Izraelská armáda v sobotu v Pásme Gazy nariadila evakuáciu husto zaľudnenej oblasti patriacej do takzvanej humanitárnej zóny, píše agentúra AP.
Armáda v tejto súvislosti uviedla, že plánuje v Chán Júnise operáciu namierenú proti teroristom z Hamasu a že sa zameria aj na časť Mavási, kde vznikol stanový tábor, kam sa pred bojmi uchýlili tisíce vysídlených Palestínčanov, dodala agentúra.
Nové nariadenie je podľa Izraela reakciou na raketové útoky vychádzajúce zo spomínanej oblasti. Ide o druhú nariadenú evakuáciu v tejto lokalite za posledný týždeň. Mnohí Palestínčania, ktorí sa tam uchýlili pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy, museli kvôli izraelským leteckým útokom a pozemnej operácii utekať opakovane.
Izraelská armáda vo vyhlásení podľa serveru The Times of Israel (ToI) poukázala na úpravu hranice humanitárnej zóny a Palestínčanov vo vyznačenej oblasti vyzvala, aby sa dočasne evakuovali do inej časti Mavázie.
Vo výzve zverejnenej prostredníctvom SMS, hlasových správ, telefonátov a médií armáda nariadila civilistom vo vyznačených častiach humanitárnej zóny, aby sa presunuli inam, a varovala ich, že "zotrvávanie v oblasti sa stalo nebezpečným".
Vojenský zdroj ToI povedal, že nemocnice v oblasti nie je potrebné evakuovať a že armáda o tom informovala palestínskych zdravotníkov a predstaviteľov medzinárodného spoločenstva.
V pondelok, po vydaní príkazu na evakuáciu, oblasť Chán Júnisu zasiahlo niekoľko izraelských leteckých úderov, pri ktorých zahynulo najmenej 70 ľudí, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy s odvolaním sa na údaje z Násirovej nemocnice.
Oblasť je pritom súčasťou takzvanej "humanitárnej zóny" s rozlohou 60 kilometrov štvorcových, kam Izrael posiela Palestínčanov, píše AP.
Podľa OSN a humanitárnych skupín je veľká časť oblasti pokrytá stanovými tábormi, chýbajú tam hygienické a zdravotnícke zariadenia a je tam obmedzený prístup k pomoci. Podľa odhadov Izraela sa na tomto území ukrýva asi 1,8 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica predvojnovej populácie Pásma Gazy, čítajúca zhruba 2,3 milióna ľudí.
Vojna v Pásme Gazy si podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vyžiadala životy už viac ako 39 100 Palestínčanov. Izrael ofenzívu spustil v odvete za teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, pri ktorom ozbrojenci pozabíjali 1200 ľudí a ďalších 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Približne stovku rukojemníkov Hamas, ktorý v Pásme Gazy vládne, prepustil výmenou za palestínskych väzňov pri doteraz jedinom prímerí na konci novembra.
Podľa izraelských úradov v Pásme Gazy zostáva zhruba 115 rukojemníkov, z ktorých tretina je zrejme po smrti. Izrael ako svoj vojenský cieľ deklaroval, že zlikviduje vojenské a politické schopnosti Hamasu, aby táto teroristická skupina pre židovský štát prestala predstavovať hrozbu.