„Vzhľadom na výsledky výskumu je teraz nevyhnutné vyhlásiť globálnu núdzovú situáciu na riešenie plastového znečistenia,“ povedal pre britský The Guardian Sedat Gündoğdu, ktorý študuje mikroplasty na Cukurovej univerzite v Turecku.
Ľudia sú vystavení mikroplastom – definovaným ako úlomky menšie ako 5 mm v priemere – a chemikáliám používaným na výrobu plastov z rozsiahleho plastového znečistenia ovzdušia, vody a dokonca aj potravín.
Vo vode je stokrát viac nanočastíc plastu, ako sa myslelo
Zdravotné riziká mikroplastov v ľudskom tele ešte nie sú dobre známe. Nedávne štúdie len začínajú naznačovať, že by mohli zvýšiť riziko rôznych ochorení, ako je oxidačný stres, ktorý môže viesť k poškodeniu buniek a zápalu, ako aj kardiovaskulárnym ochoreniam.
Štúdie na zvieratách tiež spájajú mikroplasty s problémami s plodnosťou, rôznymi druhmi rakoviny, narušeným endokrinným a imunitným systémom a zhoršeným učením a pamäťou.
„Nájdenie mikroplastov v čoraz väčšom počte ľudských orgánov vyvoláva množstvo obáv vzhľadom na to, čo vieme o zdravotných účinkoch na zvieratá, štúdiu ľudských buniek v laboratóriu a nových epidemiologických štúdiách,“ povedala Bethanie Carney Almrothová, ekotoxikologička z University of Göteborg vo Švédsku.