Austrália dnes schválila plán na výstavbu obrovskej solárne farmy. Štát bude na severe krajiny a vláda tvrdí, že to bude najväčšia solárna zóna na svete.
Austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková povedala, že farma by mala vyrábať dostatok energie na napájanie troch miliónov domácností. Jej súčasťou budú panely, batérie a časom aj kábel spájajúci Austráliu so Singapurom, informujú tlačové agentúry.
"Bude to najväčšia solárna zóna na svete, vďaka ktorej sa Austrália stane svetovým lídrom v oblasti zelenej energie," uviedla Pliberseková. "Austrálčania majú na výber medzi prechodom na obnoviteľné zdroje energie, ktorý už začal a ktorý vytvára pracovné miesta a znižuje ceny, a platením za drahú jadrovú fantáziu, ktorá sa možno nikdy neuskutoční," povedala ministerka s odkazom na plány opozície.
Dodala, že projekt poskytne takmer šesťkrát viac energie, než by mohol vyrobiť jadrový reaktor s výkonom 700 megawatthodín.
Očakáva sa, že solárna farma na severe Austrálie bude dodávať štyri gigawatty elektrickej energie za hodinu na domáce použitie.
Ďalšie dva gigawatty poputujú do Singapuru, čo pokryje 15 percent spotreby tohto mestského štátu. Za rok je to teda viac ako 52 500 gigawatthodín, respektíve 52,5 terawatthodiny. Batérie by mohli uchovávať až 40 gigawattov.
Pre porovnanie - v Českej republike je najväčším výrobcom energie elektráreň v juhočeskom Temelíne. Jeho produkcia pokrýva pätinu spotreby v Česku. Elektráreň má dva bloky, každý s výkonom 1125 megawatthodín. Vlani Temelín vyrobil cez 16 terawatthodín elektriny.
Projekt s rozlohou 12-tisíc hektárov, známy ako SunCable, sa nachádza v slnkom zaliatom území na severe Austrálie. Jeho hodnota sa odhaduje na 21 miliárd eur. Podporuje ho technologický miliardár a ekologický aktivista Mike Cannon-Brookes.
Solárna farma má začať vyrábať energiu v roku 2030. Odhaduje sa, že v severnej Austrálii vytvorí 14 300 pracovných miest, uviedla ministerka.
V roku 2022 tvorili obnoviteľné zdroje energie v Austrálii podľa vládnych údajov zhruba 32 percent z celkovej výroby elektriny. Uhlie predstavovalo 47 percent energetického mixu.