V súvislosti so študentskými protestmi v piatok vláda v Bangladéši nariadila zákaz vychádzania a nasadenia armády, uviedla bengálska služba stanica BBC s odvolaním sa na hovorcu premiérky krajiny šajch Hasíny Vadžídovej.
Nepokoje si už vyžiadali najmenej 105 obetí. Večer miestneho času (popoludní SELČ) časť demonštrantov vnikla do budovy väznice, odkiaľ oslobodili niekoľko väzňov a budovu následne zapálili. Požiar zrejme stále trvá, uvádza AFP.
Len v Dháke počas piatkového dňa prišlo podľa AFP o život viac ako 50 študentov. Dnešok by sa tak stal najkrvavejším dňom protestov. Doteraz ním bol štvrtok s viac ako 20 mŕtvymi.
V priebehu dňa sa objavili správy, že proti nespokojným študentom zasahovali aj polovojenské jednotky bangladéšskej pohraničnej stráže. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk takéto zásahy odsúdil a označil ich za neprijateľné. Jednotky sú podľa neho známe opakovaným porušovaním ľudských práv.
Študenti v Bangladéši už niekoľko týždňov protestujú proti systému prideľovania pracovných miest vo verejnom sektore. Novo navrhnutý systém značne zvýhodňuje deti vojnových hrdinov, ktorí v roku 1971 bojovali za nezávislosť krajiny na Pakistane, a podľa študentov je diskriminačný.
Vo štvrtok časť demonštrantov vnikla do budovy štátnej televízie BTV po tom, čo odvysielala prejav premiérky Vadžídovej, ktorá predtým odmietla pristúpiť na požiadavky protestujúcich. Nespokojní študenti budovu zapálili. Podľa anonymného zdroja AFP tiež horelo najmenej 60 vozidiel, kancelárska budova aj policajné stanice.
Podľa Reuters stále v krajine nefungujú telekomunikácie a rad spravodajských kanálov. Vo štvrtok úrady potlačili aj internetové služby, zrejme v snahe izby potlačiť.