисникова в буллитной серии

Николай Цискаридзе на марафоне Знание.Первые: «Если человек развивается, он живет»

В Московской области сотрудники Росгвардии провели урок безопасности для школьников

Дистрибьюция Музыки. Дистрибьюция Музыки в России. Дистрибьюция музыки в вк.

Новости России

Ефимов: в Хорошево-Мневниках построят теннисный центр в рамках МаИП

Игорь Осинькин: самарский футбольный клуб «Крылья Советов» находится в состоянии постоянного напряжения

Волшебная сила дуба

Школьница из Солнечнодольска выиграла конкурс и побывала на концерте в Москве

Экология в России и мире

10 самых опасных продуктов, которые есть в каждом холодильнике

Трамвайный маршрут от Купчино до Шушар начнет работу в конце 2025 года

Новогодняя программа Шнурова сулит певцу немалый заработок

В Коми главврачу вынесено представление из-за неработающего лифта – медперсонал спускает и поднимает пациентов на носилках

Спорт в России и мире

Прямая трансляция первого матча Елены Рыбакиной на Итоговом турнире WTA

Соболенко досрочно пробилась в плей-офф Итогового WTA. А Рыбакина уже не выйдет из группы

Российская теннисистка Шнайдер вышла в финал турнира WTA-250 в Гонконге

Корнеева проиграла Сёнмез и не смогла выйти в финал турнира WTA в Мериде

Moscow.media

Джиган, Artik & Asti и NILETTO спели о худи, а Дина Саева стала новым артистом: в Москве прошел BRUNCH Rocket Group

Клиенты «Байкал Сервиса» экономят на подготовке к зиме и Новому году

Казанская икона Божией Матери на алтарной стене Казанского кафедрального собора.

Дайджест новостей «Грузовичкоф» за октябрь











Топ новостей на этот час

Rss.plus






Брокер Ракута: цены на аренду в РФ будут расти еще в течение двух лет

Российские бренды при поддержке АСИ представили продукцию на Кантонской ярмарке импорта и экспорта в КНР

В Приамурье транспортная полиция расследовала онлайн-кражу в поезде

Матвиенко пошутила над замглавы Минздрава РФ Зеленским из-за его фамилии