Katalánsky expremiér Carles Puigdemont dnes po takmer siedmich rokoch v exile dorazil do Barcelony, kde krátko prehovoril k niekoľkým tisíckam svojich priaznivcov a potom podľa miestnych médií zmizol.
Očakávalo sa, že sa zúčastní na schôdzi regionálneho parlamentu, ktorá má rokovať o novom premiérovi Katalánska. Schôdza sa však začala o 10:00 bez Puigdemonta. Poslanci jeho strany denníku El Periódico povedali, že "by mal prísť".
Podľa denníka El País katalánski policajti informovali, že Puigdemonta zatiaľ nezadržali, a podľa televízie RTVE vykonávajú kontroly na výjazdoch z Barcelony.
Polícia začala hliadkovať okolo budovy regionálneho parlamentu v Barcelone od skorého rána. Mala Puigdemonta zatknúť, pretože je na neho stále vydaný zatykač kvôli nelegálnemu referendu o nezávislosti tohto španielskeho regiónu z roku 2017.
Španielska televízia RTVE dnes citovala jedného z katalánskych policajtov, ktorý povedal, že ak bude expremiér obklopený davom, nebude ľahké ho zadržať. "Keď máte dav tisícky ľudí, musia rozhodnúť veliteľ, tu je vhodné v takom prípade ho zatknúť, alebo počkať, kým vstúpi do areálu parlamentu," uviedol policajt.
Do budovy parlamentu ale podľa španielskych a katalánskych médií vošlo vedenie Puigdemontovej strany bez expremiéra. Ten predtým prehovoril na demonštrácii blízko katalánskeho parlamentu, kde bolo podľa denníka El País asi 4000 ľudí.
Puigdemont zopakoval, že národy majú právo na sebaurčenie. "Pred siedmimi rokmi nás začali prenasledovať," uviedol za pokriku davu, ktorý na neho volal "prezident, prezident". Prejav zakončil slovami "nech žije slobodné Katalánsko".
K parlamentu dorazili aj desiatky kritikov separatistov a Puigdemonta, ktorí prišli so španielskymi vlajkami. Túto akciu zvolala krajne pravicová strana Vox, ktorá Puigdemonta označila za pučistu a defraudanta, ktorý má byť vo väzení.
Puigdemontova strana Junts skončila v májových regionálnych voľbách druhá, ale ani s ostatnými separatistickými stranami nemá dosť mandátov na zostavenie vlády. Tú zrejme vytvorí víťaz volieb a líder katalánskych socialistov (PSC), sesterské strany španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, Salvador Illa, ktorý si vyrokoval podporu separatistickej strany Republikánska ľavica Katalánska (ERC), ktorá skončila vo voľbách tretia.
Schôdza katalánskeho parlamentu sa dnes Začala Illovým prejavom. V ňom líder PSC okrem iného uviedol, že on aj jeho strana sú za "aplikovanie zákona o amnestiách na všetkých".
Zákon o amnestii pre nenásilné činy súvisiace so snahami o nezávislosť Katalánska presadila tento rok španielska socialistická vláda, ktorú opozíciu kritizuje, že to urobila kvôli získaniu podpory separatistov pre ďalší mandát premiéra Sáncheza. ERC aj Junts majú zastúpenie v španielskom parlamente, kde ich poslanci pomáhajú držať pri moci Sáncheza.
Zákon o amnestii začal platiť v júni, je ale na sudcoch, aby ho aplikovali. A v prípade Puigdemonta zatiaľ sudca zatykač nezrušil s tým, že expremiér sa usporiadaním referenda aj osobne obohatil.
Illa v prejave tiež varoval pred rizikami, ktoré podľa neho predstavuje krajná pravica, a spomenul ako príklad Britániu. Hovoril tiež o tom, že chce "mnohonárodné Španielsko a federálnu Európu".