Ceny ropy klesli, pričom cena Brentu skĺzla k hranici 77 dolárov a cena WTI pod 74 dolárov za barel (159 litrov).
Trhy tak reagovali na informácie USA o súhlase Izraela s upraveným návrhom na dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy, navyše, Líbya po predchádzajúcich problémoch zvýšila produkciu z jedného zo svojich kľúčových ropných ložísk. Informujú agentúry Reuters a Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla do 7.06 h SELČ 77,06 dolárov (69,79 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 60 centov (0,77 percenta).
Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom, ktorý exspiruje v utorok, dosiahla 73,75 dolárov za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 62 centov alebo 0,83 percenta.
Cena aktívnejšieho októbrového kontraktu dosiahla 73,17 dolárov za barel, čo znamená pokles o 49 centov (0,7 percenta).
V pondelok (19. 8.) zaznamenala cena Brentu pokles približne o 2,5 percenta. V prípade ceny WTI so septembrovým kontraktom pokles dosiahol tri percentá.
"Dohoda o prímerí v Gaze sa momentálne zdá reálnejšia, čo znižuje obavy z dôsledkov na vývoz suroviny z tohto regiónu," povedal analytik zo spoločnosti IG Yeap Jun Rong.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu prijal upravený návrh na dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy. Zároveň vyzval zástupcov palestínskeho hnutia Hamas, aby urobili to isté.
Ceny ropy smerom nadol potlačili aj správy z Líbye, kde ropná spoločnosť NOC zvýšila produkciu z kľúčového ložiska Šarára zhruba na 85-tisíc barelov denne.
NOC začiatkom augusta vyhlásila stav "vyššej moci" na export ropy z ložiska v reakcii na politické nepokoje.
Trhy zároveň čakajú na odhady Amerického ropného inštitútu (API) o objeme zásob ropy v USA za minulý týždeň. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že ropné zásoby klesli o 2,9 milióna barelov.