Nemecké médiá hlásia, že Recaro zbankrotovalo. Firma požiadala o ochranu pred veriteľmi a jej budúcnosť je momentálne neistá. Asi najznámejší výrobca autosedadiel musí prejsť pod nútenú správu, ktorá mu asi umožní pokračovať v činnosti, ale s finančným, organizačným a obchodným dohľadom bude mať zviazané ruky.
Čo sa stane v dlhodobom horizonte, zatiaľ nie je jasné. Ak ale Recaro nemá zaniknúť, čaká ho hlboká reštrukturalizácia a vylúčiť sa nedá ani prevzatie konkurenciou. Recaro vyrába skvelé sedadlá už od 60. rokov 20. storočia a na jeho produkty nedajú dopustiť nielen majitelia športových áut i bežných vozidiel s lepšou výbavou, ale ani profesionáli za volantmi nákladných áut či autobusov značiek MAN alebo Scania.
Reklamu firme robí legenda rely Walther Röhrl, povesť Recara je pritom naozaj špičková a to aj u samotných výrobcov. Ani to však zjavne nestačilo a firma Recaro Automotive je v insolvencii, zároveň sa mnohí pýtajú, ako je to možné. Problémom je pre svetoznámu značku samozrejme v šetrení nákladov.
Kým kedysi vyrábala sedadlá pre BMW, Audi, Aston Martin, Mercedes, Cadillac, Porsche, Mazdu či Ford, dnes tieto zákazky v podstate neexistujú. Recaro momentálne dodáva len pre automobilku Ineos Automotive a jej off-roadový model Grenadier, ten sa však vyrába len v malých počtoch a produkcia náhradných dielcov skrátka na prežitie spoločnosti nestačí.
Podobne nedostatočný obrat, respektíve zisk dosahovala divízia zameraná na výrobu sedadiel pre klasické automobily a sedadlá dodávané na štadióny známych futbalových tímov, čo síce urobilo Recaru slušnú reklamu, ale hovoríme len o desiatkach (možno stovkách) kusov na striedačkách, nie pre celé tribúny.
Ak sa pýtate, kde sú financie za sedadlá dodávané výrobcom lietadiel, odpoveď je jednoduchá – nie sú. Recaro Automotive totiž dnes už nepatrí do divízie či koncernu, ktorá zásobuje svojimi výrobkami letecké spoločnosti.
Firmu vlastní americká investičná spoločnosť Raven Acquisition z Detroitu, ktorá prevzala Recaro v roku 2020 od výrobcu sedadiel Adient. To bola firma patriaca pod krídla známeho dodávateľa Johnsons Controls, ktorá zase získala Recaro Automotive v roku 2016.
Spätná kontrola financií ukazuje, že Recaro na tom bolo krátko po prevzatí firmou Raven Acquisition veľmi zle. V rokoch 2021 a 2022 vykázala straty v miliónoch eur. Pod ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou v istej miere podpísala tiež pandémia Covidu.
Zástupcovia zamestnancov však v tejto chvíli obviňujú vedenie, že spoločnosti nezabezpečili nové obchodné príležitosti a nevstúpili na nové trhy. Recaro mimochodom nie je zase taká veľká firma, ako by sa mohlo zdať. Celkovo zamestnáva len asi 425 ľudí, z toho 215 v Nemecku. Nie je však jasné, čo s nimi bude.
Recaro sa nateraz zaviazalo, že za jún im ešte vyplatí klasickú plnohodnotnú mzdu, potom budú minimálne istý čas poberať dávky od správcu insolvenčného konania. Obvykle ide o tri mesiace. Aký osud napokon postihne legendárnu spoločnosť je otázne, nevyzerá to s ňou však vôbec dobre.
Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.