Predseda vlády a líder strany Smer Robert Fico v utorok 20. augusta absolvoval návštevu na Ministerstve školstva, výskumu, vývoja a mládeže, počas ktorej debatoval so šéfom rezortu Tomášom Druckerom (Hlas). Podľa Ficových slov hovorili najmä o tom, ako naplniť Programové vyhlásenie vlády. Informoval na tom na tlačovej besede.
Na ministerstve školstva podľa premiéra cítiť „mimoriadne silný manažérsky prístup“. Tvrdí, že rezort si programové vyhlásenie rozdelil na 40 menších projektov, z ktorých každý disponuje vlastným tímom.
„Sústredil som sa na najväčšiu výzvu, ktorú tu máme, a to je otázka konkurencieschopnosti,“ uviedol šéf Smeru. Drucker uviedol, že výraz „konkurencieschopnosť“ je kľúčovým pri napĺňaní vízie ministerstva, s ktorou súvisí otázka dostatku kvalifikovanej pracovnej sily.
Fico informoval, že slovenskej ekonomike momentálne chýba asi 100-tisíc kvalifikovaných zamestnancov. Nevylúčil, že ak sa tieto pozície nepodarí zaplniť slovenskými zamestnancami, bude potrebné siahnuť po zahraničnej pracovnej sile.
„Ja by som dal prednosť ľuďom zo Slovenska," zdôraznil. S Druckerom sa zhodol, že kvalita vzdelávacieho procesu je na Slovensku momentálna neuspokojivá a jej zlepšenie potrvá niekoľko rokov.
Nízku kvalitu vzdelávacieho systému Fico odôvodňuje nedostatkom kontinuity vo vedení rezortu školstva. „Bohužiaľ, Slovensko je krajina, ktorá nemala šťastie, a kontinuita bola veľakrát prerušovaná,“ povedal.
Avizoval, že Drucker sa na zajtrajšom (21. augusta) rokovaní vlády chystá predložiť súbor legislatívnych návrhov spojených práve s konkurencieschopnosťou a (ne)dostatkom pracovnej sily - celkovo má ísť o 89 zmien. Sám minister chystané návrhy označuje ako „nežnú revolúciu v školstve“. Toto spojenie podľa vlastných slov zvolil, lebo má naznačovať, že nepôjde o radikálne opatrenia, ale o postupné kroky, pričom fungujúce elementy budú v školstve zachované.
„Aj ja sledujem mediálny obraz a zdá sa, že okolo ministerstva školstva je pomerne ticho,“ poznamenal Fico. Vysvetlil, že rezort sa zaoberá mediálne menej atraktívnymi témami, ktoré sú však podľa neho podstatné, a zároveň potrebuje na svoju prácu pokoj. Uviedol, že prebieha „kvalitný sociálny dialóg“ ministerstva so zamestnávateľmi či predstaviteľmi vyšších územných celkov.
Jeden z návrhov zákona má pomôcť vyšším územným celkom optimalizovať vzdelávací systém a špecifikovať kritériá pre prijatie žiakov na stredné školy. To by malo podľa Fica pomôcť generovať kvalifikovanú pracovnú silu.
Ministerstvo sa zároveň chystá zaviesť systém, ktorý umožní mestám a obciam financovať predškolské zariadenia rovnakým spôsobom ako základné školy. Ide o tzv. normatívne financovanie a podľa Fica zabezpečí „oveľa väčší poriadok“. Aj v tejto oblasti už Druckerov rezort s partnermi nadviazal komunikáciu.
Drucker aj Fico taktiež považujú za dôležitú zákonnú úpravu preškoľovacích a rekvalifikačných procesov. „Otázka celoživotného vzdelávania nadobúda obrovský význam,“ deklaroval premiér.
Líder najsilnejšej strany pripomenul aj Druckerov zámer zakázať na základných školách mobilné telefóny. Podľa Fica ide v skutočnosti o jednu z menej podstatných tém, ktorým sa ministerstvo venuje, avšak pritiahla najväčšiu mediálnu pozornosť. „Pán minister ide s hlavou na gilotínu,“ komentoval navrhovaný zákaz Fico s tým, že Druckera v danej veci podporuje.
„Mne sa táto myšlienka páči. Pokiaľ ide o samotný vzdelávací proces, mobilné telefóny nemajú u detí čo robiť,“ zhrnul. Očakáva však problémy, vznikne podľa neho "detská revolúcia".
Drucker uviedol, že na vnútrokoaličné spory sa pri rozhovore s Ficom nesústredil. SNS mala opakovane výhrady, že na školách sa presadzujú „škodlivé sexuálne ideológie“, čomu by sa malo zabrániť. „Ak sú výhrady na moju prácu, alebo ak mám ja výhrady k práci niekoho iného, máme na to platformu. Môžeme o tom debatovať na koaličnej rade, ale aj na obede,“ povedal.
„Nepociťoval som od pána premiéra žiadne výhrady,“ dodal minister. Fica čakajú návštevy ďalších piatich rezortov a avizoval, že sa ich chystá absolvovať v čo najkratšom čase.