Grónska polícia zadržala známeho kanadsko-amerického ekologického aktivistu Paula Watsona. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na Watsonovu organizáciu Sea Shepherd.
O zatknutie Watsona požiadalo v minulosti Japonsko, proti ktorého veľrybárom viedla organizácia útočnú kampaň. Watson bol zadržaný na základe medzinárodného zatykača v grónskej metropole Nuuku, kde jeho loď pristála kvôli dotankovaniu, píše AFP.
Watsonovo plavidlo bolo na ceste do severného Pacifiku k novej japonskej lodi Kangei Maru, ktorá funguje ako továreň na spracovanie veľrýb ulovených posádkami menších lodí.
Plavidlá organizácie Sea Shepherd, ktorú Watson založil, a tiež ďalšie jeho organizácie Captain Paul Watson Foundation v minulosti na voľnom mori na veľrybárske lode útočili. Tokio preto požiadalo o zadržanie Watsona a jeho vydanie do Japonska.
Watsonova nadácia CPWF podotkla, že zadržanie bolo prekvapením. Právnici aktivistu boli presvedčení, že takzvané červené varovanie, ktoré Interpol v prípade Watsona vydal v roku 2012 v súvislosti s jeho skoršími aktivitami proti veľrybárom v antarktickej oblasti, bolo stiahnuté.
Medzinárodná veľrybárska komisia zaviedla v roku 1986 na lov veľrýb moratórium. Tokiu ale bola udelená výnimka, na základe ktorej Japonci každoročne ulovili niekoľko stoviek veľrýb "na vedecké účely" v oblasti Antarktídy a v severnom Pacifiku. Mäso ulovených kytovcov potom putovalo do obchodov a reštaurácií.
V roku 2019 ázijská krajina, ktorá konzumáciu veľrýb obhajuje ako súčasť svojej kultúry, Medzinárodnú veľrybársku komisiu opustila a obnovila komerčný lov veľrýb vo svojich výsostných vodách a výlučnej ekonomickej zóne.
Nadácia Captain Paul Watson Foundation Japonsko podozrieva, že do roku 2025 plánuje lov veľrýb v Južnom oceáne a v severnej časti Tichého oceánu obnoviť. Watsonovo zadržanie označila za politicky motivované.